Wezwanie do zapłaty, czyli jak je napisać, kiedy wysłać i jakie są jego rodzaje
Jeśli trafiłeś na tą stronę to zapewne albo szukasz wzoru wezwania do zapłaty doc albo wzoru wezwania do zapłaty pdf albo po prostu chcesz dowiedzieć się czym jest wezwanie do zapłaty i jakie pełni funkcje. Dobrze trafiłeś, ponieważ znajdziesz tutaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Masz problem ze swoimi kontrahentami? Nie płacą faktur na czas i nie wiesz co z tym zrobić? Niestety, takie sytuacje to chleb powszedni niemal wszystkich przedsiębiorców. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może okazać się wysłanie do nich wezwań do zapłaty. Wezwanie do zapłaty (przedsądowe wezwanie do zapłaty) jest pismem, które kierujesz do dłużnika w celu odzyskania należności. Jest to pierwszy krok na drodze do odzyskania swoich pieniędzy. W Internecie możesz znaleźć wiele darmowych wzorów pism do dłużników. Niestety, większość z nich jest skonstruowana w nieprawidłowy sposób i nie sprawi, że Twój dłużnik poczuje się zmotywowany do spłaty zobowiązania.
Poniżej znajdziesz przykłady nieefektywnych, darmowych wezwań do zapłaty.Zapoznaj się z nimi, aby wiedzieć jakich wzorów unikać w przyszłości. Jeżeli szukasz wzoru wezwania do zapłaty w pdf lub doc to znajdziesz go poniżej:
wezwanie do zapłaty wzór doc (12,4 KB)
wezwanie do zapłaty wzór pdf (320,3 KB)
Co otrzymasz w zamian?
Po wprowadzeniu danych do systemu wygenerujesz gotowe wezwanie do zapłaty, które musisz pobrać, podpisać i wydrukować oraz wysłać do dłużnika listem poleconym. Oprócz tego dłużnik dostanie SMS i e-maila z wezwaniem do zapłaty, co oznacza, że otrzymujesz tak naprawdę 3 wezwania do zapłaty – klasyczne wezwanie papierowe, e-wezwanie do zapłaty i SMS-owe wezwanie do zapłaty. A przy tym nie musisz tracić czasu na wypełnianie wzoru wezwania. Wzoru, który zwykle w takim przypadku będzie nieefektywny.
OPIS usługi: Usługa polega na wygenerowaniu gotowego wezwania do zapłaty, SMS i e-maila z wezwaniem do zapłaty do dłużnika z aktualnym stanem odsetek i doliczonymi kosztami windykacji oraz ze scenariuszem dalszych działań w razie nie uregulowania wymaganej kwoty przez dłużnika.
Czym jest wezwanie do zapłaty?
Co to jest?
Wezwanie do zapłaty to pismo, które wysyłasz w momencie kiedy dłużnik nie uiści należnej Ci kwoty. Ma za zadanie przypomnieć Twojemu kontrahentowi o konieczności uregulowania zapłaty na Twoje konto. Nazywane jest również przedsądowym lub przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Możesz spotkać się również z nazwą „ostateczne wezwanie do zapłaty“. Pismo to zawiera zazwyczaj informacje o wysokości długu, kwocie odsetek za opóźnienie w jego zapłacie, termin i sposób spłaty tego długu. Wezwanie do zapłaty jest przedsądową próbą rozwiązania sporu z Twoim dłużnikiem. Jeżeli pismo poskutkuje, czyli jeżeli dłużnik odda Ci pieniądze, to unikniesz kosztownej i czasochłonnej procedury sądowej. Jeżeli jednak Twój dłużnik nie odda pieniędzy we wskazanym terminie, to dzięki wezwaniu do zapłaty będziesz miał dowód, że chciałeś dogadać się z nim w polubowny sposób. W każdej sytuacji wygrywasz, więc nie wahaj się z wysłaniem swojemu dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty. Co ważne, nie ma odgórnie narzuconego wzoru przedsądowego wezwania do zapłaty, stąd, tak jak wspominaliśmy, w Internecie możesz spotkać wiele różnych wzorów. Każde takie wezwanie do zapłaty na pewno powinno zawierać:
- dane Twojego dłużnika
- Twoje dane
- informację o wysokości długu i z jakiej umowy lub sytuacji ten dług wynika
- wysokość naliczonych odsetek za opóźnienie w spłacie zobowiązania
- termin, do którego dłużnik musi spłacić dług
- konsekwencje, które spotkają dłużnika, jeżeli nie spłaci swojego długu w terminie
- numer konta bankowego, na który dłużnik może przelać należne Ci pieniądze
- Twój podpis
Oprócz zamieszczenia tych oczywistych elementów, o których mowa powyżej, równie ważną kwestią jest sam sposób sformułowania wezwania do zapłaty oraz zamieszczenia w nim dodatkowych elementów. Przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno być przede wszystkim skuteczne. Zależy Ci przede wszystkim na tym, aby dłużnik zapłacił należne Ci pieniądze i abyś nie musiał poświęcać dodatkowego czasu, nerwów i środków na to, żeby zakładać sprawę w sądzie. Dlatego, zamiast ściągać darmowe, często nieefektywne wzorce z Internetu, warto zainwestować w profesjonalne i skuteczne wezwanie do zapłaty.
Ile wezwań do zapłaty możesz wysłać, zanim podejmiesz dalsze działania? Prawnie kwestie te nie zostały uregulowane. Możesz wysyłać wezwania do zapłaty do skutku, jednak nie o to chodzi. Dłużnik zapewne nie poczuje się zmotywowany do uregulowania należnej Ci płatności, jeżeli dostanie trzy czy cztery takie same wezwania do zapłaty. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest wysłanie jednego, ale skutecznego pisma. Skuteczne wezwanie do zapłaty będzie wskazywało dalsze kroki, które nastąpią w przypadku braku uregulowania zobowiązania przez dłużnika. Dłużnik musi wiedzieć, co go czeka, jeżeli zignoruje Twoje pismo, dlatego w wezwaniu do zapłaty należy wskazać konkretne kroki, które zostaną podjęte po nieustosunkowaniu się do prośby spłaty zobowiązania. Dobrze jest również, gdy wezwanie do zapłaty zawiera pieczęć kancelarii windykacyjnej. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększysz swoją wiarygodność i Twoje wezwanie do zapłaty wywrze na dłużniku silniejsze wrażenie. Dłużnik będzie wiedział, że nie działasz samodzielnie i w razie niewywiązania się ze zobowiązania jesteś wpierany przez profesjonalną firmę.
Kiedy można je wysłać?
Twój kontrahent staje się dłużnikiem dzień po ostatnim dniu wyznaczonym na zapłatę faktury – zapłata dzień po terminie jest już zapłatą z opóźnieniem, dlatego wezwanie do zapłaty jest zwykle pierwszą czynnością, jaką powinieneś podjąć, najlepiej dzień po terminie płatności np. faktury. Zasada jest taka – im szybciej, tym lepiej. Dasz znać swojemu kontrahentowi, że dbasz o swoje prawa.
Jeżeli masz jakąś starszą, zaległą należność, to być może zastanawiasz się, czy jest jakaś górna granica czasu w dochodzeniu od dłużnika swoich należności? Tak – istnieje w prawie instytucja przedawnienia. Jeżeli w porę nie zadbasz o swoje interesy, to dług może się przedawnić. Mimo że nie zniknie, to dłużnik zgodnie z prawem będzie mógł uchylić się od jego spłaty. W zależności od rodzaju zawartej umowy oraz dodatkowych czynników (na przykład wygranej sprawy sądowej dotyczącej danego długu) terminy te są różne.
Więcej na temat przedawnienia starszych zaległości przeczytasz tutaj:
- Co oznacza przedawnienie długu
Formy wezwań do zapłaty
Istnieją trzy formy wezwań do zapłaty:
- Tradycyjne (listowne) wezwanie do zapłaty
- E-wezwanie
- Wezwanie do zapłaty w formie SMSa
1. Tradycyjne (listowne) wezwanie do zapłaty
Tradycyjne (listowne) wezwanie do zapłaty – wezwanie do zapłaty możesz sporządzić w formie papierowej i przesłać je listem poleconym na adres wierzyciela. Jest to najpowszechniejszy sposób upominania się o swoje należności i na pewno warto z niego skorzystać. Jednak, aby oddziaływać na dłużnika jak naskuteczniej, warto w dzisisejszych czasach korzystać również z e-wezwania oraz SMSowego wezwania do zapłaty.
2. E-wezwanie
Wraz z rozwojem technologii coraz częściej przedsiębiorcy korzystają z e-wezwania do zapłaty, które jest wysyłane e-mailem. Jest to wezwanie, które może mieć formę krótkiego komunikatu np.
Przedsiębiorstwo X wzywa Przedsiębiorstwo Y do uregulowania niezwłocznego uregulowania należności w wysokości 10120 zł wraz z odsetkami w wysokości …
W niektórych przypadkach e-wezwanie do zapłaty może zostać przesłane w dużej postaci z informacjami o tytule należności (z czego wynika należność – umowa, faktura itp.) oraz z informacją, że podejmiesz określone działania w razie braku spłaty.
3. SMS-owe wezwanie do zapłaty
Nowe możliwości daje Ci SMS-owe wezwanie do zapłaty, które otrzymuje dłużnik. Jest to także krótki komunikat, podobnie jak e-wezwanie do zapłaty.
Jeżeli zastanawiasz się ,w jakiej formie skierować do swojego dłużnika wezwanie do zapłaty, to najlepsze jest działanie wieloma kanałami komunikacji na raz. Po pierwsze, dzięki wykorzystaniu listu, e-maila i SMS-a minimalizujesz ryzyko, że wezwanie do zapłaty do niego nie dotrze i nie będzie miał okazji się z nim zapoznać . Po drugie, minimalizujesz ryzyko, że dłużnik zignoruje Twoje przedsądowe wezwanie do zapłaty – trudno zignorować wiadomość, gdy dociera do człowieka z różnych stron. Po trzecie, dzięki użyciu wielu kanałów dłużnik może odczuć presję, dzięki czemu będzie bardziej skłonny oddać Ci pieniądze. Dlatego w walce o swoje należności warto połączyć te trzy kanały komunikacji i dać znać dłużnikowi, że zależy Ci na polubownym i sprawnym rozwiązaniu sprawy.
Jakie funkcje pełni wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty pełni różne funkcje. Większość ekspertów uznaje, żewezwanie do zapłaty (przedsądowe wezwanie do zapłaty) pełni następujące funkcje:
Informuje dłużnika o kwocie jaką musi zapłacić (wysokości zobowiązania) - zwykle jest to też kwota odsetek jaka została naliczona za opóźnienie w płatności zgodnie z ustawą o terminach w transakcjach handlowych
- Informuje dłużnika o kwocie jaką musi zapłacić (wysokości zobowiązania) - zwykle jest to też kwota odsetek jaka została naliczona za opóźnienie w płatności zgodnie z ustawą o terminach w transakcjach handlowych [Dz.U. 2013 poz. 403], jeżeli naszym kontrahentem jest osoba, która prowadzi działalność gospodarczą.
- Określa termin w jakim dłużnik powinien dokonać płatności - jeżeli nie zostało to oznaczone w umowie, powoduje wymagalność zobowiązania (sprawia, że możemy żądać wypełnienia zobowiązania i dochodzić należnych odsetek po upływie terminu, który wyznaczyliśmy w wezwaniu do zapłaty, o czym będzie mowa poniżej)
- Zawiera informacje o konsekwencjach, jakie mogą nastąpić, jeżeli dłużnik nie zapłaci – zwykle jest to skierowanie sprawy na drogę sądową poprzez wniesienie pozwu w przypadku wezwań profesjonalnych mogą być to inne działania takie jak upublicznienie danych dłużnika na giełdzie długów
- Umożliwia polubowne załatwienie sprawy - jeżeli dłużnik zapłaci nie musimy wdawać się z nim w kosztowny i czasochłonny spór, jeżeli tak się nie stanie to jednocześnie mamy dowód na to, że próbowaliśmy załatwić naszą sprawę polubownie. Dowód ten przyda nam się w postępowaniu sądowym, ponieważ zgodnie z art. 187 § 1 pkt 3) Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296] pozew powinien zawierać informację o tym, czy strony podjęły próbę ugodowego załatwienia sprawy.
- Daje gwarancje dłużnikowi, że jeżeli zapłaci to nie spotkają go konsekwencje – jest to zwykle określona informacja.
Jak widać wezwanie do zapłaty (przedsądowe wezwanie do zapłaty) może pełnić różne funkcje. Poniżej odniesiemy się do niektórych funkcji wezwania do zapłaty i rozszerzymy.
Kiedy wysyłamy przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Przed nowelizacją Kodeksu postepowania cywilnego z dnia 10 września 2015r.wezwanie do zapłaty (przedsądowe wezwanie do zapłaty) nie było w większości wypadków wymagane. Z dniem 1 stycznia 2016r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 10 września 2015r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Na mocy tej nowelizacji w art. 187 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego dodano pkt. 3) następującym brzemieniu: „informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia”. Dodany pkt. 3) wprowadził dodatkowy obligatoryjny element pozwu. Zgodnie z uzasadnieniem (Druk sejmowy nr 3432, Sejm VII Kadencji) dodatkowy element formalny pozwu ma na celu podniesienie wśród obywateli świadomości istnienia mediacji i innych metod pozasądowego rozwiązywania sporów poprzez wyraźne wskazanie stronom konfliktu, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową powinny podjąć próbę rozwiązywania sporu w sposób polubowny.
Przed nowelizacją Kodeksu postepowania cywilnego z dnia 10 września 2015 r. wezwanie do zapłaty (przedsądowe wezwanie do zapłaty) nie było w większości wypadków wymagane. Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów [Dz.U. 2015 poz. 1595]. Na mocy tej nowelizacji w art. 187 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego dodano pkt. 3) następującym brzemieniu: „informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia”. Dodany pkt. 3) wprowadził dodatkowy obligatoryjny element pozwu. Zgodnie z uzasadnieniem (Druk sejmowy nr 3432, Sejm VII Kadencji) dodatkowy element formalny pozwu ma na celu podniesienie wśród obywateli świadomości istnienia mediacji i innych metod pozasądowego rozwiązywania sporów poprzez wyraźne wskazanie stronom konfliktu, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową powinny podjąć próbę rozwiązywania sporu w sposób polubowny.
Jeżeli powód nie podejmie takiej próby to ma obowiązek wyjaśnienia, dlaczego takiej próby nie podjął. Nowelizacja miała na celu skłonienie do rozwiązywania sporów cywilnych, za pomocą „miękkich” rozwiązań. Brak informacji o działaniach związanych z polubownym rozwiązaniem sporu na etapie przedsądowym nie powoduje sankcji zwrotu pozwu. Przewodniczący nie musi wzywać powoda do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Informacja o działaniach polubownych ułatwia sędziemu dokonanie oceny, czy sprawa może zostać skierowana do mediacji w toku postepowania sądowego. Brak informacji w pozwie o próbie polubownego rozwiązania sporu może mieć wpływ na dalsze etapy postępowania sądowego np. na podjęcie przez sędziego decyzji o wezwaniu stron na spotkanie informacyjne (art. 1838 § 4 KPC) lub posiedzenie niejawne (art. 1838 § 5 KPC).
Próbą rozwiązania sporu w sposób polubowny jest właśnie wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty, w którym zachęcamy naszego dłużnika do dogadania się co do spłaty zadłużenia przed wniesieniem pozwu do sądu. Warto je wysłać, ponieważ takie wezwanie w przypadku dochodzenia należności w postępowaniu nakazowym czy też w e-sądzie jest obligatoryjne. W obu tych postępowaniach musimy wypełnić odpowiednią części formularza o podjętych polubownych metodach zakończenia sporu.
Wezwanie do zapłaty jako wezwanie do spełnienia świadczenia
Zwykle każda umowa zawiera termin wykonania zobowiązania (płatności), może jednak się zdarzyć, że umowa nie zawiera terminu wykonania świadczenia. Konieczne jest przez to wezwanie kontrahenta do spełnienia świadczenia. Kontrahent po wezwaniu go do spełnienia świadczenia powinien niezwłocznie spełnić świadczenie. Wezwanie dłużnika do spełnienia świadczenia powoduje, że świadczenie staje się wymagalne – wierzyciel może wystąpić do sądu z powództwem o zasądzenie świadczenia. Od terminu, w którym świadczenie stało się wymagalne można naliczać odsetki.
Zasadniczo Kodeks cywilny [Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93] nie określa formy ani treści takiego wezwania do zapłaty. Oświadczenie wierzyciela może dzięki temu złożone w sposób dowolny, byleby dostatecznie wyrażało żądanie zapłaty oraz źródło zobowiązania. Nie wymagana również jest forma wezwania do zapłaty może być dokonane w dowolny sposób (np. telefonicznie lub mailowo). Musi z niego wynikać to, że wierzyciel domaga się od dłużnika otrzymania należnego świadczenia.
Czy faktura VAT może być wezwaniem do zapłaty?
Wezwaniem do zapłaty w rozumieniu art. 455 Kodeksu cywilnego może być doręczenie dłużnikowi faktury tylko gdy faktura zawiera informację co do sposobu i czasu zapłaty. Jak uważa K. Korzan (Glosa do uchw. SN z 19.5.1992 r., III CZP 56/92, OSP 1994, Nr 3, poz. 48, s. 137) zamieszczona w niej wzmianka wzywająca do zapłaty jest wezwaniem do zapłaty w rozumieniu art. 455 Kodeksu cywilnego. Powoduje to, że faktura, która jest dokumentem rozliczeniowym zawierająca wzmiankę o wezwaniu dłużnika do zapłaty poprzez podanie informacji co do czasu zapłaty skutkuje przekształceniem zobowiązania bezterminowego w terminowe.
Pogląd ten potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego w szczególności uchwała Izby Cywilnej SN z dnia 19 maja 1992r. sygn. III CZP 56/92. Zgodnie z uchwałą faktura jest powszechnie stosowanym dokumentem rozliczeniowym, który umożliwia dłużnikowi podjęcie czynności, które mają na celu sprawdzenie wysokości i zasadności świadczenia. Faktura umożliwia również dłużnikowi zapłatę, a więc spełnienie świadczenia. Nie zawierając stosownej wzmianki co do sposobu i czasu zapłaty nie może pełnić funkcji wezwania do zapłaty, ponieważ nie precyzuje obowiązku dłużnika w aspekcie czasowym. Nie zawierając stosowanego oświadczenia woli wierzyciela co do konieczności zapłaty nie może przekształcić zobowiązania pieniężnego o charakterze bezterminowym, w zobowiązanie terminowe. Chociaż prawo polskie nie wymaga szczególnej formy wezwania to faktura może być wezwaniem do zapłaty tylko wówczas, gdy zawiera stosowną wzmiankę co do sposobu i czasu zapłaty. Wzmianka ta jest bowiem złożonym przez osobę uprawnioną oświadczeniem woli, które stanowi wezwanie do zapłaty (wezwaniem do wykonania zobowiązania pieniężnego) .
Warto nadmienić, że kontrahenci mogą zawrzeć regulacje w umowie, które będą precyzowały czym skutkuje doręczenie faktury. Przykładem takiej regulacji może być sformułowanie: doręczenie dokumentu rozliczeniowego (faktury) jest równoznaczne z wezwaniem do zapłaty zobowiązanej na mocy umowy strony.
Wezwanie do zapłaty w ustawie o timeshare
Ustawa o timeshare [Dz.U. 2011 nr 230 poz. 1370] zawiera wymóg wysłania wezwania do zapłaty przez przedsiębiorę do konsumenta, który jest stroną umowy o długoterminowy produkt wakacyjny. Taki przedsiębiorca jest zobowiązany zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o timeshare do wysłania wezwania do zapłaty co najmniej na 14 dni przed ustalonym terminem płatności do zapłaty każdej kolejnej raty zgodnie z umową o długoterminowy produkt wakacyjny. Wezwanie to zgodnie z ustawą musi zostać przesłane na długotrwałym nośniku informacji.
Wezwanie do zapłaty w egzekucji administracyjnej (upomnienie)
Wezwanie do zapłaty jest także stosowane przy egzekucji administracyjnej, bowiem zgodnie z art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji [Dz.U. 1966 nr 24 poz. 151] egzekucja może zostać wszczęta jeżeli wierzyciel po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, przesłał pisemne upomnienie, które zawiera wezwanie do wykonania obowiązku.
Ustawodawca także i w tym przypadku traktuje postępowanie w tym przypadku egzekucyjne jako środek ultima ratio, dając pierwszeństwo dobrowolnemu spełnieniu świadczenia. Postepowanie egzekucyjne zaś prowadzi bowiem do różnych dolegliwości dla zobowiązanego do spełnienia obowiązku. Wysłanie upomnienia ma skłonić, więc zobowiązanego do niezwłocznego i dobrowolnego spełnienia świadczenia.
Takie postępowanie jest korzystne dla organu administracji, który nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
W przypadku wezwania do zapłaty w egzekucji administracyjnej termin zapłaty wynosi 7 dni. Po tym czasie organ ma obowiązek wszcząć egzekucję i kolejne wezwania nie są już konieczne.
Jakie elementy zawiera wezwanie do zapłaty (upomnienie) w egzekucji administracyjnej?
Obligatoryjne elementy wezwania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych. [Dz.U. 2015 poz. 2367]
W związku z tym wezwanie do zapłaty (upomnienie) powinno zawierać:
- nazwę wierzyciela i adres jego siedziby lub jego jednostki organizacyjnej
- datę wystawienia upomnienia
- nazwę lub nazwisko i imię zobowiązanego, do którego jest kierowane, adres jego siedziby lub miejsca zamieszkania oraz inne dane identyfikacyjne, o ile są znane wierzycielowi
- wskazanie
- wysokości i rodzaju należności pieniężnej, którą należy uiścić, oraz okresu, którego dotyczy
- rodzaju i wysokości odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie należności pieniężnej naliczonych na dzień wystawienia upomnienia oraz stawki tych odsetek, według której należy obliczyć dalsze odsetki
- sposobu zapłaty należności pieniężnej
- wysokości należnych kosztów upomnienia
- wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia
- pouczenie, że w przypadku skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego powstaje obowiązek uiszczenia kosztów egzekucyjnych, które zaspokajane są w pierwszej kolejności
- imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela
Osoba zobowiązana do zapłaty ma również obowiązek ponieść koszty upomnienia, które są pobierane na rzecz wierzyciela, czyli organu administracyjnego. Obowiązek uiszczenia kosztów powstaje z chwilą doręczenia upomnienia i są ściągane w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Obecnie koszty upomnienia wynoszą 11,60 zł zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie wysokości kosztów upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej [Dz.U. 2015 poz. 1526].
Schemat przedstawia rodzaje podstawowe wezwania do zapłaty funkcjonujące w prawie polskim.
Już dziś zarejestruj się i odzyskaj pieniądze od Twojego kontrahenta!
Zacznij już dziś »