Ile może zaoszczędzić firma, korzystając z innowacyjnej giełdy długów?

05-03-2021

Giełda długów to skuteczne narzędzie windykacyjne. Dzięki niemu firma może zmotywować dłużnika do szybkiej zapłaty. Może też po prostu sprzedać wierzytelność i pozbyć się problemu. Dodatkowo innowacyjna giełda długów, w porównaniu do standardowych metod windykacji polubownej, jest dla wierzyciela znacznie korzystniejsza finansowo. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Ile może zaoszczędzić firma, korzystając z innowacyjnej giełdy długów?

Na czym polega giełda długów i dlaczego to takie skuteczne?

Giełdy długów to w pełni bezpieczne i legalne rejestry informacji gospodarczych. Działają online, na podstawie właściwych przepisów prawa. Przedsiębiorcy najczęściej wykorzystują je w trzech celach:

  • sprzedaży wierzytelności,
  • weryfikacji kontrahenta,
  • upublicznienia danych dłużnika

Możliwość sprzedaży wierzytelności jest zwykle dla wierzycieli jasna - dzięki niej po prostu pozbywają się długu. Giełdy wierzytelności służą też weryfikacji kontrahenta, np. przed rozpoczęciem współpracy. Jeśli dane kontrahenta figurują na giełdzie, jasne staje się, że trzeba zachować ostrożność. Trzecia z możliwości, czyli upublicznienie danych kontrahenta, często bywa natomiast niedoceniania.

Upublicznienie danych dłużnika na popularnej i dobrze widocznej w wyszukiwarce internetowej giełdzie długów jest dla dłużnika bardzo dotkliwe.

Dlaczego? Otóż na informację o zadłużeniu trafią wszystkie osoby, które wpiszą nazwisko dłużnika lub nazwę jego firmy w wyszukiwarkę internetową. Dotyczy to klientów czy potencjalnych kontrahentów dłużnika, ale nie tylko. Na wpis o zadłużeniu mogą trafić także banki i instytucje finansowe. Może to bardzo utrudnić, a wielu przypadkach uniemożliwić, uzyskanie finansowania przez dłużnika.

Za sprawą tych wszystkich poważnych konsekwencji dłużnik, którego dane trafią na giełdę wierzytelności, zwykle jest bardziej zmotywowany do zapłaty.

Giełda długów jest zatem odpowiednim rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, którzy faktycznie chcą sprzedać przysługujące im wierzytelności. To także - a może przede wszystkim - możliwość, z której skorzystać mogą również wierzyciele, którzy chcą po prostu skłonić dłużnika do szybszej zapłaty.

Jeśli w swojej firmie także na co dzień zmagasz się z problemem braku terminowych płatności - giełda długów to prawdopodobnie rozwiązanie także dla Ciebie.

Dodatkowym plusem giełdy długów jest też to, że jest to stosunkowo tania i szybka metoda odzyskiwania pieniędzy. Czy jest tańsza niż inne metody windykacji polubownej? Sprawdźmy!

 

Giełda długów kontra standardowe metody windykacji polubownej - koszty i czas

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie standardowych metod windykacji polubownej oraz windykacji przy pomocy giełdy długów - pod kątem czasu, jaki trzeba poświęcić na ich wdrożenie. Nie kwestionujemy tym samym skuteczności i zasadności standardowych metod. W większości przypadków są one efektywne i niezbędne. Jeśli regularnie czytasz nasze artykuły, wiesz pewnie, że zawsze promujemy dokładne i rzetelne prowadzenie windykacji polubownej. Chcemy jednak dokładnie zobrazować potencjalne koszty i możliwości oszczędności.

Podany w tabelach czas możesz w prosty sposób przeliczyć na konkretne kwoty. Wystarczy, że pomnożysz liczbę godzin przez swoją średnią stawkę godzinową.

Standardowe metody windykacji polubownej wdrażane samodzielnie przez przedsiębiorcę:

Czynności do wykonaniaCzas, jaki trzeba na nie poświęcić w skali pierwszego miesiąca (1 dłużnik)
przygotowanie i wysyłka wezwań do zapłatyok. 1 h
kontakt telefoniczny z dłużnikiem (kilkukrotny)ok. 1 h
wysyłka maili i SMS-ów z przypomnieniem o zapłacieok. 0,5 h
dodanie wpisu do jednego z BIGok. 1 h
ŁĄCZNIE: ok. 3,5 h

Zakładając, że Twoja stawka godzinowa, to 100 zł netto, miesięcznie koszty samodzielnego prowadzenia windykacji polubownej w stosunku do jednego dłużnika, wynosiłby ok. 350 zł. Oczywiście zakładamy, że działasz tu całkowicie samodzielnie, bez wsparcia systemu do windykacji online, który mógłby wesprzeć Cię w każdej z tych czynności.

Dodanie wierzytelności na giełdę długów:

Czynności do wykonaniaCzas, jaki trzeba na nie poświęcić w skali pierwszego miesiąca (1 dłużnik)
przygotowanie dokumentacji, aby móc wprowadzić dane na do systemu - nieuregulowane faktury, czy umowyok. 0,5 h
dodanie wierzytelności na giełdę długów i monitorowanie postępów0,5 h
lub 0 h na innowacyjnej giełdzie długów Vindicat
ewentualne negocjacje z dłużnikiem - jeśli skontaktuje się po tym, jak zobaczy swoje dane na giełdzie długówok. 0,5 h
ŁĄCZNIE: ok. 1 h-1,5 h

Ponownie - zakładając, że Twoja stawka godzinowa to np. 100 zł netto, miesięczne koszty wystawienia wierzytelności na giełdę długów wyniosłyby ok. 100-150 zł w przypadku jednego dłużnika. W porównaniu do standardowych metod windykacji polubownej (350 zł), miesięcznie oszczędzasz aż ok. 250 zł! A to jeszcze nie wszystko, bo...

Wierzytelności na innowacyjną giełdę długów Vindicat możesz dodawać zupełnie za darmo - dzięki windykacji automatycznej w modelu rozliczeniowym success fee.

Jak to możliwe? To bardzo proste. Uruchomiliśmy właśnie innowacyjny model rozliczenia success fee. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą skorzystać z robota windykacyjnego (windykacji automatycznej) zupełnie za darmo. Jedną z czynności, jakie podejmuje robot, jest dodanie wierzytelności na giełdę długów. W modelu success fee, przedsiębiorca płaci za windykację dopiero po odzyskaniu pieniędzy, nie odwrotnie!

Przykład:
Pan Jan prowadzi hurtownię motoryzacyjną. Ma wielu dłużników. Dotychczas Pan Jan wraz ze wspólnikiem spędzali mnóstwo czasu na wysyłce papierowych wezwań do zapłaty. Dodatkowy czas poświęcali na telefony do dłużników i wysyłkę SMS-ów z przypomnieniami. W efekcie brakowało im czasu na rozwój biznesu i powoli zaczęli dostrzegać, że wyprzedza ich konkurencja. Na szczęście wspólnik Pana Jana usłyszał o windykacji automatycznej w systemie Vindicat.pl. Dzięki rozpoczęciu windykacji automatycznej, dane dłużników Pana Jana i jego wspólnika trafiły także na giełdę długów. Oprócz tego system wysyłał wezwania do zapłaty i monity z przypomnieniami o konieczności zapłaty. Na skutek tych działań odzyskiwanie należności w firmie Pana Jana znacznie przyspieszyło. Kontrahenci, widząc swoje dane na giełdzie długów Vindicat, byli bardziej skłonni do rozmów, a ostatecznie - do zapłaty. Oszczędność czasu Pana Jana i jego wspólnika szybko przełożyła się na oszczędności dla firmy - tym bardziej, że płatność za skorzystanie z systemu Vindicat, odbywa się dopiero po odzyskaniu należności i wynosi jedynie 8% wartości odzyskanych wierzytelności.

Dzięki innowacyjnej giełdzie długów Vindicat firmy odzyskują pieniądze szybciej i taniej!

Standardowa windykacja polubowna i dodanie wierzytelności na giełdę długów - razem dają najlepsze efekty

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty - tak jak w powyższym przykładzie - najlepiej połączyć standardowe metody windykacji polubownej z dodaniem wierzytelności na giełdę długów. Dzięki Vindicat.pl wcale nie musi to oznaczać wzrostu czasu i kosztów Twojej pracy!

System do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl prowadzi windykację automatyczną. Oznacza to, że przejmuje od przedsiębiorcy wszystkie czasochłonne czynności windykacyjne.

Wystarczy uruchomić tzw. robota windykacyjnego. Aby to zrobić, należy podać dane z faktury, kwotę długu i koszty windykacyjne. To bardzo proste i wymaga ok. pół godziny Twojego czasu. Szczegółowo o robocie windykacyjnym i sposobie jego uruchomienia pisaliśmy w dedykowanym artykule [https://vindicat.pl/baza-wiedzy/automatyzacja-w-systemie-vindicat-czyli-robot-do-sciagania-naleznosci/].

Robot windykacyjny w ramach tzw. windykacji automatycznej, przejmuje czynności takie jak m.in.:

  • wysyłka do dłużnika profesjonalnego wezwania do zapłaty wraz z pieczęcią prewencyjną kancelarii Vindicat,
  • wysyłka przypomnień o konieczności zapłaty oraz powiadomienie w dniu zapłaty,
  • dodanie sprawy do BIG InfoMonitor i powiadomienie o tym dłużnika [pod warunkiem wcześniejszego podpisania umowy z BIG],
  • powiadomienie dłużnika o zamiarze dodania sprawy na innowacyjną giełdę Vindicat.pl,
  • dodanie sprawy na giełdę długów,
  • wygenerowanie informacji o upublicznieniu danych na giełdzie,
  • powiadomienie dłużnika o zamiarze skierowania sprawy do sądu.

Robot windykacyjny Vindicat wszystkie czynności w ramach windykacji polubownej wykona za Ciebie. Wyśle wezwania do zapłaty, przypomnienia SMS-owe, a także doda dług na innowacyjną giełdę długów. Zrealizuje cały skuteczny scenariusz windykacji polubownej. Oznacza to maksymalną redukcję czasu i kosztów windykacji. Minimalizuje też ryzyko popełnienia błędu.

Za skorzystanie z automatycznej windykacji w systemie Vindicat.pl, zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy (success fee). Opłata jest stała i wynosi 8% wartości odzyskanej wierzytelności.

 

Innowacyjna giełda długów Vindicat - teraz dostępna także w modelu success fee

Giełda wierzytelności Vindicat to jedna z najpopularniejszych, najlepiej pozycjonowanych i najbezpieczniejszych giełd długów obecnych na rynku. Dodanie wierzytelności na giełdę długów Vindicat to także jedna z czynności, jaka odbywa się w ramach windykacji automatycznej w modelu success fee. Oznacza to, że za skorzystanie z giełdy długów Vindicat zapłacisz, dopiero gdy odzyskasz dochodzoną kwotę - wspomniane już 8% wartości odzyskanej wierzytelności. Brzmi uczciwie, prawda?

Poszukując giełdy długów dla siebie, pamiętaj, że masz wybór.

Możesz od razu narazić się na konieczność pokrycia kosztów windykacji... albo zdecydować się na giełdę długów Vindicat i zapłacić, dopiero gdy odzyskane pieniądze trafią na Twoje konto.

Zwiększ skuteczność windykacji w swojej firmie - skorzystaj z giełdy długów i windykuj automatycznie razem z Vindicat.pl

Zarejestruj się w systemie Vindicat.pl już teraz, wybierz model rozliczenia success fee i rozpocznij proces windykacji automatycznej. To innowacyjna oferta - dzięki niej koszty odzyskiwania należności pokryjesz dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Bez względu na to, na jakim etapie są sprawy windykacyjne Twojej firmie, w systemie znajdziesz odpowiednie narzędzia.

A jeśli wolisz rozliczać się w modelu innym niż success fee - Vindicat.pl to rozwiązanie również dla Ciebie. Możesz wybrać także korzystny finansowo model abonamentowy. Zapewnia on dostęp do wszystkich udogodnień oferowanych przez system.

Nie ma więc powodów, abyś dłużej zwlekał z wystawieniem na giełdę długów przysługujących Twojej firmie wierzytelności.Pamiętaj, że czas to pieniądz!Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak wiele Vindicat.pl może zrobić również dla Ciebie.

FAQ:

Czy trzeba informować dłużnika o wystawieniu wierzytelności na giełdzie długów?

Nie trzeba - ale zdecydowanie warto. Jak już wiesz, to silna motywacja do zapłaty. W przypadku skorzystania z innowacyjnej giełdy długów Vindicat.pl Twoi dłużnicy otrzymają wiadomość SMS oraz e-mail z informacją o upublicznieniu ich danych na naszej giełdzie długów. Nie będziesz więc musiał pamiętać, aby zrobić to osobiście.

Jak wybrać giełdę długów?

Warto wybierać giełdy długów, które są przede wszystkim bezpieczne i udostępniane przez zaufane podmioty. Przed dokonaniem wyboru bezwzględnie trzeba też zapoznać się z regulaminem konkretnej giełdy długów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pozycję giełdy długów w wyszukiwarce internetowej. Czym wyższa, tym dane dłużnika będą lepiej widoczne dla jego kontrahentów i instytucji finansowych. Ostatnim ważnym kryterium są koszty. Giełda długów Vindicat jest zupełnie darmowa dla użytkowników, którzy prowadzą w systemie proces windykacji automatycznej.

Czy na upublicznienie danych dłużnika na giełdzie długów trzeba mieć jego zgodę?

Nie. Zgoda dłużnika nie jest tu potrzebna.

Czy dłużnik może zażądać usunięcia jego danych z giełdy długów?

Nie. Dłużnik może o to grzecznie poprosić. Nie powinien jednak w tym zakresie wysuwać żadnych roszczeń, czy tym bardziej np. grozić wierzycielowi pozwem. Dłużnik powinien najpierw spłacić dług, a dopiero potem domagać się usunięcia swoich danych z giełdy.

Czy zawsze warto dodać dane dłużnika na giełdę długów?

Zasadniczo - tak. Wyjątkiem mogą być sytuację, w których dłużnik jest dla firmy kluczowym kontrahentem, a Ty za wszelką cenę chcesz utrzymać z nim jak najlepsze relacje.

Czy każdą wierzytelność można wystawić na giełdzie długów?

W praktyce gospodarczej, gdy wierzytelności wynikają z umów pomiędzy przedsiębiorcami i z wystawionych faktur VAT (B2B), nie ma w tym zakresie ograniczeń - wystawić na sprzedaż można właściwie każdy dług. Inaczej jest w przypadku wierzytelności, które nie wynikają z relacji B2B. Nie można np.  sprzedać wierzytelności wynikających z umów o pracę.

Jaką cenę można uzyskać w przypadku sprzedaży długu?

Zależy to od wielu czynników, w tym m.in. stopnia przeterminowania należności i wiarygodności kontrahenta. Zwykle jest to kilkadziesiąt procent wartości faktury (często w granicach 30-60%).

Oceń ten artykuł:

Ile może zaoszczędzić firma, korzystając z innowacyjnej giełdy długów?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!