Samodzielne ściąganie długu - plusy i minusy

14-12-2018

Samodzielne ściąganie długu to jedna z wielu możliwości odzyskiwania należności, na którą może się zdecydować wierzyciel. Jest to metoda wymagająca konkretnej wiedzy, ale równocześnie tania, a w niektórych przypadkach - skuteczna. Czy warto windykować własną rękę czy lepiej powierzyć sprawę profesjonalistom? Jeśli zastanawiasz się nad samodzielnym ściąganiem długu, koniecznie poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania.

Samodzielne ściąganie długu - plusy i minusy

Samodzielne ściąganie długu - na czym polega?

Samodzielne ściąganie długu polega na podejmowaniu przez wierzyciela działań w ramach windykacji polubownej oraz sądowo-egzekucyjnej. W praktyce oznacza to, że wierzyciel bierze pełną odpowiedzialność za odzyskanie swojego długu oraz podjęte po drodze działania.

Wierzyciel, który decyduje się ściągać długi w pojedynkę, powinien rozpocząć od windykacji polubownej i próby dogadania się z dłużnikiem. Obydwu stronom może to zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Windykacja polubowna to etap, którego zdecydowanie nie warto pomijać.

W ramach windykacji polubownej, wierzyciel działający samodzielnie, powinien próbować nakłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty należności. Może w tym celu nie tylko wysyłać pisemne wezwania do zapłaty, ale również kontaktować się z dłużnikiem przy pomocy maili, SMS-ów czy telefonów. Niewykluczone są również wizyty osobiste.

Ponadto, warto uświadomić dłużnika, że w razie dalszego unikania spłaty zobowiązania, jego dane trafią na giełdę długów lub do biura informacji gospodarczej. Należy również nieustająco przypominać dłużnikowi, że mimo podjęcia próby ugodowego zakończenia sprawy, jeśli nie zapłaci - sąd go nie ominie. Tego typu informacje często działają na dłużnika jak zimny prysznic. Właściwie przeprowadzona samodzielna windykacja polubowna często kończy się sukcesem.

O ile samodzielne przeprowadzenie windykacji polubownej zazwyczaj nie sprawia wierzycielom trudności, często pojawiają się one na etapie sądowo-egzekucyjnym.

Samodzielne ściąganie długu na etapie sądowo-egzekucyjnym

Windykacja polubowna nie jest sformalizowana. Wierzyciel ma do wyboru szerokie spektrum możliwych działań i nie ograniczają go żadne terminy. Jeśli jednak windykacja miękka okaże się bezskuteczna, konieczne będzie zaangażowanie sądu i być może komornika. Na tym etapie wierzyciel musi już dysponować konkretną wiedzą z zakresu postępowania cywilnego.

Pozew, który wierzyciel samodzielnie składa do sądu, musi m.in. spełnić wymagania formalne określone w art. 187 Kodeksu Postępowania Cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296]

Wierzyciel musi również zebrać materiał dowodowy, który umożliwi mu przekonanie sądu. Ponadto, musi wiedzieć jak zachowywać się na rozprawie i co mówić, aby nie zaszkodzić samemu sobie. Powinien też mieć świadomość, że samo uzyskanie korzystnego wyroku lub nakazu zapłaty to za mało - należy jeszcze złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Następnie prawdopodobnie będzie trzeba zainicjować i nadzorować postępowanie egzekucyjne, prowadzone przez komornika.

Plusy samodzielnego ściągania długu

Mimo, że samodzielne prowadzenie windykacji może wydawać się skomplikowane, ma kilka plusów.

 • Jest to najtańsze z możliwych rozwiązań. Wierzyciel wszystko robi samodzielnie, więc nie ponosi żadnych kosztów.
 • Wierzyciel poszerza swoją wiedzę i świadomość prawną. Taka wiedza może zaowocować w przyszłości, w przypadku kolejnych uporczywych dłużników. Buduje swój wizerunek profesjonalisty, który wie jak ochronić swoja firmę.
 • Umożliwia zachowanie dobrych relacji z dłużnikiem. Dłużnika nie dręczy firma windykacyjna, więc być może będzie chciał kontynuować współpracę.

Przykład:
Pan Józef, właściciel firmy transportowej ma dłużnika - firmę „BestTrans”. Firma „BestTrans” jest dłużna Panu Józefowi 15 000 zł, a termin płatności upłynął 30.09.2018 r. Pan Józef chciałby rozpocząć windykację. Rozważa samodzielne ściąganie długu. Miał już okazję prowadzić samodzielną windykacją w przypadku innych dłużników, więc zna procedury. Ponadto, jego firma z powodu nieuregulowanych przez kontrahentów płatności, znajduje się aktualnie na granicy utraty płynności finansowej. Pan Józef nie może więc pozwolić sobie na zatrudnienie specjalisty. Samodzielna windykacja będzie dobrym rozwiązaniem dla Pana Józefa.

Minusy samodzielnego ściągania długu

Plusów samodzielnej windykacji jest kilka i w niektórych sytuacjach będzie ona całkowicie uzasadniona. Nie można jednak nie uwzględnić idącego za samodzielną windykacją ryzyka. Minusy samodzielnej windykacji to przede wszystkim:

 • Czasochłonność. Samodzielne przejście przez każdy z etapów windykacji zajmuje wierzycielowi bardzo dużo czasu, który mógłby poświęcić swojej firmie.
 • Konieczność podejmowania regularnych działań. Wierzyciel musi być konsekwentny i podejmować odpowiednie działania w wyznaczonych terminach i odpowiednią ilość razy. Nie tylko musi o nich wszystkich pamiętać, ale także wykonywać je właściwie.
 • Szansa podjęcia niewłaściwych działań. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców, którzy robią to po raz pierwszy i nie mają dużej świadomości prawnej.
 • Ryzyko przegapienia terminów. Kodeks Postępowania Cywilnego przewiduje konkretne terminy, których przedsiębiorca działający samodzielnie musi przestrzegać.
 • Niepoważne traktowanie przez dłużnika. Dłużnicy niestety często mają skłonność do traktowania dłużników, działających samodzielnie mniej poważnie niż tych, którzy kontaktują się z nimi przez prawnika lub firmę windykacyjną.

Przykład:
Pan Maciej, właściciel firmy budowlanej ma wielu dłużników. Terminy płatności upłynęły w różnym czasie, długi są różnej wysokości i powstały w różnych okolicznościach. Firma Pana Macieja jest w dobrej kondycji finansowej, a sam Pan Maciej jest osobą bardzo zapracowaną. Ponadto, nigdy nie prowadził windykacji i nie zna przepisów dotyczących windykacji. Zastanawia się w jaki sposób może odzyskać wszystkie te należności. Idealnym rozwiązaniem dla Pana Macieja będzie windykacja z pomocą profesjonalistów. Nie zna się na przepisach, może pozwolić sobie na zapłatę za usługi windykacyjne oraz nie ma czasu na samodzielne windykowanie.

Samodzielne ściąganie długu online - idealne rozwiązanie dla nowoczesnych przedsiębiorców

Samodzielna windykacja online to połączenie samodzielnej windykacji oraz windykacji ze wsparciem profesjonalistów. To innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność. Przedsiębiorca działania windykacyjne podejmuje co prawda samodzielnie, ale prowadzi go specjalny system online - system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. System podpowiada mu kolejne kroki i najlepsze możliwe rozwiązania. Dodatkowo, nie musi samodzielnie sporządzać żadnych pism ani dokumentów windykacyjnych - może wygenerować je z systemu przy pomocy kilku kliknięć.

Samodzielna windykacja online jest pozbawiona wszystkich wad, które ma klasyczna samodzielna windykacja. Wierzyciel wie co robić, ponieważ podpowiada mu to system. Nie musi samodzielnie sporządzać pozwów, wezwań do zapłaty ani wniosków. Może wygenerować je z systemu, eliminując ryzyko wystąpienia pomyłek i błędów.

Ogromnym plusem jest również to, że samodzielna windykacja online nadal pozostaje rozwiązaniem bardzo korzystnym cenowo.

Jak działa windykacja online?

Samodzielne ściąganie długu online należy rozpocząć od rejestracji w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. Otrzymasz do wyboru kilka ofert - wybierz najkorzystniejszą dla Twojej firmy. Rejestracja jest prosta i zajmuje nie więcej niż kilka minut.

Po zakończeniu rejestracji i zalogowaniu się na konto, system poprosi Cię o wprowadzenie danych dłużnika i danych z faktury. Te informacje są niezbędne, abyś mógł wygenerować gotowe do użycia i spersonalizowane dokumenty, takie jak pozwy, wezwania do zapłaty, wnioski itp.

Po uzupełnieniu danych system przedstawi Ci najkorzystniejszy w Twojej sytuacji scenariusz postępowania. Podpowie co musisz robić po kolei i będzie przypominał o terminach podejmowania kolejnych czynności. Stosowne przypomnienia będziesz otrzymywał mailem lub SMS’em.

Samodzielna windykacja online to rozwiązanie bezpieczne i skuteczne - idealne dla przedsiębiorców, którzy szanują swój czas i pieniądze.

Plusy samodzielnej windykacji online

Samodzielne ściąganie długów online chociaż, jest stosunkowo nową możliwością egzekwowania należności, ma szereg plusów. Potwierdza je kilka tysięcy zadowolonych użytkowników systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. Poznaj kilka najważniejszych zalet samodzielnej windykacji online.

 • Można prowadzić ją o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Niezbędny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu.
 • Jest szybka. Konieczne pisma można wygenerować w ciągu kilku sekund.
 • Użytkownik systemu Vindicat.pl ma możliwość korzystania z tzw. pieczęci prewencyjnej Vindicat.Jest ona umieszczana na pismach, kierowanych do dłużnika. Stanowi ona jasny przekaz dla dłużnika, że w razie dalszego uchylania się od zapłaty, sprawą zajmie siępl.
 • Przedsiębiorca ma pewność, że nie popełnia błędów. Scenariusz windykacji oraz wszelkie pisma, dostępne w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji pl stworzyli eksperci w dziedzinie windykacji. Są zgodne z aktualnym stanem prawnym i w pełni profesjonalne.
 • Na każdym etapie windykacji przedsiębiorca może liczyć na wsparcie specjalistów z działu obsługi klienta Vindicat.pl.
 • W dowolnym momencie sprawę można powierzyć prawnikom z Kancelarii Vindicat.
 • Jest to rozwiązanie korzystne cenowo. Ceny rozpoczynają się już od 95 zł netto miesięcznie za windykowanie do 5 spraw.

System Vindcat.pl - więcej niż windykacja

Przedsiębiorcy, korzystający z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl mogą nie tylko skutecznie windykować, ale również monitorować należności firmowe.

Monitorowanie płatności polega identyfikowaniu faktur, których termin płatności jeszcze nie minął lub minął stosunkowo niedawno. Następnie do kontrahenta, który zamówił usługę lub kupił towar wysyła przypomnienia o zapłacie. Monitoring należności to pierwszy krok do zachowania płynności finansowej. Monitorować powinny i małe i duże firmy.

Oprócz usługi monitoringu, system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl oferuje również:

 • Możliwość negocjacji z dłużnikiem online - bez konieczności krępującego kontaktu osobistego lub telefonicznego.
 • Darmowy dostęp do BIG Info Monitor dla wybranych abonamentów.
 • Porady indywidualne prawnika w ramach wybranych abonamentów.
 • Możliwość wygenerowania wniosku o ustalenie danych dłużnika.
 • Dostęp do pieczęci prewencyjnej Vindicat.
 • Opcję wystawienia wierzytelności na sprzedaż na wysoko pozycjonowanej giełdzie długów Vindicat.
 • Możliwość przekazanie sprawy kancelarii Vindicat w dowolnym momencie.

Windykacja nie musi być trudna. Nie musi również trwać w nieskończoność. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie narzędzie windykacyjne. W przypadku systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindcat.pl aż 93% spraw kończy się na najkorzystniejszym dla stron etapie polubownym.

Samodzielne ściąganie długów - z pomocą systemu do windykacji online jest to możliwe!

Samodzielne ściąganie długów w swojej klasycznej formie ma więcej wad niż zalet. Jedynie w określonych sytuacjach może być dobrym rozwiązaniem. Znacznie bezpieczniejsze będzie samodzielne windykowanie online. To rozwiązanie wygodne, nowoczesne, a przede wszystkim bezpieczne. Nie ma sensu ryzykować nieumyślnym popełnieniem błędu, który przekreśli Twoje szanse na powodzenie w sprawie. Nie zwlekaj i załóż konto systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindcat.pl. Przekonaj się na własnej skórze, że windykacja może być prostsza i bardziej skuteczna.

FAQ:

Kiedy najlepiej rozpocząć samodzielne ściąganie długu?

Jak najszybciej! Czym starszy jest dług, tym trudniej będzie go odzyskać. W przypadku windykacji, nigdy nie warto zwlekać. Podejmij działania w ramach windykacji polubownej możliwie szybko, a jeśli okażą się bezskuteczne - skieruj sprawę do sądu.

Co jeśli przedsiębiorca, działający samodzielnie popełni błąd w pozwie?

Zgodnie z art. 130 Kodeksu Postępowania Cywilnego, jeśli pozew zawiera tzw. błąd formalny, przewodniczący wezwie stronę pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia lub uzupełnienia go w terminie tygodniowym. Jeśli błąd to jedynie np. literówka, sąd prawdopodobnie uzna go za tzw. oczywistą niedokładność i nie będzie wymagane żadne działanie. Nie warto jednak ryzykować - z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindcat.pl możesz wygenerować profesjonalne i gotowe do użycia pozwy i e-pozwy.

Czy samodzielne ściąganie długów jest bezpieczne?

Jest jak najbardziej legalne, ale niekoniecznie bezpieczne. Stwarza bardzo duże ryzyko popełnienia błędów przez niedoświadczonego przedsiębiorcę. Skorzystanie z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl to znacznie pewniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Ile trwa samodzielne ściąganie długów?

Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Pamiętaj jednak, aby nie prowadzić windykacji polubownej w nieskończoność. Jeśli jesteś już pewien, że dłużnik nie spłaci należności dobrowolnie, nie wahaj się i skieruj sprawę do sądu. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa, pozew wygeneruj z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl

Czy rozpocząć windykację online można na każdym etapie odzyskiwania należności?

Tak, chociaż zalecamy windykowanie online już od początku, tj. od etapu windykacji polubownej. Możesz jednak dołączyć do zadowolonych użytkowników systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindcat.pl w dowolnym momencie.

Czy windykacja online zapewnia przedsiębiorcy, który kompletnie nie zna się na prawie, odpowiednie wsparcie?

Dokładnie tak. System wyjaśnia jakie czynności należy podjąć i w jakim momencie. Przedsiębiorca może też wygenerować gotowe do użycia i spersonalizowane pisma windykacyjne. Nie musi sporządzać ich samodzielnie, a zatem nie popełni błędu. Samodzielne ściąganie długów online to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy obawiają się, że ich znajomość przepisów nie jest wystarczająca dla prowadzenia samodzielnej windykacji w klasycznej formie.

Czy system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl jest łatwy w obsłudze?

Tak. System został zaprojektowany w taki sposób, aby nawet „nietechniczne” osoby mogły poradzić sobie z jego obsługą. Załóż konto i sam przekonaj się, że jest to naprawdę proste.

Czy dostęp do funkcji monitorowania należności w systemie monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl otrzymuje się w ramach abonamentu?

Tak. Przedsiębiorca, który chce rozpocząć monitoring płatności w firmie, nie musi za to dodatkowo płacić.

Oceń ten artykuł:

Samodzielne ściąganie długu - plusy i minusy
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!