Przepis na udany biznes - 10 cech, dzięki którym osiągniesz sukces w biznesie
Jesteś przedsiębiorcą? A może właśnie myślisz o założeniu działalności gospodarczej? Koniecznie przeczytaj nasz przepis na udany biznes!
Przepis na udany biznes - 10 cech, dzięki którym osiągniesz sukces w biznesie
Według statystyk 9 na 10 start-upów kończy się porażką. Pozostałe to firmy, których założyciele charakteryzują się 10 cechami, które są niezbędne do odniesienia sukcesu. A zatem, jakie cechy pomagają osiągnąć sukces w działalności gospodarczej?
Cecha nr 1: cel
Biznes nie może odnieść sukcesu, jeżeli nie mamy jasno określonego celu, który przełożony jest na precyzyjnie zdefiniowaną wizję. Oczywiście umiejętność zbudowania atrakcyjnej dla klientów i pracowników wizji to dar, ale dar którego można się nauczyć, albo który można wyoutsourcingować. Jeżeli sam nie potrafisz zbudować atrakcyjnej wizji, to poproś o pomoc profesjonalistów. Może to nie będzie tania usługa, ale na pewno jej nie pożałujesz. Już od samego początku prac nad wizją, trzeba mieć pomysł na monetyzację zakładanego przez siebie biznesu. Im szybciej Twoje przedsięwzięcie zacznie przynosić dochód, tym większe masz szanse na pozyskanie potencjalnych inwestorów.
Cecha nr 2: szybkość podejmowania decyzji
Zdolność do szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji to największa przewaga konkurencyjna nowozakładanych biznesów w porównaniu do wielkich międzynarodowych korporacji, gdzie proces decyzyjny potrafi ciągnąć się miesiącami. Dzięki krótkiemu procesowi decyzyjnemu nowe biznesy są w stanie dynamicznie zmieniać plany i podejmować działania, które będą wyprzedzać konkurentów.
Cecha nr 3: umiejętność zarządzania finansami
Kolejną cechą, która jest kluczowa dla odniesienia sukcesu w biznesie jest umiejętność zarządzania finansami. Każdy nowo zakładany biznes musi o tym pamiętać. Sama wizja i pomysł na jej monetyzację nie wystarczą. Trzeba jeszcze umieć dbać o finanse. Przy czym o finanse trzeba dbać zanim coś złego się wydarzy. Dlatego polecamy system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Jest to nowoczesna platforma, która pozwala przedsiębiorcom nie tylko na kompleksowe prowadzenie działań windykacyjnych (od polubownych negocjacji, przez działania sądowe, aż do egzekucji komorniczej), ale również na prewencję. Na każdej fakturze możesz umieścić pieczęć prewencyjną oferowaną przez Vindicat.pl. Dzięki niej poinformujesz kontrahenta, że w razie opóźnień w płatności obsługą sprawy zajmie się Vindicat.pl, czyli profesjonalna firma windykacyjna.
Cecha nr 4: umiejętności miękkie
Aby skutecznie prowadzić biznes, trzeba mieć również wypracowane umiejętności miękkie. Kluczowa jest zdolność do nawiązywania znajomości. Nie chodzi oczywiście tylko o wykorzystywanie kontaktów, ale o szybki przepływ wiedzy. To właśnie szybkość zdobywania cennych informacji jest kluczem do sukcesu.
Z umiejętności miękkich trzeba jeszcze opanować przebojowość i zdolność do inspirowania innych. Tylko przebojowi liderzy, którzy potrafią przekonać do swojej wizji innych, mają szansę na naprawdę szybką akcelerację swoich przedsięwzięć.
Cecha nr 5: dyscyplina
Sukcesu nie osiągniemy bez dyscypliny. Bez niej, start-up ma niskie szanse na odniesienie sukcesu. Bowiem to właśnie dzięki dyscyplinie i zaangażowaniu, tworzy się pozytywna etyka pracy, a tylko z nią, możliwe jest szybkie i efektywnego osiąganie zamierzonych celów. Każdy członek zespołu musi znać swoją rolę i wiedzieć, w jaki sposób przyczynia się do ogólnego sukcesu całego przedsięwzięcia.
Cecha nr 6: determinacja
Sukcesu w biznesie nie odniesiemy bez determinacji. Jest ona szczególnie istotna, jak pojawią się pierwsze poważne trudności. Ale dzięki determinacji trudności zamienimy w wyzwania. Jak skutecznie uda się im sprostać, to budowany przez nas zespół mocno się zintegruje i zwiąże z prowadzonym przez nas start-upem, a to najważniejsze na początku drogi do sukcesu w biznesie.
Cecha nr 7: zdolności adaptacyjne
Kolejną przewagą start-upów nad wielkimi korporacjami są ich zdolności adaptacyjne. Są one szczególnie korzystne w kontekście szybkości wdrażania nowych technologii. Szybkie adaptowanie nowinek technologicznych może pozwolić na stworzenie naprawdę konkurencyjnych produktów i usług, które szybko przypadną do gustu coraz bardziej wymagającym konsumentom.
Cecha nr 8: umiejętność pozyskiwania funduszy
Kapitał pełni w firmie podobną funkcję jak krew w ludzkim organizmie. Brak płynności finansowej może zaprzepaścić szanse na rozwój nawet bardzo obiecującego przedsięwzięcia. Właśnie dlatego umiejętność pozyskiwania funduszy jest tak kluczowa dla rozwoju start-upów. Umiejętność prowadzenia rozmów z potencjalnymi inwestorami to podstawowy obowiązek założyciela firmy. Musi on po prostu umieć przekonać do swojej wizji nie tylko pracowników, ale również potencjalnych inwestorów.
Cecha nr 9: nieustająca wiara w powodzenie
Aby założyć firmę, która odniesie sukces, trzeba nieustannie wierzyć w powodzenie całego przedsięwzięcia. Inaczej, szkoda rezygnować z ciepłej posadki w dużej firmie. Bez wiary w sukces, nie znajdziemy oddanych pracowników, ani nie przekonamy inwestorów, że to właśnie nasz pomysł jest wart tego, żeby włożyć w niego istotny zastrzyk gotówki.
Cecha nr 10: umiejętność efektywnego zarządzania czasem
Prowadzenie start-upu to ciężki kawałek chleba. Zasoby ludzkie i finansowe są ograniczone, a zadań jest wiele do wykonania. To właśnie dlatego kolejnym kluczem do sukcesu jest umiejętność efektywnego zarządzania czasem. Bez niej, nie uda się efektywnie wykorzystać dostępnych zasobów. Trzeba umieć priorytetyzować działania i wyznaczać limity czasu, jaki może być poświęcony na wykonanie jakiegoś zadania. Na przykład, zadanie mało istotne, może być wykonane na 80% i to wystarczy. Dzięki temu zyskamy bezcenny czas na wykonanie czegoś naprawdę ważnego na 100% naszych możliwości.
Już dziś zarejestruj się i odzyskaj pieniądze od Twojego kontrahenta!
Zacznij już dziś »