Na czym polega windykacja przedsądowa?

17-04-2023

Chcesz odzyskać należne Ci pieniądze za niezapłacone faktury? Jeżeli tak, to najlepsze co możesz zrobić już teraz, to wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty. Pamiętaj, że to na polubownym zamknięciu długu najwięcej zyskasz. Przekonaj dłużnika, że i dla niego jest to najlepsze rozwiązanie!

Na czym polega windykacja przedsądowa?

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o windykacji przedsądowej, ale nie masz, gdzie zapytać

Listy dłużników są ogromne, wystarczy spojrzeć na giełdę długów! Wielu przedsiębiorców nadal biernie czeka, zamiast twardo windykować. Narażają tym samym swoją firmę na problemy finansowe. Przedsiębiorco, musisz zrozumieć, że szybka windykacja jest tak naprawdę korzystna i dla Ciebie i dla dłużnika.

Dalsze ignorowanie rosnącego długu sprowadzi na dłużnika konieczność spłacenia odsetek oraz pokrycie kosztów obsługi procesu sądowego. Większość dłużników woli rozwiązać sprawę po cichu i wywiązać się z umowy, a nawet uregulować nałożoną karę finansową, która powstała w wyniku złamania warunków umowy.

Masz prawo wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty już następnego dnia po terminie płatności.

Lepiej nie zwlekaj z wysłaniem wezwania do zapłaty, odkładając to zbyt długo, możesz doprowadzić do tego, że zadłużenie przeterminuje się. A wtedy żadne wezwanie do zapłaty już nie pomoże! Zanim wyślesz tzw. przedsądowe wezwanie do zapłaty, możesz przypominać swojemu dłużnikowi o konieczności uregulowania zadłużenia poprzez wysłanie mu informacji, np. w formie maili, sms-ów, a nawet zrobić to telefonicznie.

Na dłużników znacząco wpływa to, że na wystawionej fakturze widnieje pieczęć prewencyjna kancelarii windykacyjnej.

Jeśli zadłużenie powstanie, to sprawą zajmą się profesjonaliści. Zaciekawił Cię temat i chcesz, aby pieczęć prewencyjna ułatwiła Twoją windykację przedsądową? Ten artykuł wiele Ci wyjaśni: Co to jest pieczęć prewencyjna.

Dobrze prowadzona windykacja działa według opracowanego procesu - tak działa system Vindicat. Skuteczność zautomatyzowanej windykacji potwierdzają badania, które ujawniły, że aż 93% prowadzonych przez Vindicat spraw kończy się sukcesem na etapie polubownym. To właśnie dzięki windykacji przedsądowej prowadzonej według procedur Vindicat skłonisz dłużnika, by zapłacił dług.

 

Windykacja przedsądowa co to jest?

Działania, które podejmiesz, aby odzyskać pieniądze bez angażowania sądu. Wszystkie działania, które podejmujesz zanim sprawa trafi do sądu, są prowadzone na stopie polubownej i mają na celu polubowne zażegnanie sporu.

Przeciąganie windykacji przedsądowej w nieskończoność nie jest skuteczne. Trzy wezwania do zapłaty to już absolutne maksimum. Wysyłając ostatnie, zaznacz, że jest to ostateczne wezwanie i po nim zakończysz etap windykacji polubownej.

Pamiętaj, jeśli windykacja przedsądowa nie przyniesie rezultatów, nie wahaj się i złóż pozew sądowy.

Proces, który ma pomóc odzyskać dług, to windykacja przedsądowa, ale co to znaczy, że obędzie się bez ingerencji sądu? Wierzyciel, który decyduje się na windykację przedsądową, podejmuje próby negocjacji i zaproponowania takich warunków, które są akceptowalne dla niego i dla dłużnika. Na tym etapie wierzyciel ciągle może jeszcze zdecydować się, czy będzie chciał złożyć sprawę do sądu.

Windykacja przedsądowa - co to znaczy?

Bez tego elementu nie jest możliwa windykacja przedsądowa. Co to jest wezwanie do zapłaty? Jest jednym z najważniejszych dokumentów, jaki będzie towarzyszył Ci podczas windykacji przedsądowej. Otóż, aby mieć pewność, że wysłane przez Ciebie wezwanie do zapłaty jest sporządzone perfekcyjnie, skorzystaj z gotowych wzorów dokumentów, które czekają na Ciebie w systemie Vindicat.

Upewnij się, że Twoje wezwanie do zapłaty zawiera poniższe elementy:

  • odnośnik do umowy/faktury, na podstawie której egzekwujesz pieniądze,
  • wysokość zadłużenia oraz wysokość odsetek,
  • jak w każdym oficjalnym dokumencie, tu też musi znaleźć się data i lokalizacja,
  • dane wierzyciela oraz dane dłużnika,
  • numer rachunku bankowego, na który dłużnik ma przelać należność.

Dzięki tym informacjom dłużnik wie, ile dokładnie teraz wynosi jego dług (kwota podstawowa + rosnące odsetki), taki dokument stanowi również dowód w sądzie.

Pamiętaj o tym, aby dokładnie określić termin spłaty zadłużenia.

Jeśli dojdzie do windykacji sądowej, możesz wykorzystać wezwanie do zapłaty jako dowód na podejmowanie próby rozwiązania sporu na drodze polubownej. Bardzo ważne jest także ujęcie tego, do kiedy dług ma zostać spłacony, czyli po prostu należy podać termin uregulowania należności.

Jakie są skutki ignorowania wezwania do zapłat? Czy Twój dłużnik je zna?

Wezwanie do zapłaty to coś więcej niż czarno na białym przedstawienie faktów o zadłużeniu. To także roztoczenie szczegółowej wizji tego, co spotka dłużnika, jeśli, mimo Twoich wysiłków, dalej będzie ignorował zadłużenie. Kluczowe w tym przypadku słowo to: konsekwencje!

Co spotka dłużnika, jeśli nie opłaci faktury?

  • sprawą zajmie się sąd,
  • na dłużnika spadnie odpowiedzialność finansowania kosztów sądowych,
  • dla tych najbardziej nieustępliwy dłużników jest jeszcze „bonus” w postaci przymusu pokrycia kosztów działań komornika, który przeprowadzi tzw. postępowanie egzekucyjne.

Przykład:

Pan Sebastian nie otrzymał od zleceniodawcy przelewu, mimo iż termin płatności już minął. Pan Sebastian jest doświadczonym przedsiębiorcą, więc wysyła do dłużnika wezwanie do zapłaty, w którym żąda uregulowania należności oraz opłacenia odsetek powstałych w wyniku opóźnienia w płatności.

W trakcie windykacji przedsądowej wierzyciel podjął też różne działania, w tym wysyłał kolejne pisma do dłużnika, kontaktował się z nim telefonicznie i podejmował próby uzyskania porozumienia.

W ostatecznym wezwaniu do zapłaty zawarł dokładny opis zadłużenia, podkreślił termin płatności i zaznaczył, że konsekwencją braku płatności będzie wstąpienie na drogę sądową i sądowe odzyskiwanie należności.

Jego działania odniosły skutek, pieniądze udało się odzyskać bez składania pozwu do sądu.

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty dłużnik ma wybór i może dobrowolne uregulować zadłużenie. W takim przypadku sprawa zostaje zamknięta na drodze polubownej i nie jest konieczne podejmowanie postępowania sądowego. Natomiast, kiedy dłużnik nie odpowiada na wezwania do zapłaty i unika kontaktu, wierzyciel powinien podjąć dalsze kroki i wynająć profesjonalną firmę windykacyjną lub skierować sprawę do sądu.

Wiadomo, co to znaczy windykacja przedsądowa, ale kto ma dostarczyć wezwanie do zapłaty?

Często rekomendowaną metodą jest przesłanie wezwania do zapłaty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Ale sprawdzają się także e-wezwania, które możesz przesłać sms-em lub mailem.

Kluczowe jest to, że zachowasz kopię doręczenia takiego wezwania.

Poświadcza to, że zależało Ci na polubownym rozwiązaniu sprawy. Współczesne sądownictwo uznaje ten warunek za konieczny do wejścia na drogę sądową. Jeśli wierzyciel nie podejmie prób pojednania z dłużnikiem i nie będzie miał na to dowodów, sąd ma prawo skierować strony na mediację.

Mimo że brak przedsądowych działań polubownych nie upoważnia sędziego do odesłania pozwu, np. w celu uzupełniania braków formalnych, to takie działanie może wydłużyć oczekiwanie na odzyskanie pieniędzy.

Automatyczna windykacja przedsądowa co to jest?

Automatyzacja procesów windykacyjnych otwiera małe i średnie przedsiębiorstwa na windykację, zarówno przedsądową, jak i tę prowadzoną w sądzie. Przedsiębiorcy korzystający z systemu Vindicat już nie zastanawiają się: „czy warto windykować małe kwoty?”, ponieważ wiedzą, że windykacja z Vindicat dba o dobro ich przedsiębiorstwa.

Windykacja przedsądowa prowadzona za pośrednictwem systemu Vindicat jest skuteczna i ma rozsądną cenę - na kieszeń nawet najmniejszego przedsiębiorstwa. Dzięki zdalnej platformie Vindicat jako przedsiębiorca możesz samodzielnie windykować długi i robić to całkowicie online! Zyskujesz dużą niezależność przy jednoczesnym wsparciu merytorycznym i formalnym.

Jak przeprowadzić windykację przedsądową z Vindicat?

Pierwsze, co musisz zrobić, to założyć konto w systemie - link do rejestracji znajdziesz tutaj. Stworzenie profilu firmy zajmie Ci kilka minut, niezbędne jest wprowadzenie danych oraz uzupełnienie informacji o zadłużeniu. I oto jesteś już w systemie Vindicat i zaczynasz windykację! Nie martw się o nic, dosłownie na każdym etapie pojawia się komunikat. System został zaplanowany tak, aby przeprowadzić Cię przez cały proces krok po kroku.

Skorzystaj z systemu Vindicat jeśli:

  • chcesz skorzystać z gotowych wzorów pism sądowych i windykacyjnych,
  • chcesz w kontrolowany sposób przeprowadzić negocjacje z dłużnikiem,
  • chcesz korzystać z systemu do monitoringu i windykacji online!

Możesz fizycznie kliknąć „przejdź do następnego etapu”, np. wybrać etap negocjacji lub też go pominąć. Masz też do wyboru opcję pełnej automatyzacji, gdzie system samodzielnie będzie przechodził do kolejnych etapów windykacji. Za pomocą systemu możesz też wystawić wierzytelność na giełdę długów - link do naszej giełdy długów znajdziesz tutaj. Vindicat oferuje także możliwość skorzystania z pieczęci prewencyjnej, która zwiększa skuteczność windykacji przedsądowej.

 

Kiedy warto windykację prowadzić z Vindicat?

Zawsze wtedy kiedy chcesz zaoszczędzić czas lub pieniądze warto skorzystać z Vindicat. Działając z systemem Vindicat masz pewność, że podejmowanie działania windykacyjne są profesjonalne. Przy każdym przypadku korzystasz z dokumentów przygotowanych przez wyspecjalizowanych w windykacji prawników. Logując się do systemu, masz też pewność, że wiedza, z której korzystasz, jest aktualna. Już nie musisz wertować internetu i pytać na forach internetowych o poradę, bo odkąd masz Vindicat, masz wszystko w jednym miejscu.

Z praktyki i rozmów z przedsiębiorcami wynika, że nadal częstym powodem rezygnacji z odzyskiwania należności jest strach przed zaprzepaszczeniem relacji z klientem. Przedsiębiorcy boją się sięgnąć po swoje pieniądze, bo nie chcą stracić klienta. Mamy nadzieję, że już czujesz, jak abstrakcyjnie to brzmi... Pamiętaj, jeśli wykonałeś dla kogoś usługę, a on mija się z odpowiedzialnością i nie chce zapłacić, to spokojnie możesz nazywać go dłużnikiem, a nie klientem.

Korzystając z systemu Vindicat, masz pewność, że windykacja zostanie przeprowadzona w kulturalny i profesjonalny sposób. W każdym momencie możesz zajrzeć do systemu i kontrolować wszystkie pisma adresowane do dłużnika. Z Vindicat masz wszystko pod kontrolą, zarówno windykację, jak i płynność finansową swojego przedsiębiorstwa.

Odzyskaj pieniądze z Vindicat - już wiesz co to znaczy windykacja przedsądowa w naszym stylu!

Możesz wybrać abonament na usługi Vindicat i za 169 zł windykować z nami 5 spraw miesięcznie! Jeśli wolisz model prowizyjny, pobierzemy jedynie 6% od odzyskanej kwoty i to dopiero po tym, jak ją wspólnie odzyskamy! Przeczytaj o tym modelu rozliczeniowym, aby dowiedzieć się jak działa.

Samodzielna windykacja z Vindicat przystaje do współczesnego rytmu życia i biznesu.

FAQ:

Czy to możliwe, aby przedsądowe wezwanie do zapłaty straciło ważność?

Jeżeli dług ulegnie przedawnieniu, to tak - jest to możliwe. Dlatego zawsze rekomendujemy naszym czytelnikom, aby nie czekali z windykacją i działali szybko! Przedawnienie uniemożliwia otrzymanie nakazu zapłaty i dalsze postępowanie komornicze.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby potwierdzić powstanie roszczenia?

Niezbędne do uzasadnienia roszczenia jest okazanie dokumentu, który potwierdza zależność między wierzycielem a dłużnikiem. Najczęściej jest to umowa zlecenia/sprzedaży lub faktura. Podstawą prawną może być również protokół odbioru pracy.

Dłużnik nie odebrał mojego wezwania do zapłaty. Co teraz?

Wezwanie do zapłaty przesłane pocztą, nawet to nieodebrane, pozostawia ślad. W przypadku, gdy dłużnik nie odebrał listu na czas, listonosz zostawi na kopercie informację o tym incydencie. W sądzie będzie to stanowiło dowód na to, że wierzyciel podejmował próby polubownego rozstrzygnięcia konfliktu.

Czy istnieje możliwość, aby bieg przedawnienia został przerwany?

Tak. Dłużnik musi uznać dług, aby przerwać bieg przedawnienia.

Jak wpisać w koszty wezwanie do zapłaty?

Jeśli wliczysz koszt wysłania wezwania do zapłaty do kosztów operacyjnych i ewidencjonowanych, możesz ten koszt odliczyć.

Oceń ten artykuł:

Na czym polega windykacja przedsądowa?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!