Karuzela zadłużenia, czyli jak rosną długi

26-07-2019

Karuzela zadłużenia to stan, którego obawiają się nie tylko konsumenci, ale również przedsiębiorcy. W uproszczeniu, chodzi tu o sytuację, w której przedsiębiorca zaciąga kolejne zobowiązania, aby spłacić poprzednie. Jak dochodzi do tak drastycznego zadłużenia i co można zrobić, aby nie zadłużyć swojej własnej firmy? O tym w dzisiejszym artykule.

Karuzela zadłużenia, czyli jak rosną długi

Karuzela zadłużenia - jak powstaje?

Karuzela zadłużenia powstaje zwykle na skutek szeroko rozumianej polityki finansowej w firmie, prowadzonej w nieumiejętny sposób. Do słabej kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a tym samym konieczności zadłużenia się, może doprowadzić wiele czynników. Do najczęstszych należą m.in.:

  • Niewłaściwy dobór partnerów biznesowych, którzy zwlekają z uregulowaniem faktur;
  • Zbyt późne rozpoczęcie windykacji - w momencie, w którym skuteczne odzyskane środków jest już niemożliwe lub jest bardzo utrudnione;
  • Dokonywanie zbędnych zakupów firmowych w zbyt dużej ilości;
  • Brak oszczędności - brak środków na firmowym koncie, które można wykorzystać w kryzysowych sytuacjach;
  • Zaciąganie niekorzystnych, wysoko oprocentowanych pożyczek i kredytów;
  • Sytuacje losowe, np. konieczność nagłego zakupu niezbędnego sprzętu;
  • Wysokie koszty prowadzenia działalności i zatrudniania pracowników;

Zarówno te powody, jak i szereg innych, sprawiają, że firma zmuszona jest wziąć kolejny kredyt lub pożyczkę, aby pozbyć się powstałych już zobowiązań. W ten sposób karuzela zadłużenia zaczyna się kręcić, a przedsiębiorca powoli wpada w pułapkę.

Szczególne znaczenie ma zbyt późne rozpoczynanie działań windykacyjnych i nieupominanie się u kontrahentów o zaległe płatności. Przedsiębiorcy, który nie podejmują odpowiednio wcześnie prób odzyskania pieniędzy po części sami skazują się na porażkę.

Jak sama nazwa wskazuje, karuzela zadłużenia jest czymś, co stale się kręci. Niezwykle trudno jest wyjść z zadłużenia, jeśli w perspektywie mamy konieczność spłaty kolejnych zobowiązań.

 

Dlaczego karuzela zadłużenia jest taka niebezpieczna?

Firmy, które wpadły w pułapkę zadłużenia tracą kontrolę nad własnymi wydatkami, a dług, który stale rośnie, powoli zaczyna je przerastać. W konsekwencji prowadzi to nie tylko do problemów z płynnością finansową, ale nierzadko - nawet do upadłości.

Konsekwencje karuzeli zadłużenia są jednak nie tylko finansowe. Firma, która ma w branży opinię partnera biznesowego, nieregulującego swoich zobowiązań, traci również wizerunkowo. Problemy finansowe odbijają się na reputacji nawet najbardziej uznanych marek.

Nie bez znaczenia pozostają również konsekwencje społeczne i psychiczne. Przedsiębiorcy, który doprowadzili do bardzo poważnych problemów finansowych swojej firmy, nierzadko cierpią również psychicznie, izolując się od otoczenia. Przekłada się to na narastające problemy również w życiu prywatnym. O ile w najgorszym wypadku firma może upaść, o tyle uporanie się z osobistymi konsekwencjami „porażki” bywa znacznie trudniejsze.

Niebezpieczeństwo wkroczenia na karuzelę zadłużenia polega głównie na tym, że bardzo często przedsiębiorcom wydaje się, że są to sytuacje bez wyjścia. Nie da się przecież spłacać zobowiązań, nie mając w ogóle środków na firmowym koncie. Z tego względu starają się o kolejne finansowanie, pogrążając się coraz bardziej.

Zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych eliminuje jedynie skutek, a nie przyczynę - w dodatku krótkofalowo. Daje złudne poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją, podczas gdy firma znajdować się już może na granicy bankructwa.

Czy z karuzeli zadłużenia da się zejść? Jak uniknąć spirali długów?

Niestety, na pytanie o to, jak pozbyć się negatywnych skutków karuzeli zadłużenia, która dopadła firmę - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak poważny jest problem i jakie środki naprawcze jest w stanie podjąć firma.

Czasem wystarczy wprowadzenie odpowiednich zmian w polityce finansowej, a czasem konieczna będzie sprzedaż części firmowego majątku i np. redukcja etatów. W sytuacjach ekstremalnych zdarza się również, że jedynym wyjściem będzie ogłoszenie upadłości. Zwykle warto również skorzystać z możliwości oferowanych przez placówki finansowe, z którymi zawarliśmy umowy i wnieść np. o rozłożenie zadłużenia na raty.

Przede wszystkim ważna jest jednak świadomość, że firma znalazła się w spirali długów i konieczne jest opracowanie odpowiedniego planu działania. Często przedsiębiorcy bagatelizują pierwsze symptomy, zwiastujące poważne problemy z wypłacalnością.

Zamiast biec do banku po kolejny kredyt, warto skonsultować się z rzetelnym doradcą finansowym lub np. prawnikiem. Chodzi tu specjalistę, który będzie w stanie obiektywnie ocenić sytuacje firmy i pomóc w opracowaniu strategii walki z zadłużeniem. Najgorsze, co może zrobić przedsiębiorca uwikłany w karuzelę zadłużenia to działać na oślep - bez odpowiedniej wiedzy i planu. Pozbycie się długów w taki sposób jest niemożliwe i tylko pogłębi istniejący już kryzys.

W przypadku zagadnienia karuzeli zadłużenia bardzo ważne są także odpowiednie działania prewencyjne. To one są kluczem do wieloletniego, spokojnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zdecydowanie bardziej opłaca się zapobieganie skutkom na czas niż ich leczenie.

Karuzela zadłużenia - jak zapobiec zadłużaniu się firmy? 5 skutecznych sposobów

Rozsądny przedsiębiorca powinien zawsze dbać o to, aby firma była w stanie terminowo spłacać swoje należności. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz 5 skutecznych działań prewencyjnych, których wdrożenie znacznie zwiększa szansę na to, że firma uniknie problemów z długami.

  1. Zanim rozpoczniesz współpracę - dokładnie weryfikuj potencjalnego kontrahenta. W dobie Internetu jest to prostsze niż kiedykolwiek. Weryfikacja partnera biznesowego to niezwykle istotne zagadnienie, któremu poświęciliśmy zresztą osobny artykuł: Jak sprawdzić czy Twój kontrahent ma długi?. Współpraca z nieodpowiednimi ludźmi nie tylko dostarczy Ci stresu, ale przede wszystkim sprawi, że uzyskanie terminowej zapłaty będzie niemożliwe. Brak terminowej płatności sprawi z kolei, że być może zabraknie Ci pieniędzy na zapłatę ZUS-u, podatków czy pensji dla pracowników. W ten właśnie sposób karuzela zadłużenia zaczyna się rozkręcać...
  2. Podejmuj czynności windykacyjne na czas. Zwlekanie z windykacją to kolejny bardzo poważny błąd, który popełniają polskie firmy. W obliczu braku terminowej zapłaty, wiara że kontrahent dobrowolnie ureguluje należność jest zgubna. Rozpoczęcie windykacji zwykle będzie konieczne - czym szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej. O tym, kiedy najlepiej jest wszcząć windykację, również pisaliśmy w osobnym artykule: Kiedy rozpocząć windykację długu?. W tym miejscu zaznaczymy jedynie, że masz prawo upomnieć się o płatność już nawet kolejnego dnia po upływie terminu z faktury.
  3. Korzystaj z pomocy specjalistów. Jeśli prowadzisz np. firmę remontową i jesteś świetnym budowlańcem, nie oznacza to przecież automatycznie, że jesteś również świetnym przedsiębiorcą. Nie obawiaj się delegowania zadań. Kwestie polityki finansowej zwykle warto konsultować ze specjalistami. Pomogą Ci oni opracować odpowiednią strategię i podpowiedzą jak odnaleźć się w konkretnych sytuacjach. Z początku może wydawać Ci się to zbędnym kosztem, jednak doradca finansowy, prawnik czy kompetentna księgowa to inwestycja, która się zwraca.
  4. Wydawaj tyle, ile musisz. Zdarza się, że przedsiębiorcy, którym na początku prowadzenia działalności wiedzie się dobrze, tracą kontakt z rzeczywistością. Częstą przyczyną problemów jest brak kontroli nad firmowymi wydatkami. Zanim poczynisz jakikolwiek firmowy zakup, wypłacisz sobie bardzo wysoką pensję lub zdecydujesz się zatrudnić dodatkowego pracownika, upewnij się czy Twoją firmę na pewno na to stać.
  5. Dbaj o poduszkę finansową. Rozsądny przedsiębiorca nie prowadzi swojej firmy „z dnia na dzień”. Po drodze mogą przecież przytrafić się różnego rodzaju sytuacje losowe, które będą wymagały określonych nakładów finansowych. Lepiej więc, aby na Twoim firmowym koncie były środki, dzięki którym w razie potrzeby szybko uporasz się z kryzysem. Ich całkowity brak sprawia, że zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy nie możecie czuć się bezpiecznie.

Przykład:
Pan Jan prowadził swoją firmę budowlaną przez prawie trzydzieści lat. Zawsze rozważnie dobierał zlecenia i dbał, aby na firmowym koncie znajdowały się środki na nieprzewidziane wydatki. Nie wprowadzał również do firmy zbędnych innowacji - pozostawał odporny na chwilowe trendy i rozważnie dysponował firmowymi pieniędzmi. W ubiegłym roku Pan Jan przekazał swoją firmę synowi, Danielowi. Daniel szybko zadecydował o konieczności zatrudnienia nowych pracowników i zakupie licznych nowych sprzętów. Nie dbał również o dokładną weryfikację kontrahentów, ponieważ słyszał, że „w Polsce i tak nikt nie płaci”, więc uznał, że nie będzie tracił czasu na zbędne czynności prewencyjne. W firmie szybko pojawiły się trudności. Kontrahenci nie płacili, a Danielowi zaczęło brakować środków na wypłaty i należności publicznoprawne. Rozpoczął więc masowe czynności windykacyjne, jednak - najczęściej od upływu terminu płatności minęło już kilka dobrych miesięcy. W końcu stanął przed koniecznością wzięcia dużego kredytu na pokrycie powstałych zobowiązań. Rodzinna firma na skutek nieumiejętnego zarządzania stanęła przed poważnym ryzykiem wkroczenia na karuzelę zadłużenia.

 

Windykuj na czas i nie pozwól, aby Twoja firma wpadła w pułapkę zadłużenia - wypróbuj system Vindicat.pl

Karuzela zadłużenia bywa wyjątkowo podstępna. Wiesz już, że jedyną szansą na pewne zwycięstwo jest podejmowanie na czas odpowiednich czynności prewencyjnych. Pomoże Ci w tym system do system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. To nowoczesny, szybki i w pełni bezpieczny sposób na odzyskiwanie odzyskiwanie należności przez Internet.

W sytuacji, w której Twój kontrahent zwleka z wykonaniem przelewu nie powinieneś czekać. Tylko szybkie podjęcie odpowiednich działań sprawi, że odzyskasz środki. Czas działa na Twoją niekorzyść.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl gwarantuje również przedsiębiorcom wsparcie na etapie przedwindykacyjnym. Użytkownicy otrzymują dostęp do usługi monitoringu firmowych należności. Dzięki regularnemu monitoringowi należności zachowasz kontrolę nad wszystkimi firmowymi płatnościami. To znaczne ułatwienie w prowadzeniu rozsądnej polityki finansowej firmy.

System Vindicat.pl kompleksowo przeprowadzi Cię również przez całość procesu windykacji. Otrzymasz wsparcie dopasowane do Twoich potrzeb, zarówno na etapie polubownym, sądowym jak i egzekucyjnym.

Z systemu Vindicat.pl możesz wygenerować wszelkie niezbędne dokumenty windykacyjne, m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wszystkie pisma przygotowali profesjonaliści, więc możesz korzystać z nich bez obaw o ich legalność czy poprawność. Zwykle jedyne co musisz zrobić, to złożyć odręczny podpis.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl daje również możliwości takie jak:

  • Korzystanie ze sprawdzonych scenariuszy windykacji - system kompleksowo przeprowadzi Cię przez całość postępowania, podpowiadając kolejne kroki;
  • Prowadzenie negocjacji z dłużnikiem - przez Internet, bez konieczności krępującego kontaktu osobistego;
  • Sprzedaż wierzytelności na wysoko pozycjonowanej giełdzie długów;
  • Korzystanie z pieczęci prewencyjnej Vindicat;
  • Dostęp do Big InfoMonitor - w zależności od wybranej oferty.

Dowiedz się więcej na temat sposobu działania systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl i zadbaj o to, aby Twoja firma nigdy nie znalazła się na karuzeli zadłużenia!

Jak uniknąć problemów z długami? Działaj rozsądnie i na czas!

Prowadzenie firmy nie jest i pewnie nigdy nie będzie łatwe. Karuzela zadłużenia, chociaż zwykle jest pojęciem używanym w kontekście konsumentów, może przytrafić się również w firmie. Nie pozwól, aby tego typu problemy dotknęły również Ciebie. Dbaj o rozsądny dobór kontrahentów, a przede wszystkim - w razie problemów odpowiednio wcześnie rozpoczynaj windykację. Czas rozpoczęcia odzyskiwania należności to czynnik, na który masz całkowity wpływ. Tylko od Ciebie zależy czy zwiększysz swoje szanse na utrzymanie płynności finansowej czy zredukujesz je niemalże do zera.

Pamiętaj, że kompleksowe wsparcie w walce z nierzetelnymi kontrahentami zapewni Ci system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl.93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu Vindicat.pl kończy się na najkorzystniejszym dla stron etapie polubownym. Zarejestruj się w systemie i przekonaj się na własnej skórze o tym, że karuzeli zadłużenia można uniknąć!

FAQ:

Karuzela zadłużenia, spirala długów, pułapka zadłużenia - czy to to samo?

Tak. Możemy używać tych pojęć zamiennie.

Dlaczego odpowiednio wczesne rozpoczęcie windykacji jest takie ważne?

Odpowiednio szybka reakcja to pierwszy i najważniejszy krok do odzyskania należności od nierzetelnych kontrahentów. Czym mniej czasu minie, tym łatwiej jest udowodnić nasze racje. Dysponujemy odpowiednimi dokumentami i lepiej pamiętamy przebieg sprawy - zarówno my, jak i ewentualni świadkowie. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż wierzytelności, za te najmniej przeterminowane uzyskasz najlepszą cenę.

Czy windykację online również należy rozpoczynać jak najwcześniej?

Tak. Windykacja online rządzi się takimi samymi prawami jak windykacja w swojej klasycznej formie. Jest jednak znacznie wygodniejsza, ponieważ możesz prowadzić ją samodzielnie, z dowolnego miejsca i o dogodnej porze.

Dlaczego przedsiębiorcy nie upominają się o płatności na czas?

Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszą jest obawa o relacje z nierzetelnym kontrahentem. Przedsiębiorcy, mimo że kontrahent nie płaci, nadal chcą z nim współpracować. Nie wszczynają więc windykacji, co jest dużym błędem. Żaden rozsądny kontrahent nie powinien traktować prób odzyskania pieniędzy jako osobistego ataku. Windykacja online pozwala ograniczyć szereg nieprzyjemności związanych z osobistym odzyskiwaniem pieniędzy.

Czy windykowanie mocno przeterminowanych wierzytelności nie ma sensu?

Zwykle będzie to bardzo trudne zadanie, a sytuacje wyjątkowe zdarzają się raczej rzadko. Z tego względu - powtarzamy po raz kolejny - zawsze wszczynaj windykację jak najwcześniej.

Czy za długi można iść do więzienia?

Zasadniczo - nie. Szerzej o tym zagadnieniu i wyjątkach od tej zasady pisaliśmy w osobnym artykule: Więzienie za długi - czy w Polsce można iść do więzienia za długi?.

Czy długi firmowe również ulegają przedawnieniu?

Tak. Ogólny termin, po którym tego typu roszczenia przedawniają się, wynosi 6 lat. Liczymy je od dnia, w którym powstał obowiązek uregulowania należności. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o przedawnieniu i wygaśnięciu roszczeń.

Oceń ten artykuł:

Karuzela zadłużenia, czyli jak rosną długi
Ocena: 5/5
Głosowano: 5 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!