Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z długami?

24-07-2023

Pilnowanie finansów przyprawia Cię o zawrót głowy? Mimo starań masz już długi, albo boisz się, że lada moment Twoje nazwisko pojawi się w rejestrze dłużników? Może strach przed długami paraliżuje Twoje potencjalne biznesowe działania? Dowiedź się, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z długami.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z długami?

Co robić, kiedy na Twoim koncie pojawi się zadłużenie?

Nieprzewidzianych sytuacji, przez które prowadzą do zadłużenia, jest naprawdę wiele. Długi często idą w parze ze stresującymi wydarzeniami, jak bezrobocie czy problemy zdrowotne. Jednak mnóstwo długów powstaje także przez przypadek czy po prostu niedopatrzenie. Zastanawiasz się, czy masz długi, o których nie wiesz? W tym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić, czy masz długi, o których nie wiesz.

Bardzo ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje długi (oczywiście najlepiej zrobić wszystko, aby nie doprowadzić w ogóle do sytuacji zadłużenia). Pamiętaj, aby zawsze czytać dokumenty przed podpisaniem. Jeśli brakuje Ci kompetencji, aby ocenić wiarygodność umowy np. kredytowej- skorzystaj z pomocy specjalisty! Zanim weźmiesz pożyczkę, upewnij się, że umowy, które podpisujesz, są bezpieczne dla Ciebie i Twojego biznesu.

Za wszelką cenę unikaj karuzeli zadłużenia! Wzięcie kolejnej pożyczki na spłacenie starego zadłużenia, tylko pogłębia problem finansowy, który musisz rozwiązać.

Najlepiej poszerzaj swoją wiedzę z zakresu zarządzania finansami i na bieżąco monitoruj powstałe zobowiązania. W natłoku obowiązków możesz zapomnieć o małej fakturze, która nieopłacona może przynieść więcej szkód! Tutaj ponownie wiedza jest odpowiedzią na powstałe problemy.

Co robić, aby bezproblemowo spłacać długi?

Przez edukację finansową musisz przejść samodzielnie. Przyda się to również w uniknięciu zadłużenia. Niektóre długi wynikają właśnie z braku dostatecznej wiedzy. Metodami prób i błędów musisz wybrać najlepszą metodę, która pozwoli Ci opanować wydatki. Planowanie budżetu domowego  jest pierwszym krokiem do monitorowania finansów.

Wystrzegaj się konsumenckich pokus. Jedną z nich są niezaplanowane zakupy na duże kwoty. Spontaniczne zakupy bardzo często znacznie wykraczają poza ustalone limity miesięczne.

 

Niestety dużo osób nadal kupuje impulsywnie pod wpływem emocji, w efekcie tracą pieniądze i miejsce na półkach. Poza planowaniem wydatków i regularnym płaceniem rachunków trzeba też zadbać o poduszkę finansową. Wtedy żadne nieprzewidziane wydatki nie spowodują zadłużenia. Zawsze warto mieć osobną pulę pieniędzy na szczególne okazje. W razie nieprzewidzianych wydatków możesz sięgnąć do awaryjnego funduszu, zamiast zaciągać kolejny kredyt.

Obawiasz się, że utoniesz w długach? Wzmocnij swoją czujność jeśli:

  • przyszło do Ciebie pierwsze przypomnienie o płatności (nawet to w formie elektronicznej),
  • żyjesz na „minusie”, nie tylko nie zostawiasz poduszki finansowej, ale także schodzisz poniżej zera na karcie debetowej.

Jeśli doświadczasz właśnie problemów z płynnością finansową, nie bój się skontaktować z firmą windykacyjną lub wierzycielem. Dzięki kontaktowi i wyjaśnieniu sytuacji masz szansę spłacić dług w dogodnych ratach i zachować dobre relacje z partnerem biznesowym.

Warto kontaktować się z wierzycielem i windykatorem, jest to najszybsza droga do pozbycia się długów.

Kiedy powstaje zadłużenie pojawia się też wyparcie. Dłużnicy unikają tematu zadłużenia, nie przyznają się do problemu ani przed sobą, ani przed najbliższymi. Przez to odsuwają od siebie również możliwość rozwiązania problemu.

Firmy windykacyjne na etapie upominania dłużnika skupiają się na polubownym zaspokojeniuroszczenia. Jeśli boisz się kontaktu z windykatorem, koniecznie przeczytaj o szkodliwych mitach dotyczących windykacji. Ten artykuł stawia sprawę jasno i pokazuje, na czym polega tak naprawdę praca windykatora.

Nie licz na przedawnienie długów, bo to się nie stanie tak szybko, a dodatkowo wierzyciel ma narzędzia, przerywające bieg przedawnienia.

Są naprawdę małe szans na to, że dług się przedawni. A dodatkowo im dłużej czekasz, tym masz wyższą kwotę do spłacenia. Z każdym dniem zwłoki rosną odsetki! Wierzyciel ma też prawo wpisać niesłownego kontrahenta do rejestru dłużników. Wierz nam- taki wpis w bazie informacji gospodarczej, skutecznie zniechęca do współpracy z partnerem, który nie spłaca swoich zobowiązań.

Możesz wiele zyskać, kontaktując się z firmą windykacyjną mi.in.:

  • rozłożenie długu na raty,
  • negocjacje wysokości i terminów rat,
  • umorzenie odsetek lub nawet części zobowiązania.

Co powoduje problemy z długami?

Jednym z powodów, dla których na Twoim koncie widnieje, zadłużenie mogą być złe nawyki finansowe. Musisz zdać sobie z tego sprawę i zacząć metodycznie podchodzić do zarządzania finansami. Czy jeden dług to problem? Nawet jeden dług może stać się problemem, a na już na pewno ten skutecznie ignorowany dług. Jeśli odkładasz spłacenia małego długu, będzie on wracał do Ciebie jak bumerang.

Im szybciej spłacisz dług, tym lepiej. Unikniesz rosnących odsetek i pozbędziesz się obowiązku pamiętania o tym.

Jeśli masz więcej niż jeden dług i chcesz nad tym zapanować, spróbuj:

  • uporządkować długi samodzielnie lub z pomocą specjalisty,
  • uważnie przyglądać się swoim finansom. W budżecie uwzględniaj kwotę zadłużenia oraz miesięczne opłaty stałe np. rachunki za media czy czynsz.

Brak kontroli nad zadłużeniem powoduje dodatkowe problemy z długami

Ogranicz wydatki. Naturalnie przy zadłużeniu, musisz skupić się na tym, aby jak najszybciej pozbyć się długów. Dlatego przekieruj wszystkie możliwe środki na realizację tego celu. Jest to dobra pora na zrewidowanie swoich wydatków i rezygnacja z tego, co niezbędne. Jeśli oszczędności nie wystarczą, aby pokryć zobowiązania, rozejrzyj się za pracą dodatkową, która zasili Twój budżet.

Kiedy już zobrazujesz, jak wysokie zadłużenie masz, zacznij stopniowo spłacać wierzycieli. Dobrą praktyką jest spłacenie najpierw małych kwot, w ten sposób „skrócisz” sobie listę długów. W kolejnym kroku wybadaj czy możliwe jest rozłożenie długu na raty.

Koniecznie działaj zgodnie z nowymi ustaleniami i przestrzegaj warunków ugody.

Wierzyciele są skłonni do współpracy, jeśli uczciwie przedstawisz swoją sytuację finansową- im też zależy na tym, aby roszczenia zostały zaspokojone. Wspierającą opcją może okazać się także zawieszenie zadłużenia na kilka miesięcy. O odroczeniu zadłużenia przeczytasz w naszej bazie wiedzy.

Wiesz, jak powstają długi?

Wyprzedaże, promocje, okazje specjalne, które czekają na nas na każdy kroku, przyczyniają się do tego, że dłużników jest coraz więcej. Konsumpcjonizm uwalnia w nas pragnienia, o których nie mieliśmy pojęcia. Reklamy mocno na nas oddziałują i jeśli tylko mamy jeszcze środki dostępne na koncie, to z nich korzystamy- często lokujemy je w nie tam, gdzie powinniśmy!

Przykład:

Pan Robert obiecał sobie, że na kolejne urodziny kupi sobie samochód, o którym zawsze marzył. Jednak w międzyczasie jego sytuacja finansowa uległa zmianie przez rosnące stopy procentowe. Jego rata kredytu znacznie wzrosła. W pierwotnym założeniu pan Robert chciał wziąć drugi kredyt- tym razem na samochód i spłacać dwa kredyty jednocześnie. Jednak obecne zobowiązania finansowe nie pozwolą mu na to, aby spłacać dwa kredyty i żyć na poziomie, do którego przywykł. Gdyby wbrew rozsądkowi wziął kolejny kredyt, nie dałby razy go spłacić, a rosnące odsetki pogrążyłyby go finansowo.

Prostą drogą do powstania zadłużenia jest chaotyczne zarządzanie swoimi finansami. Robimy opłaty, później wydajemy, „tyle ile zostało” i łapiemy się za kieszeń na kilka dni przed kolejnym pierwszym.

 

Vindicat, czyli automatyczna windykacja długów dla Ciebie!

Vindicat wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w samodzielnej windykacji długów. Oferujemy system do monitoringu należności i automatycznej windykacji długów! System Vindicat to narzędzie, które usprawni windykację Twoich roszczeń, a także zadba o to, aby w przyszłości było ich mniej.

Vindicat dedykowany jest zarówno przedsiębiorcom, którzy już kiedyś windykowali samodzielnie, jak i tym, którzy nie mają o tym pojęcia. Bez względu na poziom znajomości tematu, każdy przedsiębiorca odnajdzie się w systemie Vindicat.

Tym, którzy wiedzą jak wygląda proces windykacji, system znacznie usprawni pracę np. poprzez automatyczną wysyłkę powiadomień o zaległych płatnościach, ale to nie wszystko! W systemie znajdziesz gotowe wzory pism windykacyjnych i sądowych, które wykorzystasz w swojej sprawie.

Nie musisz ich samodzielne przerabiać. Pisma zostaną przygotowane na podstawie danych wprowadzonych przez Ciebie do systemu- to krok, który wykonujesz na samym początku zaraz po rejestracji konta.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy jeszcze nigdy nie mieli kontaktu z windykacją, skorzystają i zaoszczędzą na korzystaniu z systemu. Dlaczego? Bo system Vindicat został tak przygotowany, aby przeprowadzić Cię krok po kroku po najważniejszych- kluczowych dla sukcesu- etapach windykacji.

Cena jest ogromnym plusem tego systemu, dzięki automatyzacji możemy zaproponować cenę przystępną dla każdego przedsiębiorstwa. Nasz cennik jest dostępny na stronie. Rozliczenie przewidujemy w dogodny dla Ciebie sposób. Aby odpowiadać na zróżnicowane potrzeby, przygotowaliśmy dwa rodzaje rozliczenia.

Cennik windykacji z Vindicat:

W systemie Vindicat znajdziesz pomoc na każdym etapie windykacji polubownej i sądowo-egzekucyjnej. Cieszymy się wysoką skutecznością w rozwiązywaniu spraw na drodze polubownej. Aż 93% spraw naszych klientów zakończyło się sukcesem na etapie windykacji polubownej.To ogromny sukces!

Vindicat to przede wszystkim system, który ułatwi:

Z systemu możesz samodzielnie o każdej porze pobrać m.in. pozew sądowy, wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego czy wezwanie do zapłaty. Za pośrednictwem systemu możesz negocjować z dłużnikiem i wypracować harmonogram spłaty zadłużenia. Możesz także sprzedać zadłużenie na dedykowanej giełdzie długów, zrobisz to w kilku kliknięciach myszki.

Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu działań profilaktycznych, które zmobilizują Twoich klientów do regularnych płatności możesz regularnie korzystać z pieczęci prewencyjnej Vindicat. Z kolei jeśli chcesz wymóc na dłużniku spłatę zadłużenia, możesz dodać wpis o długu do BIG Info Monitor.

Nowoczesna automatyczna windykacja z Vindicat wspiera współczesne firmy, dołącz do nas i Ty. Windykuj automatycznie o odzyskuj należności z Vindicat już dziś. Za 169 zł miesięcznie (modle płatności w formie abonamentu) możesz mieć dostęp do w pełni zdalnego systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online.

FAQ:

Czy jeśli mam długi to już nigdy nie dostanę kredytu?

Nie, to Cię nie przekreśla. Banki biorą pod uwagę historię zadłużenia, ale ostateczną decyzję podejmą w oparciu również o stabilność zatrudnienia, wysokość dochodów, a także to jak szybko dłużnik spłacił swoje długi.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z długami?

Do najczęstszych przyczyn problemów z długami zaliczamy przede wszystkim: utratę pracy lub zdegradowanie na niższe stanowisko, nieumiejętne zarządzanie finansami, zmianę sytuacji życiowej i uzależnienia.

Czy warto wziąć kredyt, aby spłacić długi?

W pierwszej kolejności spróbuj spłacić długi bez zapożyczania się. Jeśli bardzo Ci zależy, to koniecznie skontaktuj się z doradcą finansowym, aby rozważnie dobrać kolejny kredyt i opracować strategię spłaty kredytu i zadłużenia, które już masz.

Jak pozbyć się wierzytelności i problemów z dłużnikiem?

Najszybszym sposobem jest dodanie swojej wierzytelności na giełdę długów Vindicat.

Nie mam pieniędzy, aby spłacić zobowiązania. Co mogę zrobić?

Po pierwsze skontaktuj się z wierzycielami lub reprezentującymi ich windykatorami. Razem opracujecie raty, które dasz radę spłacić lub wypracujecie inne dogodne rozwiązanie.

Oceń ten artykuł:

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z długami?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!