Jak skutecznie odzyskać pieniądze z faktur w firmie transportowej?

23-09-2019

Termin płatności z faktury już dawno minął, a kontrahent nadal nie zapłacił? Tego typu problemy szczególnie często zdarzają się w branży transportowej. Podpowiadamy jak skutecznie wyegzekwować spłatę należności oraz po jakie rozwiązania warto sięgnąć, aby nie narazić się na problemy z płynnością finansową.

Jak skutecznie odzyskać pieniądze z faktur w firmie transportowej?

Windykacja w firmie transportowej - dlaczego kontrahenci firm transportowych nie płacą?

Problemy z uzyskaniem płatności w terminie określonym na fakturze zdarzają się wszystkim polskim przedsiębiorcom. Wynika to po części z głęboko zakorzenionej, biznesowej mentalności.

Przedsiębiorcy w przeciąganiu terminów płatności w nieskończoność nie widzą niczego złego... dopóki problem ten nie dotknie ich własnej firmy.

Wyniki cyklicznego badania Bibby MSP Index podają, że aż 47% przedsiębiorców transportowych przynajmniej raz w miesiącu ma problem z nieuregulowaną fakturą.

Oprócz obecnego w kulturze biznesowej niemego przyzwolenia na ignorowanie terminów płatności, w branży transportowej występuje kilka innych czynników ryzyka. Sprawiają one, że to właśnie firmy transportowe (obok budowlanych) są szczególnie narażone na problemy finansowe. Należą do nich:

  • Wydłużone terminy płatności, wynoszące nierzadko nawet kilka miesięcy. W branży transportowej są nieodłącznym elementem prawie każdej współpracy. Dodatkowo, do długich terminów płatności dochodzi jeszcze kilka tygodni lub miesięcy opóźnienia. To prosta droga do powstania zatorów płatniczych. Więcej o zatorach płatniczych pisaliśmy w artykule Zatory płatnicze - czy można ich uniknąć?
  • Wysokie koszty prowadzenia działalności. Koszty eksploatacji pojazdów, ubezpieczenia, przejazdy przez autostrady... Firmy transportowe muszą w swoim miesięcznym budżecie uwzględnić je wszystkie. Jest to jednak niezwykle trudne, gdy kontrahenci nie płacą na czas.
  • Dynamiczna sytuacja na rynku paliw. Dzisiejsza cena paliwa nie musi być aktualna jutro. Tymczasem firmy transportowe często podpisują umowy na dłuższy czas, a ich wynagrodzenie określa się z góry. Wobec rosnących cen paliw, wynagrodzenie w ostatecznym rozrachunku może okazać się niższe, niż przewidywała to umowa.
  • Ograniczenia natury politycznej. Przykładem może być zastopowanie handlu z Rosją czy Ukrainą. Przedsiębiorcy transportowi muszą radzić sobie w coraz trudniejszych warunkach.
  • Duża liczba kontrahentów zagranicznych. W branży transportowej kontrakty z udziałem podmiotów zza granicy to codzienność. Windykacja jest jednak trudniejsza, gdy w grę wchodzi prawo obce.
  • Braki kadrowe, przy jednoczesnym wzroście kosztów sił roboczej. Według opublikowanych w ubiegłym roku raportów firmy doradczej PwC oraz raportu eu w polskiej branży transportowej brakuje ok. 30 000 kierowców.
 

Jak windykować skutecznie w branży transportowej? Praktyczne case study

Metod windykacji, po które mogą sięgnąć przedsiębiorcy z branży transportowej, jest co najmniej kilka. Odzyskiwać należności można:

  • Samodzielnie
  • Z pomocą profesjonalistów - prawnika lub firmy windykacyjnej
  • Online - przy pomocy specjalnego systemu do samodzielnej windykacji online

Który ze sposobów będzie najbardziej optymalny dla przedsiębiorców z branży transportowej? Wyjaśnijmy to sobie na konkretnych przykładach.

Przykład:
Pan Dariusz, właściciel średniej wielkości firmy transportowej, boryka się od jakiegoś czasu z nierzetelnym kontrahentem. Jest nim spółka TransAS z siedzibą w Krakowie, z którą współpracuje od prawie roku. Zgodnie z wystawioną fakturą, powinna ona była do dnia 20.08.2019 r. uiścić wobec firmy Pana Dariusza należność w kwocie 19 000 zł za wykonane usługi transportowe. Jako, że od daty wymagalności z faktury minął ponad miesiąc, Pan Dariusz postanowił podjąć odpowiednie kroki. Nie ma jednak dużego doświadczenia w windykacji. Nie dysponuje też dużym budżetem. Zastanawia się jak odzyskać pieniądze tanio, szybko, a przede wszystkim - skutecznie. Co może zrobić?

Pierwszym rozwiązaniem, które z pewnością przyszłoby do głowy Panu Dariuszowi byłoby samodzielne odzyskiwanie należności - wykonywanie telefonów do dłużnika, wysyłka wezwań do zapłaty itp. Jest to z pewnością najtańsze z możliwych rozwiązań, ale czy najlepsze? W przypadku niedoświadczonego przedsiębiorcy, mogłoby to niestety wyglądać jak poniżej.

Scenariusz nr 1.
Pan Dariusz zdecydował się windykować samodzielnie. Jego kilkukrotne próby porozumienia się z dłużnikiem, mailowe i telefoniczne, nie przyniosły jednak efektów. Nie miał on doświadczenia, a zatem nie wiedział w jaki sposób negocjować. W trakcie jednej z rozmów został zmanipulowany przez dłużnika i zgodził się poczekać jeszcze dwa tygodnie. Dłużnik jednak grał na czas - nadal nie dokonywał płatności. Efektów nie przyniosły również wysyłane regularnie wezwania do zapłaty. Pan Dariusz, nie korzystając z żadnego wsparcia w windykacji polubownej, poniekąd sam skazał się na porażkę. Mijały kolejne tygodnie i Pan Dariusz ostatecznie musiał sięgnąć po inne rozwiązanie. Zdał sobie sprawę, że skoro samodzielnie tak kiepsko poradził sobie na etapie polubownym, z pewnością jeszcze trudniej byłoby na etapach sądowym i egzekucyjnym.

Plusem samodzielnego odzyskiwania należności jest z pewnością brak dodatkowych kosztów. Jak widzisz, po drodze czyha jednak wiele niebezpieczeństw - m.in. brak wiedzy na temat zasad negocjacji z dłużnikiem i konieczność poświęcenia dużej ilości czasu. Sprawdźmy więc, jak mogłaby potoczyć się sprawa Pana Dariusza, gdyby od razu powierzył sprawę profesjonalistom.

Odzyskiwanie długów w branży transportowej przy pomocy profesjonalistów - czy to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Scenariusz nr 2.
Pan Dariusz, nie chcąc angażować w windykację od firmy TransAS swojego czasu, powierzył ją firmie windykacyjnej. Firma po bardzo pobieżnych konsultacjach z Panem Dariuszem od razu przeszła do działania. Codziennie dzwoniła do dłużnika po kilka razy, wysyłała mu e-maile i SMS-y. Jeden z windykatorów zjawił się nawet osobiście w siedzibie firmy TransAS. Prezes spółki natychmiast zadzwonił do Pana Dariusza i wyraził swoje niezadowolenie z tak intensywnej windykacji. Zdecydowanie oznajmił, że to koniec tej kilkumiesięcznej współpracy. Pan Dariusz po kilku tygodniach odzyskał co prawda większą część długu, jednak stracił kontrahenta. W dodatku musiał słono zapłacić za usługę, z której był tylko częściowo zadowolony.

Firm windykacyjne zwykle są w swoich działaniach skuteczne. Wiedzą co robić, jednak metody, z których korzystają są często wysoce kontrowersyjne. Pan Dariusz, wiedząc, że chciałby zachować dobre relacje z dłużnikiem, powinien rozważniej wybrać windykatorów lub powierzyć sprawę prawnikowi. Prawnicy, w przeciwieństwie do firm windykacyjnych, działają znacznie łagodniej.

Obydwa te rozwiązania - zarówno windykacja z pomocą specjalistycznej firmy, jak i prawnika, nie są niestety najtańsze. Usługi prawników są co do zasady drogie, ale i za usługi rzetelnej firmy windykacyjnej trzeba będzie zapłacić niemało.

Jeśli Pan Dariusz chciałby ograniczyć koszty i zachować większą kontrolę nad procesem windykacji, powinien wypróbować samodzielną windykację online.

Samodzielna windykacja online w branży transportowej

Scenariusz nr 3.
Pan Dariusz, mając już dość problemów ze spółką TransAS, zrobił w branży mały research. Okazało się, że wielu znajomych przedsiębiorców chwali sobie samodzielną windykację online. Postanowił więc spróbować. Początkowo obawiał się problemów z obsługą aplikacji, jednak system Vindicat.pl okazał się wyjątkowo przyjazny użytkownikowi. Pan Dariusz uzupełnił dane dłużnika i wpisał dane z faktury. Aplikacja na bieżąco informowała przedsiębiorcę, co i w jakim momencie powinien zrobić oraz wyliczała odsetki. Pan Dariusz wygenerował profesjonalne wezwanie do zapłaty i skorzystał z pieczęci prewencyjnej Vindicat. Zaprosił też dłużnika do negocjacji online, proponując rozłożenie długu na dwie raty. Zaczął również monitorować należności. Po upływie tygodnia, wysłał kolejne wezwanie do zapłaty. W międzyczasie system wysyłał też dłużnikowi kilka SMS-ów. Po kilku dniach, Pan Dariusz w module do negocjacji odkrył, że dłużnik przystał na jego propozycję. Teraz Panu Dariuszowi nie pozostało nic innego, jak tylko wygenerować z systemu dokument, potwierdzający rozłożenie zadłużenia na raty... i czekać na przelew!

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl to rozwiązanie, które powinno zainteresować przedsiębiorców, ceniących swój czas... i pieniądze. Umożliwia - tak jak w przykładzie Pana Dariusza - szybkie i skuteczne odzyskanie należności. Dodatkowo, jest to rozwiązanie korzystne cenowo, a windykować możesz z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Co byłoby, gdyby Panu Dariuszowi nie udało się odzyskać pieniędzy polubownie? W takim przypadku aplikacja przeprowadziłaby go również przez etap sądowy i windykacyjny, dokładnie na takich samych zasadach. Dowiedziałby się co i kiedy zrobić oraz otrzymał dostęp do niezbędnych, profesjonalnych pism.

 

Samodzielna windykacja online - jak to działa?

Windykacja online odbywa się przy pomocy specjalnego systemu. Obawiasz się, że nie będziesz umiał go obsłużyć lub samodzielnie przeprowadzić windykacji? Spokojnie - aplikacja jest prosta w obsłudze i przedstawia „instrukcję obsługi” odzyskiwania należności.

Przy pomocy jednej aplikacji możesz prowadzić monitoring należności oraz windykować. To wygodne i oszczędne. Nie musisz opłacać dwóch abonamentów. Wszystko, czego potrzebujesz, otrzymujesz w jednej, korzystnej cenie.

Dlaczego regularny monitoring należności jest taki ważny? Dzięki niemu zachowasz pełną kontrolę nad firmowymi płatnościami. System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl przypomina firmom o najbliższych terminach płatności i przeterminowanych fakturach.

Z systemu Vindicat.pl w prosty sposób wygenerujesz m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wszystkie te dokumenty są spersonalizowane i gotowe do użycia.

Aplikacja Vindicat.pl oferuje skuteczne wsparcie na każdym z etapów windykacji - polubownym, sądowym i egzekucyjnym. Ponadto zapewnia także dostęp do pieczęci prewencyjnej Vindicat, giełdy długów Vindicat, a także - w zależności od wybranej oferty - systemu Big InfoMonitor.

Vindicat.pl to rozwiązanie w pełni kompleksowe. Możesz sprawdzić wszystkie możliwości, które oferuje już za 169 zł miesięcznie.

Metody odzyskiwania należności w branży transportowej - porównanie

W celu krótkiego podsumowania całej wiedzy z tego artykułu, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie. Zamknęliśmy w nim w pigułce wady i zalety każdego z dostępnych dla branży transportowej rozwiązań windykacyjnych.

 Samodzielna windykacja w swojej klasycznej formieWindykacja z pomocą firmy windykacyjnej lub prawnikaSamodzielna windykacja online w systemie Vindicat.pl
Kontrola nad działaniami windykacyjnymiBardzo dużaCo do zasady - niewielkaDuża. Przedsiębiorca może dostosować intensywność działań do relacji z dłużnikiem
Czas trwaniaZwykle długi - niedoświadczony przedsiębiorca popełnia wiele czasochłonnych błędówZależy od obłożenia pracą kancelarii lub firmy windykacyjnejPrzedsiębiorca sam nadaje tempo windykacji - możliwe jest szybkie zakończenie spraw
Dodatkowe korzyściBrakZwykle brak - zależy od indywidualnych ustaleńMonitoring płatności, negocjacje online, giełda długów, pieczęć prewencyjna, wpis do BIG InfoMonitor... i wiele innych
BezpieczeństwoNiskie - duże ryzyko popełnienia błęduWysokieWysokie - system dba o poprawność i legalność pism, przypomina o terminach i wyświetla praktyczne wskazówki
KompleksowośćNiewielka - istnieją duże szanse, że przedsiębiorca nie poradzi sobie na etapie sądowym i komorniczymPełnaPełna - system wspiera firmy na każdym z etapów windykacji
SkutecznośćBardzo niskaWysokaWysoka - aż 93% spraw kończy się na etapie polubownym
KosztyBardzo niskieWysokieNiskie - już od 169 zł miesięcznie

Jak widzisz, samodzielna windykacja w swojej klasycznej formie, jest rozwiązaniem, którego jedynym niewątpliwym plusem jest bezkosztowość.
Zaangażowanie profesjonalistów to natomiast rozwiązanie skuteczne, jednak zwykle - drogie.

Dlaczego więc nie wypróbować systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl? To rozwiązanie w pełni bezpieczne, niedrogie, a przede wszystkim - skuteczne.

Samodzielna windykacja online - idealne rozwiązanie dla nowoczesnych przedsiębiorców z branży transportowej

Sposobów windykacji w branży transportowej jest kilka. Wiesz już jakie są plusy i minusy samodzielnego odzyskiwania należności, zaangażowania specjalistów oraz samodzielnej windykacji online. Wybierz rozwiązanie, które wydaje Ci się najbardziej odpowiednie i windykuj skutecznie. Jeśli zdecydujesz się wypróbować samodzielną windykację online i na własnej skórze przekonać się o jej zaletach, pamiętaj, że możesz to zrobić już od 169 zł miesięcznie za windykację aż do 5 spraw. Powodzenia!

FAQ:Zapisz

Jak zweryfikować kontrahenta w branży transportowej?

Przede wszystkim, warto przeczytać opinie o danej firmie, sprawdzić ją w CEiDG lub KRS, rejestrze dłużników niewypłacalnych i na internetowych giełdach wierzytelności. Szczegółowo o sprawdzaniu partnerów biznesowych pisaliśmy w artykule Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? 5 sprawdzonych sposobów.

Jak zabezpieczyć się przed niepłacącym klientem w branży transportowej?

Przede wszystkim: dokładnie zweryfikować kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy, podpisać umowę, prowadzić monitoring należności i nie zwlekać z windykacją. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak zabezpieczyć się przed niepłacącym klientem?.

Monitoring należności w małej firmie transportowej - czy jest konieczny?

Oczywiście. Monitoring jest niezbędny w każdej firmie, która chce zachować kontrolę nad firmowymi należnościami, niezależnie od jej wielkości.

Ile czasu powinien trwać monitoring należności w firmie transportowej?

Zwykle przyjmuje się, że ok. 30 dni.

Kiedy najlepiej rozpocząć windykację w branży transportowej?

Możliwie szybko. Biorąc pod uwagę wydłużone terminy płatności, każdy dzień jest na wagę złota. Szanse na odzyskanie należności przeterminowanej o 3 miesiące i więcej drastycznie spadają.

Ile wezwań do zapłaty w branży transportowej należy wysłać przed skierowaniem sprawy do sądu?

To zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Nie należy jednak czekać w nieskończoność. Jeśli regularnie wysyłałeś wezwania, np. przez miesiąc, spokojnie możesz podjąć kolejne kroki.

Jak windykować należności w branży transportowej od kontrahenta zagranicznego?

Podstawę w tym zakresie stanowią przepisy tzw. Konwencji CMR i ustalenie właściwości sądu. Warto też zainteresować się instytucją europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Egzekucja długu z zagranicy - egzekucja długu zagranicznego w Polsce .

Oceń ten artykuł:

Jak skutecznie odzyskać pieniądze z faktur w firmie transportowej?
Ocena: 5/5
Głosowano: 6 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!