Czy jest możliwa upadłość konsumencka przedsiębiorcy?
Upadłość konsumencka to bardzo korzystne rozwiązanie. Pozwala dłużnikowi szybko, skutecznie i stosunkowo tanio pozbyć się problemu z długami lub znacznie go zmniejszyć. Mogą z niego skorzystać - jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim konsumenci. Nie oznacza to jednak, że ta droga jest całkowicie zamknięta dla przedsiębiorców. Jak to możliwe? Czy jest możliwa upadłość konsumencka przedsiębiorcy? Wyjaśniamy!
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to procedura, dzięki której może dojść do redukcji lub umorzenia długów osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W praktyce to skuteczny sposób na rozpoczęcie życia bez długów i komornika.
Nazwa „upadłość konsumencka” sugeruje wprost, że nie mogą skorzystać z niej osoby prowadzące firmy. Zgodnie jednak z aktualnymi przepisami upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby fizyczne, których upadłości nie można ogłosić w drodze zwykłego postępowania upadłościowego . Oznacza to, że upadłość konsumencką mogą ogłosić także:
- przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie jednoosobowej,
- wspólnicy spółki cywilnej,
- osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne, jeśli nie prowadzą innego typu działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca może więc ogłosić upadłość konsumencką, jednak warunkiem jest zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Aby móc ogłosić upadłość konsumencką przedsiębiorca musi więc... przestać być przedsiębiorcą.
Co ważne - chodzi o wykreślenie wpisu z CEiDG, a nie jedynie zawieszenie działalności, czy zaprzestanie jej faktycznego wykonywania. W istocie o upadłość konsumencką może postarać się już nie przedsiębiorca, a były przedsiębiorca. Jeśli zadłużenie byłego przedsiębiorcy powstało (w całości albo części) w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej - nie stanowi to przeszkody do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Uzyskanie oddłużenia w drodze upadłości konsumenckiej jest możliwe również, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku.
Upadłość konsumencka przedsiębiorcy do niedawna była znacznie trudniejsza
Jeszcze do niedawna - przed nowelizacją prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. - ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez przedsiębiorcę było znacznie bardziej skomplikowane. Sąd, zanim ogłosił upadłość, sprawdzał, czy:
- wnioskodawca nie doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub na skutek rażącej niedbałości,
- czy przedsiębiorca wbrew obowiązkowi nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości.
Wystąpienie którejkolwiek z tych dwóch przesłanek skutkowało brakiem możliwości skorzystania z upadłości konsumenckiej. Szczególnie często przeszkodą okazywało się niezłożenie w wymaganym, 30-dniowym terminie wniosku o upadłość. Niewypełnienie tego obowiązku powodowało, że były przedsiębiorca nie mógł skorzystać z upadłości konsumenckiej przez 10 lat. Liczyło się je od chwili, w której wnioskodawca powinien był złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. W praktyce była to dla dłużników bardzo dotkliwa sankcja.
Po nowelizacji z 24 marca 2020 r. ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez (byłego) przedsiębiorcę jest znacznie prostsze.
Upadłość konsumencka przedsiębiorcy obecnie
Po nowelizacji z 2020 r. sąd nie bada już tak szczegółowo sytuacji wnioskodawcy. Aktualnie sprawdza wyłącznie, czy:
- wnioskodawca jest osobą fizyczną, które nie prowadzi działalności gospodarczej,
- czy jest to osoba niewypłacalna.
Obecnie więc całe postępowanie trwa krócej. Po tej niezbyt długotrwałej weryfikacji sąd ogłasza upadłość konsumencką. Fakt, że jeszcze do niedawna dłużnik prowadził firmę, nie będzie żadną przeszkodą. W praktyce możliwe jest zatem złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej już następnego dnia po wyrejestrowaniu i ostatecznym zamknięciu prowadzonej dotychczas działalności.
A zatem - nic tylko korzystać? Niekoniecznie. Na nieszczęście dłużników (i na szczęście wierzycieli), jest oczywiście haczyk.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie musi być równoznaczne z oddłużeniem. Upadłość konsumencka nie gwarantuje więc byłemu przedsiębiorcy, że całkowicie pozbędzie się problemów z zadłużeniem.
Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy bez umorzenia jego zobowiązań
Mimo ogłoszenia upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy mogą wystąpić dwie podstawowe przeszkody do umorzenia jego zobowiązań. Tymczasem to właśnie oddłużenie jest celem dłużników wnioskujących o upadłość. Do oddłużenia (czyli umorzenia zobowiązań pozostałych po planie spłaty zobowiązań) może nie dojść, jeśli:
- dłużnik umyślnie doprowadził do stanu niewypłacalności,
- celowo zwiększył stopień swojej niewypłacalności.
Jeżeli dłużnik w czasie, gdy prowadził swoją firmę podejmował takie negatywne działania - sąd może odmówić oddłużenia.
To jednak jeszcze nie koniec potencjalnych trudności. W przypadkach, gdy dłużnik umyślnie doprowadził do stanu niewypłacalności lub celowo zwiększył jej stopień, może to wpłynąć także na dwa inne aspekty: ustalenie planu spłaty zobowiązań i jego wydłużenie.
Przykład:
Pan Jan prowadził hurtownię z artykułami spożywczymi w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niestety od pewnego czasu biznes szedł mu coraz gorzej - głównie za sprawą kontrahentów, którzy nie płacili w terminie. Pan Jan również nie był bez winy. Nie podejmował właściwych działań windykacyjnych na czas i liczył, że „dłużnicy w końcu sami zapłacą”. W końcu Pan Jan stał się niewypłacalny, a sytuacja zmusiła go do ogłoszenia upadłości. Wówczas Pan Jan postanowił, że na dobre zamknie firmę i postara się o ogłoszenie wobec siebie upadłości konsumenckiej. Niestety, jeszcze prowadząc hurtownię, w okresie niewypłacalności zaciągnął kilka pożyczek oraz nawiązał nową współpracę. Doskonale wiedział, że nie będzie w stanie spłacić pożyczek, ani wywiązać się z kontraktu. W przypadku Pana Jana sąd mógłby uznać, że celowo zwiększył on stopień swojej niewypłacalności. W efekcie mógłby odmówić mu oddłużenia.
Windykuj skutecznie, póki Twój dłużnik jest wypłacalny!
Wielu wierzycieli obawia się ogłoszenia upadłości przez dłużnika. Myślą, że po ogłoszeniu upadłości szanse na odzyskanie pieniędzy całkowicie znikną. Na szczęście ogłoszenie upadłości przez dłużnika nie musi oznaczać aż tak drastycznych konsekwencji... ale i tak lepiej nie czekać, aż dłużnik znajdzie się pod ścianą. Bezpiecznie jest działać od razu, postawić na efektywną windykację - i odzyskać pieniądze najszybciej, jak to możliwe! Szczególnie po zmianach w prawie z 2020 r.
System do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl to skuteczne rozwiązanie dla firm, które chcą odzyskiwać pieniądze całkowicie online i bez angażowania dużej ilości swojego czasu.
Windykacja online to doskonała możliwość dla świadomych i nowoczesnych przedsiębiorstw. Wystarczy założyć konto w systemie Vindicat.pl, wybrać najlepszą ofertę i wprowadzić do systemu dane z nieuregulowanych faktur. To proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy!
Samodzielna windykacja online jest „samodzielna” tylko z nazwy. Tak naprawdę system precyzyjnie wskazuje użytkownikowi co i kiedy powinien zrobić. Dzięki opcji windykacji automatycznej może też przeprowadzić cały polubowny proces windykacji za Ciebie!
Vindicat.pl zapewnia również wszystkie narzędzia, niezbędne dla skutecznego odzyskiwania należności.
Samodzielna windykacja online w systemie Vindicat.pl to:
- Giełda długów. Chcesz, aby dłużnik zapłacił szybciej? Upublicznij jego dane na popularnej i wysoko pozycjonowanej giełdzie długów Vindicat. To bardzo skuteczny sposób motywacji dłużnika do szybszego działania. Przekonaj się o tym sam!
- Baza gotowych do użycia pism windykacyjnych. Z systemu w kilka minut wygenerujesz m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy, czy dokumenty niezbędne na etapie postępowania egzekucyjnego. Wszystkie są gotowe do użycia (opierają się na wprowadzonych wcześniej danych) i wymagają tylko Twojego odręcznego podpisu.
- Robot windykacyjny. Wolisz oszczędzać czas i chciałbyś, aby windykacja toczyła się bez Twojego udziału? W systemie Vindicat.pl to możliwe! Robot windykacyjny przeprowadzi windykację za Ciebie. Za windykację zapłacisz dopiero po skutecznym odzyskaniu pieniędzy.
- Możliwość dodania wpisu do BIG InfoMonitor oraz wygenerowania raportu o wiarygodności kontrahenta.
- Pomoc na etapie prewencyjnym - przy pomocy systemu do monitoringu płatności dostosowanego do potrzeb małych i średnich firm.
Windykacja online to zupełnie nowe oblicze skutecznego odzyskiwania należności. Twoja firma także może się o tym przekonać!
Upadłość konsumencka (byłego) przedsiębiorcy jest możliwa - wierzyciele powinni windykować szybko
Nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej z 2020 r. jest korzystna dla dłużników - także byłych przedsiębiorców. Mogą oni teraz wybrać, czy wolą ogłosić upadłość jako przedsiębiorca, czy jako konsument. Zmiany niestety ciężko ocenić jako korzystne dla wierzycieli. W pewien sposób ułatwiły dłużnikowi pozbycie się zobowiązań (choć oczywiście nadal istnieje możliwość odmowy oddłużenia przez sąd).
Niezmiennie dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela jest więc jak najszybsze podejmowanie działań windykacyjnych - szczególnie, jeśli podejrzewasz, że dłużnik popadł w poważniejsze kłopoty finansowe. Czym szybciej, tym lepiej. Nie zwlekaj, czekając aż dłużnik „namyśli się” i dobrowolnie spłaci należność! Windykuj, zanim uprzedzą Cię inni wierzyciele Twojego kontrahenta. Najlepiej w pewnej i bezpieczniej formie online, przy pomocy systemu do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. Już teraz sprawdź naszą ofertę:
Działaj i nie czekaj, aż odzyskanie Twoich pieniędzy stanie się niemożliwe!
FAQ:
Stan niewypłacalności - co to oznacza?
Z niewypłacalnością mamy do czynienia, gdy opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Gdzie składa się wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Odpowiednio przygotowany wniosek składa się do sądu rejonowego, a właściwie - do wydziału gospodarczego ds. upadłości. Chodzi o sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika.
Czy spółki prawa handlowego także moją ogłosić upadłość konsumencką?
Nie. Spółki prawa handlowego mogą skorzystać tylko ze „standardowej”procedury upadłości - dłuższej, droższej i bardziej sformalizowanej.
Ile trwa postępowanie o upadłość konsumencką?
Samo postępowanie zwykle trwa około dwóch miesięcy. Wcześniej mamy jednak do czynienia z tzw. etapem przygotowawczym (przygotowaniem wniosku o upadłość, zgromadzeniem dowodów itp.). On także trwa najczęściej ok. dwóch miesięcy.
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Do najważniejszych konsekwencji należą m.in.: zawieszenie wobec dłużnika postępowań windykacyjnych, egzekucyjnych i sądowych o zapłatę. Należy do nich także zaprzestanie naliczania odsetek od zobowiązań.
Co robi syndyk masy upadłościowej w procesie upadłości konsumenckiej?
Do zadań syndyka należy przede wszystkim ustalenie składu i wartości masy upadłości. Syndyk musi oszacować majątek i dochody upadłego konsumenta oraz sporządzić listę wierzytelności.
Czy sąd może odmówić prowadzenia postępowania o upadłość konsumencką wobec byłego przedsiębiorcy?
Tak. Będzie tak, gdy dłużnik ma znaczny majątek, dużą liczbę wierzycieli, lub gdy sąd przewiduje, że postępowanie będzie skomplikowane. Wówczas może postanowić o prowadzeniu postępowania w trybie standardowej upadłości przedsiębiorcy.
Czy wierzyciel może złożyć wniosek o upadłość konsumencką byłego przedsiębiorcy?
Jest to możliwe. Wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Taka możliwość istnieje, gdy od dnia wykreślenia dłużnika z właściwego rejestru przedsiębiorców nie upłynął rok. Dotyczy to także byłych wspólników osobowych spółek prawa handlowego.