Alternative Dispute Resolution przy odzyskiwaniu należności

18-08-2017

Alternative Dispute Resolution (alternatywne metody rozwiązywania sporów) stają się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców. Dlatego dzisiaj poświęcimy im kilka słów w kontekście odzyskiwania należności.

Alternative Dispute Resolution

Alternative Dispute Resolution - Alternatywne metody rozwiązywania sporówów

W ramach procesu odzyskiwania należności, najczęściej wykorzystywanymi alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów (w skrócie ADR od angielskiego terminu: alternative dispute resolution) są negocjacje i mediacje. Ich cechą wspólną i jednocześnie cechą wyróżniającą jest brak konieczności przeprowadzenia formalnego postępowania sądowego. Pozwala to na oszczędność zasobów (ludzkich i finansowych) oraz czasu.

Negocjacje z dłużnikiem

Pierwszą metodą na odzyskanie zaległych środków od dłużnika, która może stanowić alternatywę do sformalizowanego i niestety długotrwałego postępowania sądowego są negocjacje. Warto je podjąć, ponieważ dzięki nim można wypracować rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Będzie to jednocześnie takie rozwiązanie, które będzie wykonalne dla dłużnika. Dłużnik będzie w stanie regularnie spłacać zaległą należność zgodnie z ustalonym harmonogramem czy w inaczej ustalony sposób. Oczywiście negocjacje nie muszą być łatwe. Jeżeli tak właśnie się dzieje lub, co gorzej, jeżeli strony w ogóle nie są w stanie samodzielnie podjąć dialogu to zalecamy skorzystanie z mediacji.

 

Mediacje z dłużnikiem

Jeżeli negocjacje okażą się bezowocne lub jeżeli w ogóle do nich nie dojdzie to warto skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika, który ułatwi znalezienie wspólnego pola wierzycielowi i dłużnikowi. Warto jednak skorzystać z pomocy osoby, która zna się na windykacji, dlatego polecamy korzystanie z usług fachowców, a nie klasycznych mediatorów, którzy specjalizują się głównie w sprawach rodzinnych czy karnych. Jedną z firm, która specjalizuje się w kompleksowej facylitacji procesu odzyskiwania należności jest Vindicat.pl. Warto skorzystać z jej doświadczenia i poszukać pośrednictwa właśnie u niej. Firma oferuje usługi wysokiej jakości w korzystnej cenie, która jest indywidualnie ustalana z każdym klientem. Co więcej, jeżeli rola bezstronnego mediatora nie przyniesie skutku, to pracownicy Vindicat.pl od razu będą wprowadzeni w sprawę, dzięki czemu będą mogli niezwłocznie przystąpić do przymusowego odzyskiwania zaległych należności, które były przedmiotem mediacji.

 

Oceń ten artykuł:

Alternative Dispute Resolution przy odzyskiwaniu należności
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!