Wezwanie do negocjacji - jak ono działa w procesie windykacji?
Negocjacje podczas windykacji są bardzo powszechnym rozwiązaniem. Cieszą się dużą skutecznością, dlatego wierzyciele i dłużnicy tak chętnie po nie sięgają. Wezwanie do negocjacji to przede wszystkim rozmowa, podczas której wierzyciel próbuje znaleźć sposób na ugodowe odzyskanie zaległych pieniędzy. Dzięki umiejętnie prowadzonym negocjacjom odzyskasz pieniądze za niezaspokojoną wierzytelność oraz zaoszczędzisz te, które pochłonąłby proces sądowy.
Wezwanie do negocjacji - co zrobić, kiedy dłużnik nie płaci?
Podstawowym dokumentem, który warto podpisać pod koniec negocjacji, jest ugoda pozasądowa. Takie rozwiązanie nie zaostrza konfliktu na linii wierzyciel-dłużnik, a raczej otwiera drogę do współpracy opartej na dialogu i zaufaniu.
Ugoda - dokument podpisany przez wierzyciela i dłużnika. Zawiera zaktualizowane ustalenia stron dotyczące spłaty zaległej wierzytelności.
Spór sądowy zdecydowanie częściej wiąże się z rezygnacją z dalszej współpracy, a nawet wzajemną niechęcią.
Zachowaj profesjonalizm i opierając się na faktach przedstaw dłużnikowi konsekwencje dalszego ignorowania zadłużenia.
Odpowiednio przeprowadzone negocjacje zachęcą dłużnika do spłaty zadłużenia. Ważne jest, aby dłużnika odpowiednio zmotywować. Na tym etapie zachęć dłużnika do podjęcia rozmowy. Podkreśl, że masz otwartą postawę i jesteś w stanie pójść na ustępstwa.
Twardą windykację zawsze poprzedź negocjacjami i próbą znalezienia polubownego rozwiązania konfliktu.
Pilnuj tego, aby klienci płacili na czas, prowadź monitoring płatności, a jeśli zajdzie taka potrzeba prowadź negocjacje z dłużnikiem.
W ramach monitoringu płatności musisz kontrolować:
- czy zgadzają się kwoty wpływających faktur,
- czy dłużnik płaci na czas.
Spróbuj wypracować z dłużnikiem kompromis.
Kiedy zostaniesz wierzycielem, pamiętaj o tym, że kultura osobista ma ogromne znaczenie. Tylko spokojne i kulturalne rozmowy przybliżą Cię do odzyskania zaległej wierzytelności.
Wiesz, jak przeprowadzić negocjacje z dłużnikiem?
Twoim zadaniem na początku negocjacji jest:
- dowiedzieć się, na czym polega trudność w wykonaniu płatności,
- wspólnie z dłużnikiem opracować nowy plan spłaty zadłużenia.
Aby to zrobić, musisz mieć dłużnika „po swojej stronie”. Dłużnik musi być przekonany, że wspólnie znajdziecie rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony. Do opracowania skutecznej strategii potrzebna jest atmosfera współpracy i skupienie się na wspólnym celu.
Jednocześnie pamiętaj, aby nie traktować windykacji osobiście. Przez cały proces zachowaj dystans emocjonalny i w rozmowach trzymaj się faktów i konkretnych kwot.
Nie traktuj tej zaległej wierzytelności jako złośliwości wymierzonej w Ciebie. Dłużnik nie ma pieniędzy dla wszystkich, nie tylko dla Ciebie. Ale jeśli zajmiesz się odzyskiwaniem wierzytelności szybko (szybciej niż inni wierzyciele), to masz dużo większe szanse na to, że jeśli pieniądze się pojawią, to trafią w pierwszej kolejności do Twojego przedsiębiorstwa.
Przykład:
Alina miała bardzo trudną sytuację finansową i brak kolejne wpłaty ze strony kontrahenta wyprowadził ją z równowagi. Działa pochopnie i po pierwszym wezwaniu do zapłaty złożyła pozew sądowy. Jednak zanim rozprawa się rozpoczęła, sędzia skierowała Alinę i dłużnika na mediacje, aby wyjaśnili sprawę i spróbowali w ten sposób dojść do porozumienia. Ten przykład pokazuje, jak ważnym elementem windykacji są negocjacje.
Niezależnie od tego czy windykujesz samodzielnie, czy z korzystasz z zorganizowanej windykacji - windykuj szybko i mądrze!Aby rozwiać wątpliwości dotyczące samodzielnej windykacji, opublikowaliśmy artykuł o plusach i minusach samodzielnej windykacji.
Jak zacząć negocjacje z dłużnikiem?
Negocjacje to narzędzie wspierające wierzyciela i są często wykorzystywane w windykacji polubownej. Są tak naprawdę jedynym sposobem na to, aby znaleźć satysfakcjonujące porozumienie, po tym jak pojawiło się zadłużenie.
Windykacja polubowna - windykacja prowadzona bez ingerencji sądu. Na tym etapie windykacji wierzyciel i dłużnik kontaktują się osobiście i sami decydują, jak ma przebiegać spłata zadłużenia.
Wezwanie do negocjacji w procesie windykacji działa następująco:
- pisemne wezwanie do negocjacji,
- kontakt z dłużnikiem,
- omawianie warunków, czyli właśnie negocjacje z dłużnikiem,
- podpisanie nowej umowy.
Po stworzeniu i podpisaniu ugody musisz prowadzić regularny i skrupulatny monitoring płatności. Dzięki temu sprawdzisz, czy dłużnik poważnie traktuje Wasze ustalenia i czy wywiązuje się z umowy.
Wezwanie do negocjacji możesz wysłać samodzielnie lub za pomocą pośrednika reprezentującego Twoją firmę.
W wezwaniu zawrzyj informacje dotyczące zaległej wierzytelności:
- podkreśl, że termin już minął,
- wypunktuj dokładną kwotę zadłużenia,
- zamieść informację o odsetkach,
- zachęć do kontaktu w celu omówienia warunków spłaty zadłużenia.
Doświadczenie pokazuje, że wezwania wysyłane przez kancelarię traktowane są przez dłużników poważniej. Idąc tym tropem w Vindicat proponujemy naszym klientom umieszczanie na fakturach pieczęci prewencyjnej.
Dodając pieczęć prewencyjną do pism firmowych/windykacyjnych przedsiębiorcy informują klientów, że w razie braku płatności, windykacją zajmie się kancelaria specjalizująca się w odzyskiwaniu należności. Więcej o pieczęci prewencyjnej pisaliśmy w tym artykule.
Przykład:
Marcin prowadzi sklep ogrodniczy i ma wielu regularnych klientów. Jest osobą bardzo towarzyską, więc negocjacje z klientami nie sprawiają mu problemów. Kiedy wieloletni klient zaczął zalegać z płatnością, Marcin postanowił zaprosić go do omówienia sytuacji. Najpierw skontaktowali się telefonicznie i umówili spotkanie, aby wspólnie opracować plan spłaty zadłużenia. Pan Marcin zdecydował się zrezygnować z naliczania odsetek. Dłużnik proponował odroczenie płatności na kilka miesięcy, Marcin jednak zaproponował, że lepsze będą małe, ale regularne wpłaty. Panowie zgodzili się na to rozwiązanie i podpisali umowę ugody.
W wezwaniu do negocjacji wskaż dłużnikowi możliwe ścieżki kontaktu, podaj swój numer telefonu i adres mailowy. Kiedy już skontaktujesz się z dłużnikiem, musicie omówić istniejące możliwości spłaty. Aby odzyskać pieniądze za zaległą wierzytelność warto pójść na pewne ustępstwa i uwzględnić je przy opracowaniu nowej strategii regulowania należności.
Podczas negocjacji nie bój się poruszać tych zagadnień:
- rozłożenie długu na raty,
- odroczenie terminu płatności,
- anulowanie ustawowych odsetek,
- opracowanie nowego harmonogramu spłaty.
Jeśli szczęśliwie uda Ci się porozumieć i zakończyć negocjacje z dłużnikiem, koniecznie sformalizuj nowego warunki spłaty wierzytelności. Możesz zaproponować nową umowę, albo podpisać umowę ugody.
Przy windykacji polubownej i podczas negocjacji, zarówno tworzenie, jak i zbieranie dokumentacji to zbieranie dowodów, które mogą przydać się jeśli dojdzie do windykacji sądowo-egzekucyjnej.
Windykacja sądowo-egzekucyjna - na tym etapie windykacji wszystko wymaga ingerencji sądu. Niezbędne są też profesjonalne pisma sądowe, jak pozew i wnioski.
Pamiętaj, aby stale monitorować czy dłużnik wywiązuje się ze swojego obowiązku!
Wezwanie do negocjacji możesz wysłać dłużnikowi mailowo, więc jest to pismo nieobciążające Cię żadnymi kosztami. Same negocjacje mogą pochłonąć dużo Twojego czasu i energii, ale ostatecznie pozwolą zaoszczędzić pieniądze i nerwy.
System Vindicat poprowadzi negocjacje z dłużnikiem w Twoim imieniu!
System Vindicat to narzędzie do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. W odpowiedzi na zapotrzebowanie stworzyliśmy specjalny moduł do negocjacji z dłużnikiem online. Moduł negocjacji z dłużnikiem jest integralną częścią systemu Vindicat, wykorzystasz go tak samo jak pozostałe narzędzia dostępne w systemie.
Jeśli nie czujesz się dobrze w prowadzeniu negocjacji osobiście możesz zrobić to za pośrednictwem systemu Vindicat.
Dzięki uporządkowaniu modułowi zaprosisz dłużnika do negocjacji i przedstawisz warunki ugody. System przewiduje czas i miejsce na odpowiedź dłużnika. Na żadnym z tych etapów nie musisz kontaktować się z dłużnikiem osobiście. Negocjacje przeprowadzisz siedząc wygodnie w biurowym fotelu, lub z kanapy na home office.
Kiedy dojdziesz do porozumienia z dłużnikiem i zakończysz negocjacje, musisz to sformalizować i podpisać umowę ugody. Jeśli prowadzisz windykację w systemie Vindicat, nie musisz się martwić sporządzeniem umowy. System Vindicat stworzy dla Ciebie spersonalizowaną umowę ugody, opartą o ustalenia udokumentowane podczas negocjacji. Wygodne prawda?
Gotowy dokument umowy ugody wygenerujesz w systemie Vindicat.
Jeśli dłużnik nie wywiąże się z nowej umowy, Ty zyskasz dokument, który pomoże Ci odzyskać wierzytelność podczas windykacji sądowo-egzekucyjnej. Podpisanie umowy ugody otwiera Ci też drzwi do obniżenia kosztów sądowych i przeniesienia część z nich na dłużnika.
Dodatkowo umowa ugody przerywa bieg przedawnienia długu, dzięki czemu zyskujesz dodatkowy czas na odzyskanie pieniędzy. Podpisując taką ugodę, dłużnik również uznaje zadłużenie, co też może okazać się ważne podczas rozprawy sądowej.
System Vindicat w Twojej firmie usprawni monitoring płatności i windykację należności
System Vindicat to narzędzie do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online! Windykacja online jest możliwa, dzięki naszemu skutecznemu systemowi. Jeśli zastanawiasz się jak usprawnić proces windykacji, to zostaw to nam.
Proponujemy automatyzację w obszarze monitoringu i windykacji. Z nami możesz zapomnieć o:
- samodzielnym naliczaniu odsetek,
- pilnowaniu terminów,
- osobistym kontakcie z dłużnikiem,
- osobistym tworzeniu pism i dokumentów.
Decydując się na współpracę z systemem Vindicat, decydujesz się również na to, że procesy windykacyjne dotyczące Twoich faktur firmowych przebiegać będą szybko i skutecznie. Vindicat czuwa nad Twoją sprawą od początku do końca.
Narzędzia systemu Vindicat przygotowaną są, aby unowocześnić i ułatwić windykację w małych i średnich przedsiębiorstwach. System jest prosty w obsłudze, więc już przy pierwszym logowaniu bez problemu wprowadzisz swoje dane i informacje dotyczące zadłużenia. Zaloguj się do systemu Vindicat i windykuj samodzielnie już od dziś za 169 zł miesięcznie.
Z myślą o różnych potrzebach biznesu przygotowaliśmy dwie propozycje rozliczeniowe. W cenniku windykacji automatycznej, poza rozliczeniem abonamentowym za 169 zł miesięcznie, proponujemy również rozliczenie prowizyjne.
Rozliczenie prowizyjne prowadzone jest w modelu success fee, czyli płatności dopiero po windykacji zakończonej sukcesem. Zapłacisz tylko 8% od odzyskanej kwoty. Samodzielnie wybierz, który model bardziej pasuje do Twojego przedsiębiorstwa.
Co zyskasz logując się w systemie Vindicat:
- Gotowe do wysłania i wypełnione Twoimi danymi dokumenty sądowe i windykacyjne wezwanie do zapłaty, pozew sądowy, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.
- Dostęp do rozchwytywanej giełdy długów.
- Dostęp do modułu negocjacji.
- Automatycznie przeprowadzony monitoring płatności.
- Automatycznie przeprowadzoną windykację polubowną.
- Możliwość przekierowania obsługi windykacji sądowo-egzekuzyknej do kancelarii Vindicat.
Robot windykacyjny wykona za Ciebie wszystkie monotonne czynności, a Ty podejmiesz tylko kluczowe decyzje dla procesu odzyskiwania należności. Przekieruj swój czas i energię w rozwój biznesu.
FAQ:
Z jakiej technologii korzysta system Vindicat? Czy jest to bezpieczne rozwiązanie dla biznesu?
System został przygotowany bazując na innowacyjnym rozwiązaniu legaltech, które wykorzystywane jest przez całą branżę prawniczą. Jest to bezpieczne rozwiązanie wspierające biznes.
Czy za pośrednictwem systemu Vindicat mogę dodać wpis do Biura Informacji Gospodarczej?
Tak. Masz możliwość dodania wpisu do BIG InfoMonitor.
Czy warto skupiać się na windykacji polubownej?
Zdecydowanie tak! Aż 93% spraw zakończyliśmy z sukcesem na etapie windykacji polubownej. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i pieniądze.
Kiedy najlepiej zacząć windykację?
Od razu po upływie terminu płatności. Windykacji nie można odkładać, bo może być trudniej odzyskać pieniądze.
Czy w systemie można obliczać odsetki?
Tak. System Vindicat obliczy wysokość odsetek, które Twój dłużnik musi uregulować.