Uznanie długu, czyli jak dłużnik – świadomie lub nie – może pomóc nam w windykacji należności
Uznanie przez dłużnika swojego długu znacznie poprawia sytuację prawną wierzyciela – jest dowodem na istnienie zobowiązania, przerywa proces przedawnienia i ułatwia sądową windykację należności.
Wyróżnia się dwa rodzaje uznania długu – właściwe oraz niewłaściwe. Choć istotnie się od siebie różnią, mają takie same skutki prawne.
Uznanie właściwe długu w postaci umowy z dłużnikiem
Uznanie właściwe to umowa pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, w której dłużnik potwierdza swoje zobowiązanie, w szczególności jego wysokość i termin zapłaty. Najbardziej popularnymi przykładami właściwego uznania długu są:
- odnowienie
- ugoda
- uznanie długu w tzw. czystej postaci np. przez uznanie powództwa.
Uznanie niewłaściwe poprzez jakiekolwiek oświadczenie dłużnika
Takie uznanie budzi więcej kontrowersji, ponieważ jest to każde zachowanie dłużnika świadczące o tym, że dłużnik wie, że ma dług i że jest zobowiązany go zapłacić. Wykonując je, dłużnik nie zdaje sobie jednak sprawy, że takie zachowanie wywoła skutki prawne. Najczęstsze formy uznania niewłaściwego to:
- prośba dłużnika o rozłożenie zobowiązania na raty, o odroczenie terminu płatności, o zwolnienie z odsetek lub o umorzenie długu,
- spłata części długu lub spłata odsetek,
- udzielenie zabezpieczenia przez dłużnika.
Kto może uznać dług?
Dług może uznać nie tylko dłużnik, ale także osoby umocowane lub działające za jego zgodą i wiedzą. Warto wspomnieć, że zgodnie z dnia 11 sierpnia 2011 roku (sygn. akt I CSK 703/10) Sąd Najwyższy potwierdził, iż do uznania niewłaściwego wystarczy oświadczenie jednego członka zarządu z pominięciem umownych reguł reprezentacji danej osoby prawnej.
W jaki sposób uznanie długu wpływa na termin przedawnienia?
Uznanie przez dłużnika swojego długu powoduje przerwanie biegu przedawnienia.Oznacza to, że z chwilą uznania długu termin przedawnienia zaczyna się liczyć od początku art.123 §1 pkt 2 Kodeksu cywilnego, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93. W dodatku, nawet gdy roszczenie się przedawniło, uznanie długu może spowodować jego odnowienie.
Czy uznanie długu pomaga w windykacji sądowej?
Uznanie długu ma bardzo istotne skutki podczas sprawy sądowej. Wierzyciel, który wykaże, że dłużnik uznał swój dług, ma o wiele większe szanse na pozytywne zakończenie sprawy. Poza tym, zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (art. 485 §1 pkt 3, [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296] jeśli dłużnik pisemnie uznał swój dług, wierzyciel może dochodzić roszczenia w postępowaniu nakazowym, w którym jego sytuacja jest znacznie bardziej korzystna niż w postępowaniu zwyczajnym.
Już dziś zarejestruj się i odzyskaj pieniądze od Twojego kontrahenta!
Zacznij już dziś »