Koszty doprowadzenia i aresztu dłużnika - czy ponosi je wierzyciel

07-02-2017

Doprowadzenie i areszt dłużnika - kto za to płaci? Sądy każą płacić wierzycielowi za doprowadzenie i areszt dłużnika. Czy mają do tego prawo?

Koszty doprowadzenia i aresztu dłużnika

Kiedy sąd może kazać aresztować dłużnika?

Zgodnie z art. 916 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296] jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się w sądzie w celu wyjawienia swojego majątku albo odmówi odpowiedzi na zadane pytanie, sąd może skazać go na grzywnę, nakazać jego przymusowe doprowadzenie albo zastosować areszt (areszt nie może przekraczać miesiąca).

 

Kogo obciąża koszt doprowadzenia i aresztu dłużnika?

Metody opisane w art. 916 Kodeksu postępowania cywilnego - grzywna, przymusowe doprowadzenie oraz areszt - sąd stosuje z urzędu. Dlatego koszt doprowadzenia i aresztu dłużnika powinien pokryć budżet państwa, a nie wierzyciel. Sądy jednak obciążają tym kosztem wierzyciela, powołując się na Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2004 r., [Dz.U. 2004 nr 15 poz. 142] zgodnie z którym koszty związane z aresztem dłużnika powinien pokryć wierzyciel. Rozporządzenie to przewiduje, że dłużnika można zamknąć w więzieniu, jeśli komornik przekaże właściwej osobie w areszcie:

  • pieniądze potrzebne na wyżywienie dłużnika podczas pobytu w areszcie lub
  • dokument potwierdzający dokonanie przelewu tej kwoty lub
  • orzeczenie zawierające informację o zwolnieniu wierzyciela z kosztów sądowych.

Innymi słowy, zgodnie z tym rozporządzeniem wierzyciel zobowiązany jest przekazać z góry komornikowi pieniądze potrzebne na sprowadzenie dłużnika do aresztu i na jego wyżywienie w areszcie. Nie dotyczy to wypadku, gdy wierzyciel jest zwolniony z kosztów sądowych.

Sprzeczność w przepisach prawa - co w takiej sytuacji?

Jak widać, występuje sprzeczność między art. 916 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, a Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Co wtedy? Zgodnie z wykładnią prawa taka sprzeczność powinna być rozpatrywana na korzyść wierzyciela - nie powinen być on obciążany kosztami doprowadzenia i aresztu dłużnika.

 

Oceń ten artykuł:

Koszty doprowadzenia i aresztu dłużnika - czy ponosi je wierzyciel
Ocena: 5/5
Głosowano: 6 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!