Co da osobom prowadzącym działalność indywidualny rachunek składkowy?
Od stycznia 2018 roku każda firma (spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) i wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą (tj. jednoosobowe działalności gospodarcze) będą zobowiązane do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne na indywidualny rachunek składkowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Indywidualny rachunek składkowy – ułatwienie
Obecnie każda firma i osoby prowadzące działalność muszą odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne na cztery oddzielne rachunki bankowe, na które co miesiąc płaci składki aż 6,9 mln płatników składek w całej Polsce.
Przez takie rozwiązanie zgodnie z danymi, którymi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych było aż 281 tys. niezidentyfikowanych wpłat w 2016r., na łączną kwotę 328 mln zł. W każdym przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych musiał prowadzić postępowanie wyjaśniające.
Dzięki wprowadzeniu indywidualnego rachunku składkowego, każdy z przedsiębiorców (płatników) będzie miał przypisany rachunek, który jednocześnie stanie się identyfikatorem płatnika.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych po otrzymaniu środków będzie musiał rozdysponować środki pomiędzy poszczególne fundusze ubezpieczeniowe oraz ich dysponentów. Zadanie to będzie wykonywane za pomocą specjalnego algorytmu, który podzieli wpłaty na określone tytuły. Następnie środki będą księgowane na koncie płatnika składek
Dzięki tej nowelizacji płatnicy będą mogli łatwiej udowodnić, że nie zalegają z wpłatami składek, bowiem status prawny zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych, które można samodzielnie wygenerować z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie zrównany.
Indywidualny rachunek składkowy - pozostałe zmiany
Kolejną zmianą jest nowelizacja zasady zaliczenia wpłat na koncie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zaliczał wpłaty w pierwszej kolejności na poczet najstarszych zaległości w płaceniu składek przez płatników.
Wreszcie zmiany obejmą możliwość przeksięgowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już dokonanych wpłat. Dzięki temu przedsiębiorcom będzie łatwiej korzystać z innowacyjnych rozwiązań w zakresie prawa pracy, takich jak outsourcing pracowniczy.