• vindicat.pl»
  • O firmie»
  • Materiały video»Skuteczność Vindicat.pl czyli jak przedsiębiorcy mogą szybko odzyskać pieniądze od kontrahentów

Skuteczność Vindicat.pl czyli jak przedsiębiorcy mogą szybko odzyskać pieniądze od kontrahentów

07-11-2017

Bogusław Bieda: Witam państwa serdecznie. Bogusław Bieda, Vindicat.pl. Zapraszam państwa do obejrzenie kolejnego odcinka programu Vindicat.pl w telewizji Słodki Live. Temat dzisiejszego spotkania jest temat, jak wdrożyć platformę Vindicat w średniej firmie. Ponieważ wielu przedsiębiorców zadaje to pytanie dzwoniąc do naszego customer service, pytają w jaki sposób mogą skutecznie odzyskiwać swoje należności poprzez platformę Vindicat.pl. Temu dzisiaj poświęcimy dzisiejszy odcinek. A moim gościem w studiu jest Mateusz Jakóbiak, członek zarządu Vindicat.pl.

Mateusz Jakóbiak: Dzień dobry.

BB: Witaj Mateusz. Mateusz, chcieliśmy właśnie dzisiaj porozmawiać na temat skutecznego wdrożenia platformy Vindicat.pl i moje pierwsze pytanie. Dla kogo przeznaczony jest system Vindicat.pl

MJ: System Vindicat przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorców, a w głównej mierze dla małych i średnich, z sektora MŚP tak zwanego. Dla tych firm, które potrzebują i szukają optymalizacji kosztów windykacji, albo nawet jeżeli nie szukają optymalizacji, to szukają automatyzacji procesu w zarządzaniu należnościami, bo tak to się nazywa u siebie w przedsiębiorstwie.

BB: Czyli możemy powiedzieć, żeby też wytłumaczyć przedsiębiorcom, załóżmy, że mamy do czynienia z przedsiębiorstwem, firmą, która zatrudnia do 15 pracowników. Bo pewnie to jest w głównej mierze, to są nasi klienci, którzy korzystają aktywnie z aplikacji Vindicta.pl. Obrót roczny to jest do około 1,5 miliona złotych i liczba niezapłaconych, przeterminowanych faktur miesięcznie, to tak zakładam, że to jest od dwóch, od jednej, od dwóch, do trzydziestu, czterdziestu tak, żeby efektywnie zarządzać tym procesem. Czyli mamy do czynienia z takim średnim przedsiębiorcą, który właśnie szuka też tego rozwiązania, polegającego na zautomatyzowaniu procesów, a z drugiej strony, rozumiem, na oszczędności kosztów, bo to często w rozmowie z przedsiębiorcami jednak dosyć mocno, jest taki mocny wydźwięk, kiedy właśnie przedsiębiorcy mówią, że szukają rozsądnie, po atrakcyjnej cenie dostępu do takie usługi.

MJ: Tak, jak najbardziej. Tu nawet nie chodzi też o koszty, ale o tak, jak powiedziałem automatyzację pewnych procesów i profesjonalizację. Ponieważ jest tutaj, później jeszcze opowiem, komunikacja wielotorowa z dłużnikiem, której nawet taki dział prawny, wewnętrzny jednym narzędziem nie obsłużyłby.

BB: Rozumiem. A powiedz, kto może zarządzać taką aplikacją i jakie ma zadania pracownik, bo o to też pytają nas przedsiębiorcy.

MJ: To znaczy w takiej małej, średniej firmie może właściwie każdy zarządzać aplikacją. Ona nie wymaga żadnej instalacji ani na komputerze, ani na serwerze jakimkolwiek. Jest dostępna w modelu SAASowym, online. Wystarczy się zarejestrować.

BB: Czyli założenie konta, rozumiem, na stronie www i już ma dostęp klient.

MJ: W przypadku bardzo małych firm, to obsługują właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej, w przypadku firm średnich i większych zazwyczaj, jak rozmawiamy z klientami naszymi, są to księgowe bądź osoby odpowiedzialne za finanse w firmie. Czasami zdarzają się też, że handlowcy poświęcają 10 minut czasu w tygodniu jeszcze, obsługując ten proces windykacji na tej aplikacji. Nie jest wymagana żadna wiedza prawnicza, żadna wiedza związana z całym procesem windykacji. Więc właściwie może zrobić to każdy.

BB: Rozumiem. A powiedz, co wpływa na skuteczność. Mówię tutaj o skuteczności tez pracownika, czyli jakie zadania ma pracownik, żeby on był skuteczny, pracując na tym narzędziu.

MJ: Najważniejsze jest słuchanie się scenariusza i właściwie całego systemu aplikacji, czyli bycie konsekwentnym. Jeżeli system podpowiada, żeby dzisiaj zadzwonić, bądź wysłać wezwanie do zapłaty, bądź zapytać, zadzwonić do sądu, bo też takie podpowiedzi są, to należy się żelaźnie trzymać tego scenariusza, bo ten scenariusz powstał na podstawie najbardziej efektywnych procesów windykacji.

BB: I analizy rozumiem tych informacji, które przedsiębiorca wprowadzi do systemu, prawda?

MJ: I on cały czas jest aktualizowany, jest mocno uzależniony od rodzaju wierzytelności, czy to jest faktura, od tego z czego tak na prawdę ta wierzytelność jeszcze wynika, czyli umowy, od różnych czynników, od wielkości i od daty wymagalności też.

BB: Czyli podsumowując, najważniejszy jest ten scenariusz, który podpowiada się pracownikowi, który zarządza aplikacją, żeby on stosował się do tych kroków, które podpowiada mu aplikacja, typu: zadzwoń do dłużnika, zaproponuj negocjacje, wygeneruj wezwanie do zapłaty. Czyli jest bardzo istotne to na, co wskazujesz, że ta terminowość wykonywania tych zadań przez pracownika gwarantuje, że ten sukces w postaci odzyskania pieniędzy jest na jakimś poziomie gwarantowany.

MJ: Tak. I oczywiście liczy się sam akt uruchomienia całego procesu. Tak jak kiedyś rozmawialiśmy, czyli moment, kiedy w ogóle sprawa zostanie umieszczona w systemie, czyli powinna według nas być nawet z dniem terminu płatności bądź wcześniej, żeby już pierwszego dnia po terminie płatności zareagować i uczyć swoich kontrahentów tego, że jesteśmy konsekwentni, że mamy system, że on działa i że tutaj są żelazne terminy.

BB: A powiedz, jeżeli chodzi o te główne procesy. Ja sobie to nazwałem od działań prewencyjnych do działań sądowych. Powiedz mi, jakie są najistotniejsze procesy, które może pracownik, który korzysta z tej aplikacji, właśnie obsłużyć w stosunku do dłużnika.

MJ: Zaczynając od początku. Najważniejsze z czego można skorzystać, czyli raport z Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor, czyli to jeszcze przed zawarciem umowy można.

BB: Czyli taka prewencja przed podpisaniem kontraktu.

MJ: Tak, można sprawdzić dokładnie kontrahenta, czy jest wiarygodny finansowo. Można umieścić na fakturze w momencie jej wystawiania pieczęć prewencyjną, czyli jasny komunikat do swojego kontrahenta, że mamy system i stoi za nami też firma specjalizująca się w wierzytelnościach i mamy tutaj wdrożony cały system. Następnie oczywiście są procesy standardowe, czyli wysłanie wezwania do zapłaty SMSem, mailem, listownie też. Moduł negocjacji jest dostępny online, to jest bardzo popularne wśród naszych użytkowników. Moduł, gdzie dwie strony w przypadku spraw spornych mogą się dogadać co do rat, co do w ogóle wysokości należności, którą będą ściągali. No i oczywiście jeszcze kończąc jest dostępny ten moduł sądowy, czyli można wygenerować też pozew, wnioski egzekucyjne, ale z tego korzysta mniej przedsiębiorców, ponieważ 93%, tak jak nasze statystyki wskazują ściąganych jest spraw na etapie polubownym.

BB: Dobrze. W takim razie zobaczmy, jak wygląda właśnie ten zakres usługi Vindicat.pl. Zobaczmy filmik.

Narrator: 85% polskich przedsiębiorców ma problem z niezapłaconymi fakturami. Vindicat.pl to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu w kilku prostych krokach odzyskamy swoje pieniądze. Wezwanie do zapłaty to profesjonalny dokument, który wygenerujemy w systemie Vindicat.pl. Uwzględnia on należne odsetki oraz koszty windykacji 40 euro, którymi możemy obciążyć dłużnika. Vindicat.pl daje także możliwość przeprowadzenia negocjacji online, dzięki którym rozłożymy zobowiązanie dłużnika na raty. System daje dostęp do giełdy długów, dzięki której dane o dłużniku będą wysoko pozycjonowane w internecie, co przełoży się na szybsze odzyskanie należności. W systemie Vindicat.pl można pobrać także raport o wiarygodności kontrahenta oraz dopisać go do rejestru BIG InfoMonitor. Dzięki Vindicat.pl wygenerujemy gotowe wnioski do sądu i e-sądu. Vindicat.pl to także kancelaria windykacyjna, której można zlecić kompleksową obsługę zobowiązania oraz odzyskanie pieniędzy. Dzięki Vindicat.pl oszczędzasz czas i pieniądze, działasz zgodnie z prawem, unikasz pomyłek i błędów, kontrolujesz proces 24 godziny, 7 dni w tygodniu, zachowujesz dobre relacje z kontrahentem. Zarejestruj się już dziś. Vindicat.pl, skuteczna windykacja online.

BB: A teraz szanowni państwo zobaczymy jak wygląda wykres, który prezentuje pierwsze działanie przedsiębiorców, którzy korzystają z platformy Vindicat.pl, czyli na podstawie tych przedsiębiorców, którzy aktywie odzyskują, z sukcesem nasze należności. Zobaczymy, jak wygląda wykres, jakie działania należy podejmować w przypadku zarejestrowania faktury. Mateusz, prośba właśnie o informacje na bazie raportu.

MJ: Pierwszym standardowym takim zadaniem i wykonaniem czynności w systemie jest oczywiście, użytkownicy wysyłają wezwanie do zapłaty. Jest to tutaj ujęte prawie 60%, ale to trzeba założyć, że są wysyłane też mailem i też SMSem

BB: Czyli ta trójkanałowa skuteczność. To jest ważne. Docieramy i mailem i SMSem i ewentualnie pismem.

MJ: Tak. W ogóle wszystkie komunikaty w systemie są wysyłane trzema kanałami. Następnie według statystyk 20% to jest wezwanie do negocjacji, to jest to, o czy mówiłem, czyli moduł negocjacji online, bardzo popularny w przypadku takich sporniejszych spraw. I 18% informacja o upublicznieniu danych. Jest to informacja, która jest wysyłana po tym, jak wierzyciel zamieści informację o danych dłużnika, o zadłużeniu na giełdzie długów.

BB: Czyli to jest umieszczenie dłużnika na giełdzie długów, proszę nie mylić oczywiście z wpisem do BIGu. To jest jeszcze ten etap umieszczenia danych dłużnika na giełdzie długów. Dobrze i zobaczmy drugi wykres, no bo często przedsiębiorcy nas pytają, jeżeli chodzi o skuteczność, czyli jakie są parametry związane właśnie ze skutecznością odzyskiwania pieniędzy. I tutaj mamy wykres, który pokazuję tę skuteczność platformy Vindicat versus firmy windykacyjne i przedsiębiorcy, którzy sobie samodzielnie odzyskują te należności. No i dwa słowa komentarza.

MJ: 92% to jest podział odzyskiwania należności Vindicat.pl. Ma się, oczywiście, odnosi się do systemu. Jest to w przypadku pierwszych 90 dni i oczywiście ten poziom niestety spada w czasie. ale to spada niewiele, do 79, powyżej 182 dni.

BB: No ale to co oczywiście jest bardzo kluczowe, no to jest czas przeterminowania, czyli to jest kolejny raz potwierdzenie, że ci przedsiębiorcy, którzy do nas dzwonią z małych i średnich przedsiębiorstw, oni wskazują na to, że oni zaczynają reagować dopiero 100-120 dni po terminie przeterminowania danej faktury, a powinni, de facto, reagować tydzień, czy 2 tygodnie już po terminie, a nawet ten telefon przypominający o zapłacie powinien być dzień po lub nawet przypominający dzień przed terminem płatności.

MJ: Tak dokładnie, ponieważ tutaj też pokazuje wykres bardzo fajnie, jaka jest słaba efektywność działań samych przedsiębiorców, nawet jeżeli podejmą bardzo wcześnie czynności, bo oni korzystają z mało innowacyjnych metod, ze swoich wezwań, z programów księgowych. Mimo wszystko, że reaguję dosyć wcześnie, przed 90 dniem to ich skuteczność jest bardzo niska

BB: Rozumiem. Czyli proszę państwa, drodzy przedsiębiorcy, zachęcamy do skorzystania z aplikacji Vindicat.pl. Zachęcamy do zarejestrowania się i waśnie wypróbowania tez tej aplikacji z punktu widzenia efektywności odzyskiwania pieniędzy. Dziękuję bardzo Mateusz za dzisiejsze spotkanie. Dziękuję państwu za uwagę i do zobaczenia za tydzień. Do zobaczenia.

Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!