Rola e-Izby w transformacji cyfrowej. Rozmowa z Patrycją Sass-Staniszewską

17-10-2017

Bogusław Bieda: Witam państwa serdecznie. Bogusław Bieda, Vindicat.pl. Rozpoczynamy kolejny odcinek programu Vindicat.pl. Tematem dzisiejszego spotkania jest „Rola e-Izby w transformacji cyfrowej”, a gościem w moim studiu jest Patrycja Sass-Staniszewska, prezes zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej.

Patrycja Sass-Staniszewska: Witam serdecznie.

BB: Witam cię Patrycjo i dziękuję, że skorzystałaś z mojego zaproszenia. W trakcie dzisiejszego spotkania chciałem porozmawiać o roli instytucji, którą zarządzasz, właśnie e-Izby, w transformacji cyfrowej pod kątem wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, pod kątem, w ogóle, budowania świadomości przedsiębiorców w zakresie związanym, właśnie, z innowacyjnymi rozwiązaniami. I moje pierwsze pytanie do ciebie. Jaka jest idea działalności Izby Gospodarki Elektronicznej?

PSS: Zatem Izba Gospodarki Elektronicznej działa na rynku już od kilku lat, ponad 4 lata. Dotychczas zajmowaliśmy się rozwojem głównie branży e-commerce, aczkolwiek w strategii od ubiegłego roku chcemy objąć jak najszerszą część gałęzi gospodarki cyfrowej, czyli poszerzyliśmy również działalność o e-medycynę oraz o e-finanse. Jaka jest idea? Idea jest przede wszystkim rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wsparcie duże, zarówno legislacyjne, jak i biznesowe również małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ Izba Gospodarki Elektronicznej w odróżnieniu od innych organizacji, stowarzyszeń, z założenia jest demokratyczną organizacją, więc zrzeszamy i małe i średnie a także duże podmioty. Dla każdego chcemy znaleźć odpowiednią aktywność, dzięki której będzie mógł rozwijać swój biznes.

BB: Okey. I teraz, jeżeli chodzi o strategię działania, ja nawet sobie też, jak zapoznawałem się z celami Izby, to jest wspieranie społeczeństwa w korzystaniu z rozwiązań cyfrowych i wspieraniu przedsiębiorców, szczególnie tych MSP, poprzez dostarczanie wiedzy know-how oraz rozwiązań technologicznych. Czyli to jest to, co jest tym bardzo istotnym elementem waszej działalności.

PSS: Tak, to jest bardzo istotny element naszej działalności. My promujemy również nowe technologie a także informujemy. Mamy swoją szkołę gospodarki cyfrowej, w której regularnie, raz na miesiąc edukujemy małe i średnie przedsiębiorstwa, jak powinny rozwijać swój biznes, sklep internetowy czy inne przedsiębiorstwo, które działa w onlinie, tak żeby zarówno pod kątem sprzedażowym, ale także rozwoju technologicznego mogło się rozwijać.

BB: Ale to bardzo fajne co robicie, bo rzeczywiście to, co ja dostrzegam też z punktu widzenia współpracy z przedsiębiorcami, to jest to budowanie świadomości, że często mamy fajne wdrożenia, właśnie e-commerce czy różnych innowacyjnych rozwiązań, a często Ci przedsiębiorcy po prostu nie wiedzą o tym, że coś takiego funkcjonuje i tutaj rzeczywiście ta rola budowania tej świadomości, chociażby, przez takie programy, jak wy realizujecie, podnosi tę świadomość. Rozumiem, że wtedy to jest efektywnie wdrażane.

PSS: Tak dokładnie. Poza tym my robimy szereg badań i raportów dla małych i średnich przedsiębiorstw, oczywiście dla dużych również, które z tego korzystają. Te badania także dotyczą rozwoju nowych technologii, dotyczą elementów sprzedażowych. Staramy się każdy z elementów rozwoju cyfrowego podać przedsiębiorcom w sposób prosty, łatwy i również łatwy do implementacji.

BB: Jasne. To bardzo istotne. A powiedz mi jak twoim zdaniem rozwija się biznes w obszarze legal, czyli obszarze tych procesów prawnych, prawa, digitalizacji procesów prawnych?

PSS: Jeżeli chodzi o procesy digitalizacji prawa, tutaj są dwa bardzo ważne elementy. Po pierwsze to jest rozwój technologiczny w służbie prawa, ale także prawo w służbie rozwoju technologicznego. Te dwa elementy są bardzo istotne. Jako, że reprezentuje Izbę Gospodarki Elektronicznej, jestem za tym, aby w obszarze prawa również było jak najwięcej ułatwień technologicznych, które pomogą kancelariom prawnym zarówno do działań wewnętrznych, ale przede wszystkim w relacjach z klientem. Bo rozwiązania technologiczne bardzo mocno pomagają w relacjach z klientem. Jeśli chodzi o Polskę, to myślę, że to się dzieje, natomiast życzyłabym sobie, żeby szło to znacznie dynamiczniej. W Stanach, na przykład, wprowadzana jest sztuczna inteligencja w rozwiązywaniu niektórych sporów sądowych, także sztuczna inteligencja przede wszystkim to jest przyszłość.

BB: Ale czy to znaczy, że sędzia jest maszyną?

PSS: Nie we wszystkich sprawach. Sztuczna inteligencja wspiera proces, ale jest to bardzo istotne ponieważ na poziomie podstawowym prostych rozwiązań można tego typu rzeczy sprowadzić.

BB: I optymalizować. Rozumiem. Te procesy z drugiej strony, właśnie kontrolować efektywność tego procesu.

PSS: Dokładnie. Zauważmy, że cyfryzacja to jest w większości ułatwienie. Ułatwienie zarówno życia przedsiębiorcom, ale pamiętajmy także konsumentom, klientom. W tych kategoriach powinniśmy myśleć.

BB: Jasne. A powiedz mi jeżeli chodzi o wpływ tych obszarów prawa. Jakie one mają wpływ na zmiany ustawodawstwa?

PSS: Jak wiemy, zmian ustawodawczych jest bardzo, bardzo dużo. My jako Izba zajmujemy się, mamy w swoim obszarze legislacje i to jest bardzo silny u nas dział. Mamy strukturę legislacyjną, powołaną specjalnie do działań legislacyjnych w obszarze cyfrowym z podziałem na kompetencje i odpowiednie tematy cyfrowe. I tutaj bardzo ważne jest, aby społeczeństwo angażowało, aby przedsiębiorcy angażowali się w tematy legislacyjne, których celem jest jak najbardziej poprawienie działalności przedsiębiorstw w Polsce, ale także całej gospodarki cyfrowej w kraju. Takie największe tematy, z którymi teraz na co dzień działamy, to jest oczywiście ograniczenie handlu w niedzielę i Izba uczestniczy w procesie od samego początku, przygotowaliśmy dwa stanowiska legislacyjne. Jesteśmy mocno wspierani przez przedsiębiorców, przez sklepy internetowe i cieszymy się, że w marcu wyszło stanowisko rządu spójne z naszym stanowiskiem legislacyjnym dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę. Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak ograniczenie handlu w niedzielę nie obejmie e-commercu, ale to jest proces bardzo ciężki, mozolny, proces mozolny prawników, proces mozolny współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

BB: A czy oni chętnie uczestniczą w tych rozmowach, kiedy przygotowujecie stanowisko w zmianach?

PSS: Tak, chętnie wypowiadają się ze względu na to, że czują i widzą, jakie są konsekwencje dla ich biznesu, jeżeli tego typu rozwiązania czy pomysły wejdą w życie.

BB: No właśnie. Bo to czasami jest być albo nie być ich funkcjonowania biznesowego, prawda? Więc sami powinni być tym zainteresowani, a nie podchodzić do tego na zasadzie „okey, ktoś inny wypracuje takie stanowisko, ja nie będę w tym uczetniczył”. To jest bardzo istotne, żeby jednak angażować tych przedsiębiorców w tego typu.

PSS: Poza tym jeszcze dodam, że jeżeli chodzi o kwestie legislacyjne, my też nie pozostawiamy przedsiębiorców samym sobie, to znaczy, że jeżeli wchodzi, że jeżeli wchodzą pewne nowe rozwiązania ustawodawcze, jak RODO, to my dla przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie Gospodarki Elektronicznej prowadzimy szereg szkoleń edukacyjnych i to w ramach członkostwa jest bezpłatne. Tak więc ja gorąco zachęcam, żeby przedsiębiorcy mimo wszystko skupili się na tych elementach również ważnych legislacyjnych i żeby współpracowali z nami. Łatwiej jest przygotować materiały merytoryczne, legislacyjne przy współpracy z większością i z praktykami. My mamy w Izbie już prawie 200 firm członkowskich, więc jest z kim współpracować.

BB: Vindicat też jest członkiem.

PSS: Tak, bardzo się z tego cieszymy. Więc im więcej firm tym bardziej wartościowe materiały merytoryczne.

BB: Dobrze. Ja jeszcze oczywiście nie był sobą, jeżeli bym nie zapytał o tematy związane z zaległościami zobowiązań. I pytanie do ciebie z punktu widzenia też twojego bogatego doświadczenia. Czy doświadczasz w rozmowie z przedsiębiorcami tych problemów, które dotyczą niezapłaconych faktur?

PSS: Tak. To jest coś, to jest temat trudny, trudny zarówno dla Izby, ale i dla przedsiębiorców, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że często usługa sprzedana nie znaczy, że w terminie opłacona. A to jest bardzo istotne z punktu widzenia budżetowego przedsiębiorców, którzy w określonym terminie budżetują dany przychód i go nie mają.

BB: Czy widzisz jakieś rozwiązania, takie systemowe, które będą pomagały szczególnie temu klientowi MSP, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie często, właśnie, oni zderzają się z tą rzeczywistością, gdzie te ich przekonania na temat procesu odzyskiwania wierzytelności typu windykacja, to są koszty, to są czasami działania na granicy prawie, bo często jak się z nimi rozmawia to jednak ich wyobrażenie o tym procesie jest zupełnie jednak inne i tutaj ta duża rola edukacyjna musi zostać wykonana, chociażby, przez takie instytucje, nawet przez wsparcie, chociażby, takiej organizacji, którą Ty zarządzasz i rzeczywiście ci przedsiębiorcy powinni być uświadomieni, że ta rola związana z utrzymaniem płynności finansowej, między innymi, zaczyna się od momentu, kiedy faktura została wystawiona i trzeba jednak zadbać o to, żeby ta płatność wpłynęła na konto.

PSS: Zgadzam się z tobą i liczę na to, że przeprowadzicie profesjonalne też szkolenie dla naszych przedsiębiorców, bo to jest bardzo ważne. Automatyzacja procesów windykacyjnych to jest bardzo istotna rzecz i dla małego czy średniego przedsiębiorcy też ułatwi mu kontrolę na pewno nad budżetem i nad fakturami. I wierzytelnościami.

BB: Super. Bardzo ci dziękuję za dzisiejszą rozmowę. Dziękuję państwu za uwagę, oczywiście do przedsiębiorców apel jest taki, żeby też nie czekali z tymi niezapłaconymi fakturami, między innymi korzystali z rozwiązań automatyzujących procesy, czyli, chociażby, platformy Vindicat.pl, która pozwala automatyzować procesy związane z odzyskiwaniem należności. No i oczywiście też bardzo się cieszę z tego, że jest Izba, która też jest ciałem, które tworzy i doradza, opiniuje elementy związane z, chociażby, z szerokim rozumianym rynkiem transformacji cyfrowej w Polsce. Dlatego bardzo dziękuję serdecznie za rozmowę i zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka. Serdecznie dziękuję. Do widzenia.

Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!