• vindicat.pl»
  • O firmie»
  • Materiały video»Komu warto zlecić windykację należności? Co oferują kancelarie prawne, a co firmy windykacyjne.

Komu warto zlecić windykację należności? Co oferują kancelarie prawne, a co firmy windykacyjne.

26-09-2017

Bogusław Bieda: Witam państwa serdecznie. Bogusław Bieda, Vindicat.pl. Rozpoczynamy kolejny program dotyczący płynności finansowej naszego przedsiębiorstwa. A to wszystko na kanale Słodki Live. Gościem dzisiejszego programu jest Mateusz. Witaj Mateusz. I chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać na temat kancelarii windykacyjnej, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest zakres współpracy kancelarii windykacyjnej, czy działania kancelarii windykacyjnej są efektywne i czy to się opłaca? Na te właśnie i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie naszej dyskusji. Mając na uwadze obecne problemy przedsiębiorców związane właśnie z odzyskiwaniem należności i problem niezapłaconych faktur, często spotykamy się w naszej działalności z sytuacją, kiedy przedsiębiorcy zastanawiają się, czy odzyskiwać pieniądze, chociażby, za pomocą aplikacji Vindicat.pl, czyli online, czy za pomocą kancelarii windykacyjnej. Ponieważ jest wiele wątpliwości wokół tego tematu, przedsiębiorcy nie rozumieją czym się różni kancelaria windykacyjna od samodzielnego windykowania należności. Chciałem ci Mateusz zadać pytanie. Jestem przedsiębiorcą i chcę zlecić windykację kancelarii. Powiedz mi, jakie mam dzisiaj możliwości na rynku?

Mateusz Jakóbiak: Obecnie polscy przedsiębiorcy mają dwie możliwości zlecenia sprawy. Przez zewnętrzne firmy windykacyjne i kancelarie prawne. Różnica jest taka, że kancelaria prawna zajmuje się strona formalną odzyskiwania należnosci, kancelarie się reklamują jako, reklamują usługę windykacji, natomiast zajmują się bardziej formalną częścią, czyli sporządzają wezwanie do zapłaty, wcześniej analizują sprawę, wysyłają pozew do sądu i reprezentują klienta przed sądem. Natomiast firmy windykacyjne są wyspecjalizowane w bardziej polubownym odzyskiwaniu należności, czyli tym przedsądowym. Oczywiście też wysyłają wezwania, kontaktują się telefonicznie i listownie. I też kierują sprawę do sądu, jeżeli tego sprawa wymaga.

BB: Okey. Czyli tak powiedziałeś, de facto, na rynku działa wiele kancelarii windykacyjnych zajmujących się odzyskiwaniem należności na drodze polubownej i sądowej. Bo rozumiem, że w tych obu zakresach kancelarie windykacyjne działają, prawda? I główny model działania tych kancelarii windykacyjnych, jakbyś mógł przybliżyć, w jaki sposób one właśnie działają

MJ: To znaczy przeważnie kancelaria windykacyjna, czyli de facto, firma windykacyjna kontaktuje się z dłużnikiem w celu spłaty zobowiązania na etapie polubownym, czyli wysyła wezwanie do zapłaty, stosuje różne pisma w postępowaniu polubownym. Kieruje sprawę później do sądu, robi wywiad elektroniczny, czyli wszystkie informacje zbiera o dłużniku, które można zebrać legalnie, wysyła do sądu później sprawę i do komornika.

BB: A powiedz, ile to kosztuje? Bo to są często pytania właśnie i te dyskusje pomiędzy windykacją online samodzielną a ile kosztuje?

MJ: To zależy o której obsłudze mówimy. Jeżeli mówimy o kancelarii prawnej, przeważnie jest rozliczenie godzinowe, czyli pełnomocnik profesjonalny, czy kancelaria prawna sporządza osobno wezwanie do zapłaty, za to się płaci w stawkach godzinowych, osobno pozew. Reprezentacja to też są inne stawki. Czasami można się umówić na ryczałt jakiś konkretny i to na pewno tego typu usługa musi kosztować powyżej 1000-1500 zł, jeżeli chodzi nawet o najmniejszą kwotę zobowiązania, którą możemy skierować do takiej kancelarii prawnej. Natomiast firma windykacyjna to są prowizje przeważnie od sukcesu, czyli w momencie kiedy dłużnik spłaci zobowiązanie, to firma windykacyjna wystawia fakturę. Najczęściej jest tez opłata wstępna administracyjna. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że firmy windykacyjne przyjmują sprawy głównie od większych podmiotów, które mają kilkanaście, kilkadziesiąt wierzytelności naraz.

BB: Czyli ja rozumie, że też jak rozmawiamy z tymi naszymi przedsiębiorcami, to sytuacja wygląda tak, że kancelarie prawne, jeżeli przygotowują nam dokumenty, to te koszty, to czasami jest około tysiąca, czasami nawet więcej trzeba zapłacić, a nie gwarantują jakby całego procesu windykacji, bo się w tym nie specjalizują. Kancelarie windykacyjne znowu, jak przyjmują nam sprawę to, rozumiem, rozliczają się w modelu prowizyjnym i to są różne, czy od sukcesu, czy to jest w ogóle za przyjęcie sprawy. Natomiast to z czym głównie się spotykamy dzisiaj na rynku, to to, że często kancelarie windykacyjne odmawiają przyjęcia spraw, które są na mniejsze kwoty i to jest też ta różnica pomiędzy tym jakie faktury windykują sobie samodzielnie przedsiębiorcy poprzez platformę Vindicat.pl, a tym dlaczego oni to robią. No dlatego, że kancelarie mówią, że te kwoty, jeżeli na przykład ona jest mniejsza niż 10 tysięcy złotych, to oni po prostu ich nie chcą przyjmować do obsługi. I tutaj jest bardzo duże jednak wyzwanie na rynku, że tym przedsiębiorcom wtedy nie ma, kto pomóc i ci przedsiębiorcy pozostają sami sobie.

MJ: Dokładnie. Firmy windykacyjne nie przyjmują raczej spraw poniżej, tak jak mówiłeś dziesięciu, nawet poniżej pięciu tysięcy złotych. Ze względu, że im się to nie opłaca. Jeżeli przyjmują, to wymagają opłaty wstępnej w takiej sprawie.

BB: Rozumiem. Powiedz mi, mamy Vindicat.pl i często klienci, przedsiębiorcy dzwonią i pytają nas o to, jak efektywnie odzyskiwać samodzielnie należności, a z drugiej strony pytają o możliwości odzyskiwania należności poprzez kancelarię Vindicat.pl. Powiedz, ci przedsiębiorcy, którzy zlecają sprawy przez kancelarię vindicat.pl, jakie oni mają bariery, że nie chcą samodzielnie odzyskiwać tych należności na platformie Vindicat.pl?

MJ: Przeważnie obawiają się, że sprawa jest sporna. Nie są pewni swoich dowodów w tej sprawie, nie są pewni na przykład, że jak zawarli umowę o transport, czy o wykonanie robót budowlanych, czy jakąkolwiek inną w formie ustnej, czy ona jest ważna. Mają wątpliwości i wolą, żeby się profesjonalna firma zajęła tym. I to są najczęstsze powody, z którymi się spotykam, jeżeli oni nie chcą windykować online. My ich przekonujemy oczywiście, że taka umowa jest tak samo ważna jak umowa pisemna i niektórzy wracają i windykują online. Natomiast też jest część takich naszych stałych klientów, co woli nam przekazać sprawę, ponieważ już nauczyli się, że na tym pierwszym etapie, jak jest miesiąc opóźnienia, dwa miesiące, góra trzy miesiące opóźnienia po terminie płatności i jest to usługa bardzo tania. Jest to prowizja najniższa z możliwych i po prostu oni nie chcą już jakby tracić czasu, mimo że to jest bardzo szybki proces na obsługę samodzielną w systemie Vindicat.

BB: Czyli ja rozumiem, że zbudowaliśmy pewne zaufanie do klienta i dzięki temu oni zlecają nam kolejne sprawy do kancelarii i mówię, nie chcę się zajmować tymi sprawami sam, chcę po prostu korzystać z waszej kancelarii.

MJ: Tak, dokładnie. Z czego tak, jak powiedziałem kluczowy jest tu termin, termin skierowania tej sprawy do nas.

BB: Dobrze. To w takim razie zobaczmy proszę państwa, jak działa kancelaria Vindicat.pl i jaki jest jej zakres działania.

Narrator: Twoja firma ma dłużników i nie masz czasu na odzyskiwanie pieniędzy? Skorzystaj z usług kancelarii Vindicat.pl, dzięki której szybko i sprawnie odzyskasz pieniądze.

MJ: Kancelaria Vindicat.pl nie pobiera opłaty wstępnej za przyjecie i analizę sprawy. Jej jedynym wynagrodzeniem jest prowizja od odzyskanych pieniędzy od dłużnika. Prowizja jest płatna w momencie odzyskania pieniędzy od dłużnika . Powoduje to, że zlecenie sprawy kancelarii Vindicat.pl jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem na rynku.

Narrator: Po zarejestrowaniu się do systemu Vindicat.pl wystarczy, że wprowadzisz dane dłużnika i dane dotyczące wierzytelności, a później bez żadnych opłat zlecisz sprawę kancelarii Vindicat.pl. W razie potrzeby możesz także bezpłatnie zlecić wprowadzenie danych pracownikom kancelarii.

BB: Kancelaria windykacyjna Vindicta.pl ma 94% skuteczność, dzięki czemu jest najefektywniejsza kancelarią windykacyjną w Polsce. Dzięki zleceniu sprawy kancelarii Vindicat.pl, możesz monitorować postęp sprawy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w systemie Vindicat.pl. Każde nowe podjęte działanie w kancelarii zostanie zarejestrowane.

MJ: Kancelaria Vindicat.pl może obciążyć dłużnika, który jest przedsiębiorcą wszystkimi kosztami windykacji.

Narrator: Po zaakceptowaniu warunków umowy i przesłaniu jej skanu, kancelaria rozpoczyna działanie już tego samego dnia. Jeśli nie chcesz tracić czasu na odzyskiwanie pieniędzy, zleć sprawę kancelarii Vindicta.pl. Zarejestruj się już dziś. Vindicta.pl, skuteczna windykacja online.

BB: Tak wygląd a windykowanie przedsiębiorców razem z kancelarią Vindicat.pl. Mateusz, mam takie pytanko do Ciebie. Mamy tych dłużników, którzy są windykowani przez naszą kancelarię. Jakie są takie główne atuty związane z naszą kancelarią Vindicat.pl

MJ: Kancelarie Vindicat.pl wyróżnia przede wszystkim szybkość działania i to już zaczyna się na etapie zlecenia sprawy. Jesteśmy jedyną kancelarią, która podejmuje kroki, właściwie w ciągu godziny od zlecenia nam sprawy. Całą sprawę, powiedzmy, przepisując z faktury dane, możemy zlecić w ciągu minuty. Ona jest, umowa między nami a klientem zawierając elektronicznie całkowicie, tylko ma klient jeszcze parę dni na przesłanie pełnomocnictwa podpisanego. To jest nam niezbędne do przyszłego postępowania sądowego, jeżeli takie będzie. Co nas jeszcze wyróżnia? Mamy swoją giełdę długów, która jest bardzo popularna. Jej widoczność w internecie wzrasta z miesiąca na miesiąc. Oraz dysponujemy innowacyjnymi rozwiązaniami, których inne firmy nie mają, ta jak moduł negocjacji online, czyli porozumiewamy się z dłużnikami za pomocą internetu, ale mamy taki specjalny moduł do negocjacji online.

BB: Czyli właściwie, jeżeli mogę dodać. Rozumiem, że te działania, które może, de facto, sobie dłużnik sam wykonywać korzystając z naszej platformy, to rozumiem, że w ramach kancelarii windykacyjnej Vindicat.pl, rozumiem, również są stosowane. Czyli giełda długów, czy negocjacje online, czyli to, co jest efektywne, jest również wykorzystywane w kancelarii.

MJ: Tak. My korzystamy z podobnych narzędzi, tych samych, ale jeszcze mamy jakby wywiad elektroniczny, ustalenia danych dłużnika czy majątku dłużnika, czyli taki skip tracing uprawimy. I tyle.

BB: A powiedz, z punktu widzenia tej obsługi, często klienci jak dzwonią, to pytają nas o porady prawne. Czyli przed przekazaniem sprawy do kancelarii pytają nas o porady prawne. Ja rozumiem, że to, co nas też wyróżnia na rynku, to to, że my udzielamy bezpłatnie porad prawnych w zakresie odzyskiwania wierzytelności. Bo też jakby dzięki temu liczymy, że budując profesjonalizm chcemy, żeby ci klienci, albo korzystali z samodzielnej windykacji, albo zlecali nam sprawy jako kancelarii. Jak to wygląda na rynku? Bo chyba zakres usług, jakby też udzielania informacji prawnej, on też kosztuje. Jeżeli pójdę do prawnika i będę chciał poradzić się w jaki sposób postępować z niezapłaconą fakturą, to rozumiem, że płacę za to określoną kwotę.

MJ: Tak, oczywiście. Jeżeli chodzi o Vindicat, to zawsze klient może się do nas zwrócić, czy mailowo, czy prze chat, czy telefonicznie i pierwsza taka analiza sprawy jest dokonywana od razu przez prawnika zdalnie. Nie musi on zamawiać jakiejś płatnej analizy, tylko analizujemy od razu sprawę bądź mailowo w ciągu maksymalnie godziny, dwóch.

BB: Okey. To w takim razie powiedz mi, jaka jest skuteczność kancelarii i od czego zależy jej wynik?

MJ: Skuteczność kancelarii, tak jak ostatnio rozmawialiśmy, zależy od przeterminowania. Czyli im szybciej wierzyciel zleci nam sprawę, tym jest większa i w tych pierwszych miesiącach po terminie płatności to sięga dziewięćdziesięciu kilku procent.

BB: Okey. Czyli bardzo wysoko. To bardzo dobra wiadomość. Dobrze, czy jeszcze na zakończenie mam pytanko, jeżeli chodzi o samą formę podpisania takiej umowy. Jak to się odbywa?

MJ: Umowa zlecenia windykacji kompleksowej jest zawierana wyłącznie elektronicznie w całości. Klient tylko w ciągu kilku dni jest zobowiązany do przysłania pełnomocnictwa. Jets to pełnomocnictwo potrzebne przy przyszłym postępowaniu sądowym bądź jeżeli tego zażąda dłużnik. Wglądu do takiego pełnomocnictwa...

BB: Rozumiem. A samo zlecenie to jest też zalogowanie się do aplikacji Vindicta.pl, czy w jakiejś innej formie? Jakie są tutaj możliwości dla klienta?

MJ: To znaczy, są dwie możliwości. Można się zarejestrować, bezpłatnie wprowadzić sprawę i nam zlecić, to zajmuje 60 sekund. Drugą możliwością jest przesłanie po prostu mailem dokumentów i wtedy już kontaktujemy się bezpośrednio, przesyłamy umowę osobno i też możemy w ten sposób taką sprawę przyjąć.

BB: Czy ja rozumiem, że tak to, co jakby jest najistotniejsze z tej dyskusji to to, że cały czas mamy apel do naszych przedsiębiorców, aby reagowali odpowiednio wcześniej. Czyli pamiętajcie drodzy przedsiębiorcy, że w momencie kiedy faktura jest niezapłacona po 14, czy 30 dniach należy podejmować działania. To oczywiście od was zależy czy skorzystacie z samodzielnej windykacji online właśnie poprzez platformę Vindicta.pl, czy zlecicie nam sprawę jako kancelarii Vindicat.pl, gdzie my zajmiemy się obsługa tej faktury. Ważne jest, żeby dłużnik widział, że następuje pewne wdrożenie procesu, dzięki któremu wy próbujecie odzyskać należne wam pieniądze. W związku z tym bardzo istotny jest ten element i o to bardzo prosimy, żeby rzeczywiście przedsiębiorcy mieli tę świadomość, ze nie możemy czekać z okresem przeterminowania faktury, bo ta skuteczność też tego procesu maleje wprost proporcjonalnie do tego, im dłużej czekamy i na przykład dzwonimy do dłużnika i słuchamy, gdzie on nam opowiada, że zapłacę, zapłacę. Mija rok, czy mija kilkanaście miesięcy i okazuje się, że wtedy naprawdę już działania samodzielne, czy działania chociażby przez kancelarie windykacyjną mogą być nieskuteczne. Dlatego bardzo gorąca prośba do tego, żeby reagować odpowiednio wcześniej i korzystać z tych narzędzi, które są dostępne na rynku. Dobrze. Mateusz, bardzo dziękuję za dzisiejszą dyskusję. To bardzo istotny temat dla przedsiębiorców, którzy mają problem i się zastanawiają właśnie, czy windykować samodzielnie, czy korzystać z kancelarii windykacyjnej. Bardzo dziękuję za rozmowę. Dziękuję państwu za uwagę i zapraszam za tydzień o tej samej porze. Do usłyszenia, do widzenia.

Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!