Jak skutecznie ściągać należności od kontrahentów?

27-02-2018

Przedsiębiorcy w Polsce dyskutują o upadłościach wielkich firma typu Alma, typu Praktiker, a tymczasem jest problem z upadłością małych i średnich przedsiębiorstw.

Kwoty wierzytelności to jest około 12 miliardów rocznie. W związku z powyższym pytanie: jak mamy zaradzić tym małym i średnim przedsiębiorcom, którzy po prostu upadają. Często przyczyną ich właśnie bankructwa jest to, że nie uruchamiają procesu związanego z odzyskiwaniem wierzytelności, jest to, że boją się utraty kontrahenta lub to, że mają wyobrażenie, że ten proces jest drogi i kosztowny. Na podstawie naszego raportu pokazaliśmy, że skuteczność przedsiębiorców, którzy korzystają z narzędzia Vindicat.pl jest na poziomie 90%, a przedsiębiorcy, którzy podejmują samodzielne działania typu pismo z internetu, typu samodzielne wykonywanie telefonów ponaglających, ta skuteczność w procesie jest na poziomie 60%. Więc pokazuje to że narzędzia, które wykorzystują przedsiębiorcy, właśnie jako narzędzia on-linowe są skuteczne i powinni z nich korzystać.

Raport pokazuje kilka elementów. Po pierwsze ważna jest informacja z przeterminowaniem danej wierzytelności, czyli im dłuższy czas przeterminowania, tym mniejsza szansa na odzyskanie pieniędzy. Raport pokazuje, że wierzytelności, które są windykowane do 90 dni, ich skuteczność za pomocą narzędzia jest na poziomie 90%. Im ta wierzytelność jest starsza, tym ta skuteczność spada.

Drugiej, drugi wniosek z tego raportu jest taki, że bardzo często firmy, które korzystają, czy przedsiębiorcy, którzy korzystają z tej, z tego narzędzia, korzystają z windykacji polubownej, czyli 94% spraw, które są windykowane kończą się na etapie windykacji polubownej. Te etapy związane z windykacją polubowną to właśnie wezwanie, wysłanie wezwania do zapłaty, to wygenerowanie doku- gotowego dokutemu w postaci upublicznienia danych na giełdzie długów, czy chociażby umieszczenie dłużnika w BIG InfoMonitor. Te działania powodują, że ten proces jest skuteczny i o tym mówi nasz raport.

Dla przykładu największa odzyskiwana windykowana wierzytelność to było 800 000 i skutecznie wierzyciel właśnie odzyskał tą kwotę od dłużnika., a najmniejsze wartości mogą zaczynać się od kilkudziesięciu złotych . Czyli to pokazuje, że właściwie każda wartość faktury, czy innej wierzytelności może być skutecznie windykowana. To po pierwsze, a po drugie rzeczywiście ta średnia kwota tej faktury, która jest windykowana w systemie to jest około 7000 złotych.

Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Po zalogowaniu się do systemu wyznaczona przez nas osoba, jeżeli to jest jednoosobowa działalność może to być właściciel, jeżeli osoba, jeżeli firma zatrudnia kilka osób i ma na przykład księgową, wtedy wystarczy, że księgowa dostaje dostęp do systemu, loguje się i przez dosłownie 20 minut w ciągu dnia może obsługiwać sobie właśnie niezapłacone faktury, gdzie system intuicyjnie podpowiada jej jakie czynności należy wykonać i jakie należy działania podjąć żeby skutecznie odzyskać swoje należności.

To co jest bardzo istotne, to to, że narzędzie jest oparte na opłaceniu abonamentu miesięcznego. Czyli koszty w porównaniu na przykład do kancelarii prawnej, gdzie płaci się prowizję lub koszty prawnika jeżeli chcielibyśmy żeby prawnik przygotował nam wszystkie dokumenty, są bardzo powiedziałbym niskie w stosunku do tego, ile musielibyśmy zapłacić korzystając z innych narzędzi.

Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!