Jak odzyskać pieniądze i nie stracić klienta? Krok 2 – Giełda wierzytelności

25-09-2017

Bogusław Bieda: Witam państwa serdecznie. Bogusław Bieda, Vindicat.pl Zapraszam do obejrzenia trzeciego odcinka programu Vindicat.pl. Tematem dzisiejszego spotkania jest giełda długów. Czym jest internetowa giełda długów, dlaczego warto skorzystać z giełdy długów, jak ma się handel długami do ustawy o ochronie danych osobowych? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie dzisiejszego programu. A moimi gośćmi w studiu są Mateusz Jakóbiak, członek zarządu Vindicat.pl. Witam. I Jakub Konkel, specjalista do spraw digital marketingu. Witaj Kuba. Mam do sprzedania dług 25 tysięcy plus odsetki. Mam nakaz zapłaty, sprawa była u komornika. Jaką cenę państwo proponują za sprzedaż takiej wierzytelności? Czy inna wiadomość. Sprzedam dłużnika na 52 tysiące złotych za faktury, które są z 2010 roku. Wiem, że dłużnik posiada samochód Toyotę Camry, ma zakład kamieniarski. Oficjalnie nie prowadzi działalności, ale codziennie go widzę w zakładzie. Mogę sprzedać dług za 70% całej kwoty. Co państwo na to? Takie oferty codziennie dostajemy czy to telefonicznie, czy na adres e-mail do Vindicta.pl i zapytania te dotyczą przede wszystkim sprzedaży długu, sprzedaży wierzytelności. Mateusz, mam pytanie. Czym jest internetowa giełda długów Vindicat.pl?

Mateusz Jakóbiak: Internetowa giełda Vindicat.pl to jest idealne narzędzie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą samodzielnie odzyskiwać należności, bądź nie chcą zlecić kancelarii windykacyjnej sprawy. Wystarczy, że mają wymagalną sprawę z faktury bądź tytułu wykonawczego, zamieszczają ją na giełdzie długów. Może kupić ją inny podmiot, mogą zarówno wierzytelność w stosunku do przedsiębiorcy innego zamieścić, bądź do osoby prywatnej, czyli osoby fizycznej.

BB: Rozumiem. Czy giełda długów Vindicat.pl to jest jedyna giełda długów w Polsce? Czy są również inne giełdy długów?

MJ: Są inne giełdy. Jest kilka znaczących giełd długów, z tym, że Vindicat.pl się wyróżnia tym, że jest otwarta dla wszystkich, czyli każdy przedsiębiorca może się w każdej chwili zarejestrować, w kilkadziesiąt sekund wpisać należność i ogłosić, sprzedać należność.

BB: Wiem, że często klienci mylą giełdę długów z BIGami. Czy mógłbyś wytłumaczyć na czym polega różnica?

MJ: Różnica jest spora. BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej działa, w ogóle na zasadzie, na podstawie ustawy o Biurach Informacji Gospodarczej. Ta ustawa reguluje, które wierzytelności możemy wpisywać do BIGu, a które nie. Jest to jakby zamknięty zbiór, do którego mają dostęp firmy, które mają albo wykupiony abonament, albo korzystają z usług któregoś z Biur Informacji Gospodarczej.

BB: Okey. Dobrze. Dlaczego warto korzystać z internetowej giełdy długów, zobaczmy filmik.

Narrator: Twoja firma ma dłużników i nie wiesz, jak odzyskać swoje pieniądze? Skorzystaj z innowacyjnego i skutecznego systemu Vindicat.pl, w którym szybko i sprawnie odzyskasz należne ci środki.

Bogusław Bieda: Vindicat.pl jest prostym, zautomatyzowanym zestawem narzędzi online, dzięki którym możemy podnieść płynność finansową naszej firmy.

Tomasz Słodki: Jedna z moich klientek była dłużna mi pieniądze. Próbowałem je odzyskać przez miesiąc, nieskutecznie. Trafiłem wreszcie na portal Vindicat, wygenerowałam wezwanie do zapłaty, otrzymała je mailem i SMSem, no i pieniądze następnego dnia były na moim koncie.

Narrator: Po zalogowaniu do panelu masz wiele możliwości automatycznego generowania profesjonalnych dokumentów, które zostały przygotowane przez prawników Vindicat.pl, dzięki temu oszczędzasz czas i nie jesteś narażony na ponoszenie dodatkowych kosztów obsługi prawnej.

Mikołaj Ślęzak: Dobrze skonstruowane dokumenty uwzględniają boczne regulacje prawne. Zostały zaprojektowane przez profesjonalistów, przez co gwarantują skuteczność popartą naszym doświadczeniem.

Narrator: W kilka sekund automatycznie wygenerujesz gotowe pisma takie jak: wezwanie do zapłaty, ugoda w procesie negocjacji, pismo o upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie długów, pozew do sądu i e-sądu, wnioski egzekucji komorniczej.

Jakub Konkel: Skuteczność giełdy długów opiera się na wykorzystaniu narzędzi marketingu cyfrowego. W momencie w którym osoba zadłużona wyświetla się w wyszukiwarce z adnotacją „uwaga, dłużnik” istotnie ogranicza to jej wiarygodność na rynku.

Mateusz Jakóbiak: Pomimo automatyzacji przedsiębiorca ma wpływ na podejmowane kroki, dzięki czemu zachowuje dobre relacje z klientem.

Narrator: Dzięki rejestracji w systemie Vindicat.pl uzyskujesz dostęp do wszystkich narzędzi potrzebnych do tego, by odzyskać twoje pieniądze.

Mateusz Jakóbiak: Możemy obciążyć dłużnika kosztami windykacji, co powoduje, że na korzystaniu z systemu można jeszcze zarobić.

Narrator: Zarejestruj się już dziś. Vindicta.pl, skuteczna windykacja online.

BB: Mateusz, pytanie. Dlaczego warto korzystać z internetowej giełdy długów Vindicat.pl?

MJ: Dlatego, że jest to najszybszy sposób na sprzedaż wierzytelności, czyli nie umieszczamy w prasie drukowanej. Bardzo szybko możemy zamieścić w internecie. Tylko wystarczy wpisać dane, na przykład z faktury i po kilkudziesięciu sekundach już jest takie ogłoszenie w internecie widoczne i to dla wszystkich użytkowników i widoczne przez wyszukiwarkę Google.

BB: A co się dzieje w przypadku, kiedy ktoś jest zainteresowany zakupem takiego długu?

MJ: Jeżeli ktoś jest zainteresowany, kontaktuje się przez nasza giełdę z wierzycielem.

BB: I to ten proces się odbywa poprzez Vindicat.pl czy cesja już tej wierzytelności następuje pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem?

MJ: Komunikacja jest za pośrednictwem Vindicat. Natomiast cała cesja wierzytelności, od wierzyciela pierwotnego do wtórnego, odbywa się poza systemem, poza naszą platformą.

BB: Rozumiem. Klienci często pytają nas też o handel długami. I powiedz mi jak to się ma do ustawy o ochronie danych osobowych , czy mgółbyś rozwinąć ten temat?

MJ: To znaczy tak. Możemy sprzedawać wierzytelności i każdy przedsiębiorca może na podstawie artykułu 509 Kodeksu Cywilnego, może przenieść bez zgody dłużnika taką wierzytelność. Natomiast jeżeli chodzi o ustawę o ochronie danych osobowych, to wiemy, że artykuł 23 ustawy 2 reguluje, że możemy udostępniać dane osobowe, którymi administrujemy w przypadkach takich, jak prawnie usprawiedliwiony cel. I tutaj tym prawnie usprawiedliwionym celem jest sprzedaż wierzytelności. Mamy nawet, mamy prawo i też obowiązek wskazać, co jest przedmiotem sprzedaży, więc musi być wymieniona nazwa firmy, imię i nazwisko dłużnika, wysokość wierzytelności, z czego wynika ta należność.

BB: Okey. Firma windykacyjna kupi dług za 70% i zapłaci gotówką. Często widzimy takie ogłoszenia w internecie. Czy to jest prawidłowe?

MJ: Najczęściej jest to marketing, czysty marketing. Firmy windykacyjne w ten spsosób próbują pozyskać zlecenie. Jest to oczywiście w przypadkach takich ogłoszeń, to najczęściej jest to nierealna cena, za którą można sprzedać, szczególnie, pojedynczą wierzytelność. Chyba, że na przykład firma windykacyjna zna danego dłużnika i wie, że może z niego ściągnąć środki. Natomiast w takiej pojedynczej wierzytelności, szczególnie po bezskutecznej egzekucji komorniczej, no to ich ceny sięgają kilku procent. Także bardziej się wtedy opłaca zlecić taką windykację za prowizję od sukcesu i spróbować odzyskać należność razem z firmą windykacyjną niż próbować ją sprzedać, bo osiągnięcie ceny 70-80% jest nierealne w Polsce.

BB: Dobrze. To dziękuję i za tę część pytań a teraz przejdźmy do naszego digital marketingu, czyli kilka pytań do Jakuba. Witaj Jakub. Mam pytanie, takie jeżeli chodzi o klientów. Jakie frazy klienci najczęściej wpisują do przeglądarki Google, jeśli chcą sprzedać swoją wierzytelność?

Jakub Konkel: Najczęściej wyszukiwanymi frazami na naszej stronie są takie frazy jak: „jak sprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej”, „czy można sprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej”, czy też na przykład „wartość wierzytelności, a kwota długu”

BB: Dobrze. A powiedz, co sprawia, że giełda Vindicat.pl jest taka skuteczna?

JK: Skuteczność giełdy długów opiera się na doskonałym spozycjonowaniu osoby zadłużonej. Pojawia się ona wysoko w wynikach wyszukiwarki Google z adnotacją „uwaga dłużnik” tak, jak na załączonym obrazie. A co jest także widoczne dla instytucji, banków, czy też potencjalnych kontrahentów, co bezpośrednio mocno ogranicza wiarygodność dłużnika na rynku.

BB: Okey. Czyli tak w praktyce, jeżeli mamy podpisać umowę z jakimś kontrahentem i chcemy sprawdzić jago wiarygodność to rozumiem, że wprowadzając dane, jeżeli ten dłużnik pojawi się w internecie, właśnie, że już zalega komuś, no to wtedy jest to dla nas bezpośredni sygnał do tego, żeby może nie podpisywać z nim umowy i nie wiązać się z takim kontrahentem, bo być może on nam nigdy nie zapłaci należnych pieniędzy.

JK: Nie dość, że to jest bezpośredni sygnał i ostrzeżenie przed taką osobą, to jeszcze to ogłoszenie jest widoczne dla osoby zadłużonej, co bezpośrednio wpływa na jego wyobraźnię i prowadzi do szybkiego spłacenia należności.

BB: Psychologicznie, generalnie. Bo widzę, jestem dłużnikiem, zalegam komuś pieniądze w związku z tym to mnie motywuje do tego, żeby spłacić tę wierzytelność.

JK: Dokładnie

BB: A pokaż, w jaki sposób można umieścić takie dane dłużnika na giełdzie długów i upublicznić jego dane w systemie Vindicat.pl.

JK: Oczywiście. Użytkownik po zalogowaniu się na swoje konto Vindicat.pl, publikuję swoją, po dodaniu wierzytelności, publikuje swoją wierzytelność poprzez przycisk „publikuj ogłoszenia”, Pojawia się on następnie na naszej giełdzie długów, następnie jest on widoczny dla potencjalnych kontrahentów, instytucji czy też banków w wyszukiwarce Google.

BB: To pokażmy jeszcze, jak wygląda taka internetowa giełda długów Vindicat.pl.

JK: Internetowa giełda długów wygląda w taki sposób. Są tutaj widoczne ogłoszenia, także wartość wierzytelności oraz to, za ile osoba, która wystawiła ogłoszenie chce tę wierzytelność sprzedać.

BB: Okey. Czyli rozumiem, że te dane, które pojawiają się na giełdzie długów, wpływają na skuteczność, dzięki czemu dłużnik jest zmobilizowany do tego, żeby spłacić nam należność.

JK: Dokładnie

BB: Dziękuję bardzo Jakub za tę informację. Podsumowując nasze dzisiejsze spotkanie. Giełda długów jest innowacyjnym rozwiązaniem umożliwiającym przedsiębiorcom wystawienie na sprzedaż ich wierzytelności. Dane dłużnika są wysoko spozycjonowane w Google, co pokazaliśmy w trakcie spotkania i informacji, która przekazał nam Jakub. A także są te dane widoczne dla banków i instytucji, co ogranicza wiarygodność dłużnika na giełdzie. I w przypadków w którym wierzytelność zostanie sprzedana, szybko otrzymasz pieniądze na swoje konto. Dlatego drodzy przedsiębiorcy zwracam się z prośbą o wypróbowanie narzędzia w postaci giełdy długów na naszej stronie www.vindicat.pl i sprawdzenia, jaka jest skuteczność takiej giełdy w procesie odzyskiwania własnych należności. To wszystko w dzisiejszym spotkaniu. Dziękuję bardzo Matusza za spotkanie. Dziękuję Jakub za informację dotyczące właśnie giełdy długów. To wszystko w dzisiejszym programie. Zapraszam na kolejny. Do zobaczenia.

Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!