Windykacja małych długów. Dlaczego niewielkie kwoty trudniej odzyskać?

01-08-2022

Myślisz, że egzekucja niewielkiej należności będzie droższa niż wartość FV, na której opłacenie czekasz? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby odzyskać swoje pieniądze.

Windykacja małych długów. Dlaczego niewielkie kwoty trudniej odzyskać?

Windykacja małego długu - jak zacząć i ile to będzie kosztowało?

Windykacja często kojarzy się z długim, a przede wszystkim kosztownym procesem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak proste jest zadanie wierzyciela, który zleca przeprowadzenie egzekucji firmie zewnętrznej. Oddelegowanie ściągnięcia długu można przeprowadzić całkowicie zdalnie, a koszt takiej usługi jest zależny od wysokości zadłużenia. Co najważniejsze - opłata pobierana jest dopiero wtedy, gdy sprawa zakończona zostanie sukcesem.

Najczęściej rezygnujemy z egzekucji należnych nam kwot, gdy:

  • Dłużnik utrudnia kontakt lub składa obietnice bez pokrycia.
  • Dłużnik zamknął działalność lub zmienił sytuację prawną podmiotu, z którym zawarliśmy umowę.
  • Kwota, którą chcemy rewindykować, jest bardzo mała i szkoda nam tracić czasu i nerwów na żmudne postępowania egzekucyjne.

W każdej wymienionej sytuacji możliwe jest odzyskanie długu. Najlepszym na to sposobem jest jak najszybsze działanie.

Im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem windykacji, tym silniej nabieramy mylnego przeświadczenia, że sprawa jest stracona. Musimy pamiętać, że prawo jest po naszej stronie, a dłużnik pociągnięty do odpowiedzialności, będzie musiał spłacić naliczony dług.

Windykacja niskich należności, a płynność finansowa przedsiębiorstwa

Jednak kiedy znajdujemy się już na etapie, w którym Klient zaczyna zmieniać się w dłużnika, powinniśmy, bez względu na okoliczności powstania długu, zacząć działać. Niestety, egzekucja niewielkich długów dotyka najczęściej małych i średnich przedsiębiorstw, więc de facto - podmiotów, które w pierwszej kolejności próbują samodzielnie upominać się o spłatę zadłużenia.

Dlaczego nie warto ignorować długów, nawet tych o najmniejszych nominałach:

  • Domaganie się należnych nam płatności, w ustalonych terminach, buduje prestiż naszej firmy.
  • Jeśli lista dłużników zacznie się wydłużać, może to spowodować brak płynności finansowej przedsiębiorstwa.
  • Odzyskane należności mogą zostać przeznaczone na realizację bieżących potrzeb firmy.

Przedsiębiorstwo będzie prosperowało najwydajniej, jeżeli wprowadzi działania zapobiegające powstawaniu długów. Można to zrobić stosując system zaliczek lub, w większym stopniu, poprzez monitorowanie spłat.

Budżet firmowy jest przygotowany na jednego lub kilku dłużników, jednak jeśli problem staje się regułą, w końcu przełoży się na zastój prac w przedsiębiorstwie. Konsekwencje braku płynności finansowej mogą doprowadzić do zawieszenia działalności lub ostatecznie do ogłoszenia upadłości.

Jak najszybciej odzyskać małe długi?

Trudno znaleźć przedsiębiorcę, który, szczęśliwym trafem, nie “dorobił się” żadnego dłużnika. Nie zawsze wynika to ze złej woli spłacającego, czasami spółka czy przedsiębiorstwo, któremu świadczyliśmy usługi lub dostarczaliśmy towary, jest niewypłacalna. Co wtedy? Szukaliśmy już odpowiedzi na podobne pytania tutaj.

Działania, które możesz podjąć jako Wierzyciel:

  • Pisemne przypomnienie o spłacie zobowiązań - jest o tyle lepsze od telefonicznego ponaglenia, bo zostawia ślad, który może posłużyć jako dowód, jeśli wejdziemy na prawną drogę egzekucji.
  • Weryfikacja Klienta pod kątem zadłużenia w publicznie dostępnych i bezpłatnych bazach oraz KRS.
  • Samodzielne lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej zaplanowanie harmonogramu spłaty.
  • Jeśli powyższe czynności nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, to już na tym etapie, wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalistów lub wkroczenie na ścieżkę sądową.

Należy pamiętać, aby, mimo nieprzyjemnej sytuacji, zachować spokój. Korzystając z odpowiednich narzędzi szanse na odzyskanie długu rosną, a profesjonalizm w tym zakresie umożliwi zachowanie poprawnych relacji biznesowych.

Prawidłowo przeprowadzona windykacja nie musi wiązać się z bezpowrotną utratą Klienta. Nawet jeśli zależy nam na tym konkretnym Kliencie, to tak samo powinno zależeć nam na zachowaniu równości w relacjach, które jasno mówią, że za wykonaną usługę należy się wynagrodzenie. Pamiętajmy o tym!

Windykacja pomoże, kiedy dłużnik zawiedzie. O czym trzeba pamiętać, żeby windykacja przebiegła bezproblemowo?

Działaj, zanim czas zacznie działać na Twoją niekorzyść. Możesz zacząć nawet sam, bez wsparcia firmy windykacyjnej, ale zacznij natychmiast. Działania windykacyjne zawsze są “na wczoraj”. Wszyscy specjaliści w tej dziedzinie są zgodni - im szybciej zaczniesz konkretne postępowanie, tym większe szanse na powodzenie zyskujesz.

Aby proces windykacyjny przebiegł sprawnie, musisz:

  • Pamiętać o tym, żeby każda transakcja, której dokonujesz, miała swoje odzwierciedlenie w dokumentacji firmy.
  • Nie zgadzać się na umowy ustne!
  • Pilnować terminów i bezlitośnie przestrzegać ram czasowych, jeśli chodzi o zapłatę za usługi czy towary.
  • Być przygotowanym merytorycznie, tj. zamiast błądzić po omacku, zajrzyj do naszej bazy wiedzy.

Jeżeli windykujesz samodzielnie, pamiętaj, żeby być konsekewentnym i nie odkładać tematu na bok, dopóki sprawa nie zostanie zakończona.

Jako wyjście awaryjne, z problematycznej sytuacji egzekwowania należności, wielu przedsiębiorców stosuje sprzedaż swojego zadłużenia. Jasne, jest to jedno z możliwych rozwiązań, ALE: nie ma wcale, aż tak wielu chętnych na kupienie długów, a od sprzedaży zadłużenia, dostaniemy tylko niewielki procent zaległej kwoty. Warto też pamiętać, że szanse na sprzedaż zaległej FV są tym mniejsze, im dług jest starszy.

Gdzie złożyć wniosek, kiedy windykacja polubowna nie przyniesie efektów?

Kiedy wykorzystaliśmy już wszystkie możliwe polubowne drogi, wysłaliśmy mailowe i listowne wezwanie do zapłaty, a na naszym rachunku bankowym nadal nie pojawiła się zaległe wpłata, trzeba wejść na drogę prawną i rozpocząć windykację sądową.

Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka wskazówek:

  • Musimy przygotować dokumenty poświadczające uchylenie się dłużnika od uregulowania należności.
  • Powinniśmy sporządzić i złożyć pozew do sądu (określonego w umowie z dłużnikiem).
  • Ostatnim etapem jest wydanie przez sąd nakazu zapłaty, z którym możemy udać się do komornika.

Rozpoczynając procedurę, wnioskodawca zobowiązany jest do uiszczenia kosztów na rzecz prowadzonej sprawy, jednak kiedy sprawa zostanie wygrana, wszystkie koszty sądowe zostaną pokryte przez dłużnika.

Przykład:
Pan Miron ma firmę FOTO-VIDEO. W drodze korespondencji mailowej, ustala warunki współpracy z firmą MEDYKAmax, produkującą akcesoria medyczne. Firma organizuje duży event, dlatego potrzebuje ekipy filmowej, która przygotuje materiał promocyjny z wydarzenia. Strony umawiają się na 10-minutowy film video. Pan Miron realizuje zlecenie, filmuje i montuje obiecany klip. I....czeka. Czeka tak samo, jak wielu innych przedsiębiorców w takiej sytuacji. Kontakt z MEDYKAmax się urywa. Osoba odpowiedzialna za kontakt po stronie firmy najpierw odpowiada zdawkowo, potem niegrzecznie, a następnie całkowicie znika. Pan Miron traci mnóstwo nerwów i czasu na pisanie wiadomości do dłużnika. W końcu wysyła pisemne powiadomienie (za potwierdzeniem odbioru!) o konieczności zapłaty. Następnie sprawę kieruje do sądu, aż w końcu komornik odzyskuje jego pieniądze i pan Miron może opłacić zaległe zobowiązania.

Czy pan Miron mógł coś zrobić lepiej? Na pewno - podpisać umowę przed rozpoczęciem zlecenia(!) oraz zacząć windykować szybciej; bo, mimo że pieniądze w końcu odzyskał, to minęło kilka miesięcy, a w tym czasie sam zaczął zalegać z płatnościami do ZUS-u.

Nie bądź, jak pan Miron - windykuj na czas!

Nasz sposób na odzyskanie pieniędzy online - windykacja automatyczna

Mimo wiedzy o charakterze procesu windykacji sądowej i egzekucji komorniczej, dalej najchętniej rozwiązałbyś spór z dłużnikiem polubownie? Dobrze trafiłeś! Na platformie Vindicat możesz windykować za pomocą kilku kliknięć. Dlaczego to takie proste? bo w Vindicat.pl czekają przygotowane struktury optymalizujące Twoją windykację.

Aplikacja Vindicat dostarcza przedsiębiorcom narzędzia do samodzielnej i - jak pokazują dane - skutecznej windykacji.

Rozwiązanie technologiczne Vindicat.pl skierowane jest do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Notabene, właśnie one najczęściej borykają się z koniecznością odzyskania małych długów.

Jedno- lub kilkuosobowe firmy, chętnie korzystają z naszej aplikacji, ponieważ proponowane narzędzie jest:

  • Bardzo intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu szybko zaczniesz sprawnie poruszać po aplikacji.
  • Zautomatyzowane na wielu poziomach.
  • Umożliwia samodzielne przeprowadzenie procesu windykacyjnego.
  • Skuteczne, gdyż wezwania wysłane przez aplikację brzmią o wiele poważniej, ponieważ wysyłane są z ramienia firmy zewnętrznej.
  • Opłacalne finansowo - płata za usługę pobierana jest dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Konkretnie będzie to 6% od windykowanej sumy (model prowizyjny - naliczenie opłaty następuje po zamknięciu sprawy) lub 169 zł miesięcznie (model abonamentowy).

Vindicat.pl umożliwia również przeprowazenie windykacji sądowej i dalszej egzekucji. Jednak jak pokazuje praktyka, to etap pierwszy (gdzie jeszcze można odzyskać pieniądze dzięki kontaktom z dłużnikiem) jest najważniejszy.

93% spraw na tym etapie mogliśmy zamknąć, bo już je wygraliśmy! Nasza ingerencja zwiększa szanse na polubowne zażegnanie problemu z niewypłacalnym Klientem.

Dziś, pomożemy Ci odzyskać pieniądze. Jutro, skłonimy Twoich Klientów, aby nie zmieniali się w Dłużników. Jak tak naprawdę działa aplikacja Vindicat?

Podkreślamy automatykę i dużą swobodę w korzystaniu z funkcji naszego systemu, bo na to najczęściej zwracają uwagę Klienci i te działania najbardziej cenią . W feedbackach najczęściej pojawiają się komentarze doceniające możliwość zdalnej windykacji z każdego miejsca na ziemi.

Aplikacja, jest też podręcznym zbiorem danych finansowo-windykacyjnych, można do niej zajrzeć w każdej chwili i sprawdzić jak wygląda nasza sprawa.

Funkcjonalne atuty rozwiązania proponowanego przez Vindicat:

  • Co ważne, aplikacja jest przystosowana do integracji z systemami do fakturowania ifirmą, wFirmą, InFaktem i Fakturownią, dzięki czemu nie ominiesz żadnej nieopłaconej faktury. Te fakturowe czarne owce same trafią do systemu, który zacznie od wysłania pod wskazane adresy przypomnień o terminowej zapłacie. Jeśli wiadomości przejdą bez echa, system może dodać długi na giełdę długów.
  • W aplikacji czekają już na Ciebie spersonalizowane dokumenty, in. wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i wezwanie do zapłaty. Pisma windykacyjne przygotowali eksperci z Kancelarii windykacyjnej.
  • Pomaga zachować płynność finansową, wykorzystując do tego dźwignię w postaci pieczęci prewencyjnej. Poza tym otwiera dostęp do biur informacji gospodarczych i pozwala finansowo wybadać przyszłych kontrahentów.

Za aplikacją stoją ludzie z krwi i kości, którzy są zaprawieni w wygrywaniu spraw windykacyjnych i dlatego właśnie, dzięki ich wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, system Vindicat działa tak efektywnie. Również oni mogą przejąć Twoją sprawę, jeśli będziesz sobie tego życzył.

Windykacja online prosto z Twojego biura (lub domowego biurka)

Vindicat pomaga oswoić windykację i zmienia ją z przykrej konieczności w patnet na odzyskanie pieniędzy. Obalaj mity związane z windykowaniem należności. Pamiętaj, że to są pieniądze, które już zarobiłeś. My pomożemy Ci je odzyskać!

FAQ:

Czy istnieje pułap pieniężny, od którego mogę zacząć windykację?

Nie. To, jaką kwotę będziesz windykował, zależy od Ciebie i filozofii finansowej przyjętej w firmie. Jako wierzyciel możesz zdecydować, że chcesz odzyskać 1000 jak i 100 zł.

Ile średnio może trwać odzyskiwanie pieniędzy?

To zależy. Wpływa na to kilka czynników - to, jak szybko rozpoczniesz działania oraz od rodzaju windykacji (polubowna, sądowa czy już postępowanie komorniczne). Niestety, dużo w tej kwestii zależy od złożoności przypadku i tego, czy kroki windykacyjne podejmujemy konsekwentnie.

Czy są konkretne rozwiązania, które proponować, żeby skłonić dłużnika do spłaty zobowiązań?

Tak. Konieczne jest przypominanie dłużnikowi o spłacie oraz o tym, że do tej pory nie wywiązał się z zapłaty w ustalonym terminie. Następnie trzeba spróbować ustalić harmonogram spłaty długów i kontrolować zmieniający się stan zadłużenia.

Czy jest konkretny moment, w którym trzeba zakończyć etap polubownego rozwiązywania sporu?

Tak. Powinniśmy rozpocząć windykację twardą, kiedy wykorzystaliśmy już narzędzia do windykacji polubownej i zebraliśmy dowody na bezskuteczne próby odzyskania należności.

Ile kosztuje wniesienie sprawy windykacyjnej do sądu?

Koszty są zależne od wysokości windykowanej kwoty. Naliczane są zarówno w jednostkach, jaki i procentach). Więcej informacji o kosztach sądowych znajdziesz w dedykowanym artykule.

Czy mogę samodzielnie reprezentować swoją firmę przed sądem?

Tak. Wierzyciel ma prawo do osobistego reprezentowania własnych interesów. Może też wyznaczyć pełnomocnika, który będzie występował w jego imieniu podczas dochodzenia zaległej należności.

Czy po zwłoce dłuższej niż pół roku warto próbować odzyskać pieniądze?

Tak. I jeszcze raz tak. Zdecydowanie odradzamy odkładanie windykacji na tak długo, ale jeśli jesteś już w tym momencie, to dalej możesz podejmować próby odzyskania niezapłaconej faktury.

Oceń ten artykuł:

Windykacja małych długów. Dlaczego niewielkie kwoty trudniej odzyskać?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!